Olemme harkinneet kauan koiran ottamista, mutta juttu on se että asumme kerrostalossa. Olemme miettineet länsiylämaanterrieriä tai jackrusselia. Sopiiko näistä kumpikaan kerrostaloon, jos kuitenkin pääsee ulos monasti päivässä?
Terrierit
Nanna
4664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä mielestäni sopii, miksi ei sopisi? se että jos pelkäät koiran esim. haukkuvan tms. on ihan kasvatuksesta kiinni. Myöskin kummankin mainitsemasi rodun rakennekkin on sellainen että jos asut hissittömässä kerrostalossa niin koira kestää rappusissa ravaamista.
ja koirahan on niin hauska olento että sopeutuu siihen mitä on tarjolla :) ei se välttämättä vaadi sitä hehtaarin pihaa missä temmeltää, pikemmin se aivojumppa on terriereille ja muillekin koirille se tärkein.
Minulla on jackrussellinterrieri ja en voisi kuvitellakaan pitäväni sitä kerrostalossa, nimittäin russelit ovat todella kovia haukkumaan... No, riippuu taas yksilöstä. Mutta meidän neiti haukkuu jokaiselle pyöräilijälle, autoilijoille, jalankulkijalle ym... Ja pienille risahduksillekin. Eli jos minun neitini asuisi kerrostalossa, me tai koira olisi saanut jo aika päiviä sitten lähtöpassit.
Mutta kuten sanoin, jokainen koira on erilainen.
Westie on kyllä rauhallisempi, kuin russeli. Mutta molemmat ovat ihania ja hurmaavia rotuja. Suosittelen! Minulta löytyy kokemusta molemmista. Eivät ole olleet mitään räksyjä, vaan hyvin kilttejä ja tottelevaisia otuksia.
Molemmathan ovat myös erittäin fiksuja koirarotuja, jotka oppivat nopeasti vaikka mitä. Hyvällä peruskoulutuksella pärjää mainiosti.
Tarvitsevat tietty paljon liikuntaa, varsinkin russeli. Niillä riittää sitä energiaa aivan loputtomasti! :) Se energia kannattaa purkaa johonkin hyödylliseen, kuten koulutukseen, agilityyn, aivojumppaleikkeihin ja lenkkeilyyn. Ettei vain ala pahantekoon...
Jos haluaa rauhallisen koiran, kannattaa pyytää kasvattajaa valitsemaan pentueesta sen kaikkein rauhallisemman yksilön, tai sitten käydä itse mahd. usein tarkkailemassa pentuetta. Pennuista näkee kyllä, että kuka on se kaikkein hiljaisin, ja kuka taas se lauman kauhukakara.
Toivotan oikein mukavia hetkiä koirasi kanssa, minkä tahansa rodun sitten meinaatkin valita! :) Muista rakastaa koiraasi koko sydämestäsi ja kouluttaa se hyvin, niin ei pitäisi tulla ongelmia.
Elämä ilman koiraa ei ole elämisen arvoista. Se on minun mielipiteeni.
Täältä löytyy westie ja kerrostalossa elämme. Naapureiden iloksi, vaikkakin välillä pitääkin haukahtaa postimiehelle tervehdys onneksi ei kuitenkaan aamulehelle. Totta on että se on täysin kasvatuksesta kiinni. Alussa jännitin minäkin että koska haukkukonsertto alkaa mutta kun sitä vettä tuli nenään pikasesti niin alko tyttö oppimaan että haukkua ei kannata. Tosin päivällä itseäni ei edes haukut haittaa ja onneksi naapuritkaan eivät ole pahaa sanoneet.
Lallatilaa höpöttelen mutta siis pointti on se että westie on oiva kaveri kerrustaloon ja keskustaan.