minun näkökulma

tiara

Olen adoptiolapsen bio-äiti. Lapsi on kohta aikuinen ja toivon sydämmestäni että voin tavata hänet (asia vireillä). Toivon että hän voi tutustua sisariinsa ja että voin selvittää hänelle syyt mitkä johtivat aikanaan adoptioon.Taustalla kuitenkin pelko kuinka hän tuomitsee tekoni ja kuinka hän ottaa vastaan sisarensa.Elämäni vaikeimpia tehtäviä kuinka selitän hänelle että asiat meni niinkuin ne meni.Toive kuitekin että luoda häneen suhde joka kantaisi koko loppuelämän, harhaako??? Lapsi jonka on synnyttänyt ei kuitenkaan haihdu mielestä vaan on on enemmän mielessä kuin bio-lapset.Joskus luin artikkelin että jokainen adoptio on tragedia. ja näin koen sen myös omalla kohdallani. Täysi kunnia kuitenkin adoptioperheelle koska he ovat tehneet valtavan suuren työn tässä tehtävässä.Ilman heitä lapsestani ei koskaan olisi tullut tasapainoista ihmistä. En ole itsekkään koskaan voinut tunnustaa ettenkö olisi ollut "kateellinen" adoptivanhemmille, mutta kuitenkin kiitos heille, ehkä joskus voimme luoda suhteet niin että voimme kaikki olla kuin yhtä suurta perhettä.

2

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse olen ottolapsi ja minulle ottovanhempani aikanaan selittivät (pikkuhjiljaa kasvaessani) niitä syitä, joiden vuoksi biologioset vanhempani eivät voineet minua pitää ja vakuuttivat aina näidenkin rakastaneen minua koko sydämestään. He puhuivat biologisista vanhemmistani kauniisti (näitä tuntematta) ja sanoivat biologisen äidin rakkauden olevan syvää ja kertoivat tämän ajatelleen minun parastani. Tästä syystä minulle oli lapsesta asti selvää, ttä jonain päivänä tahdon tutustua biologisiin vanhempiini ja selvittää onko minulla myös biologisia sisaruksia. Tapasin biologisen äitini 20-vuotiaana ensimmäisen kerran (tuota enne olin jo tavannut yhden sisareni, sekä tätini). Olemme kirjoitelleet ja tämä soittelee minulle säännöllisesti.Asumme nykyään samassa kaupungiss ja käyn tätä toisinaan tapaamassa. Olen myös tutustunut tämän sisaruksiin (yhdellä ikäiseni tytär). Olen myös kirjoittanut kaikille bologisille sisaruksilleni (lukuunottamatta yhtä, joka on vasta 12-vuotias, enkä tahdo järkyttää vielä tämän maailmaa, vaan odotan kunnes tämä on täysi-ikäinen) ja osan olen tavannutkin.
      Luonnollisesti oikeina vanhempinani pidän ottovanhempiani ja oikeana sisarenani ottosisartani(koska olen näiden kanssa kasvanut). Välitän silti myös biologisista sukulaisistani ja ajattelen heitäkin jatkuvasti (lämmöllä).
      Koen adoption rikkautena. Tunnen, että minulla on kahdet vanhemmat, jotka minua rakastavat ja neljä sukua, joihi kuulun :).

      Sanotaan jokisen ottolapsen kamppailevan hylkäämiskokemuksen kanssa. Näin varmaan onkin, mutta se ei kuitenkaan automaattisesti tuota mitään katkeruutta "Miten saatoitkaan antaa minut pois?" Kysymyshän on ollut nimenomaan bioäidin suuresta rakkaudesta lapseen (äiti on tahtonut turvata lapselle paremmat olosuhteet, joita olisi itse kyennyt antamaan ja luopunut kaikkein rakkaimmastaan).

      Töäytyy myös sanoa, että kun ottovanhempani tukivat minua ottamaan yhteyttä biologisiin sukulaisiini (he sanoivat aina, että saan ottaa yhteyttä heti, kun yuntuu, että tahdon ja ovat valmiita auttamaan, jos tarvitsen), tuin minä puolestani ottosisartani samaan (autoin tätä kirjoittamaan kirjeen ja selvitin osoitteen). Tämä sai myös aivan ihanat toiset sukulaiset ja tämä otettiin avosylin vastaan. He ovat myös paljon yhteydessä (jopa enemmän, kuin minä omiini). Itseasiassa koko tuo suku läheni sisraeni kautta. Asioita oli salailtu jopa sisareni serkuilta (nämä eivät olleet tienneet tämän olemassaolosta).

      Biologiseen taustaan tutustuminen oli ainakin minulle tärkeää. Se auttoi ymmärtämään itseäni ja oli jänä myös huomata keneltä olen perinyt mitäkin ominaisiuuksia (ulkoisia, henkisiä jne.).

      Onnea sinulle. Hyvin se kaikki menee. Ei kannata kuitenkaan liiaksi "tuputtautua", sillä nämä ovat asioita, jota täytyy niellä pala kertrallaan ja edetä pikkuhiljaa nimenomaan lapsen ehdoilla (vaikka kysymyksessä olisikin jo aikuinen lapsi).

      • tiara

        kiitos tosiaankin kirjoituksesta. Se lämmitti kovasti mieltä. Olenkin miettinyt tuota "tuputtamista", ja olen tosiaankin malttamattattomana odotellut koskas se tapaaminen tulee, asioiden edelle ei tosiaankaan saa mennä vaan olen tosiaan saanut ohjeet että "kaikki aikanaan" ja "hiljaa hyvä tulee". Odottavan aika vaan on niin pitkä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10506
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4070
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3612
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2664
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1582
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe