Onko eroa

Onko ero Apinalla ja Idiootilla ? Mielenkiintoinen tutkimuskohde.
9626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

apina on paljon viisaampi kuin idiootti.
Siinäpä sinulle päiväksi urakkaa tutkia, onko todella näin, eli onko väitteeni tosi.

Äänestä
  • Mutta, kun idiootti ei voi olla apina. Mutta apina voi olla idiootti.

    Äänestä

  • viisas kerholainen kirjoitti:

    Mutta, kun idiootti ei voi olla apina. Mutta apina voi olla idiootti.

    Täällä mietiskelen, kuinka näin ylös uskaltauduinkaan ja vielä korkeammalleko yrittäisin.

    Äänestä

Eikö Apina ole sellainen joka pyrkii matkimaan jopa ihmisten puhetta ei siis pelkästään. Ihmisen tekemisiä.

Eikös tuio Idiootti tunnistu paljolti siitä, jotta se pitää itseään parempana muita ja uskoo itse siihen.

Äänestä

Idiootti ja apinahan voivat olla sama. Vaikkapa idioottimainen Apina.

Äänestä
  • Kun aito apina sanoo itse itseään aidoksi apinaksi ja kirjoittaa nikkinsä
    AitoApina niin uskotteko hänen muuttuneen paremmaksi?

    Äänestä

  • AitoApina kirjoitti:

    Kun aito apina sanoo itse itseään aidoksi apinaksi ja kirjoittaa nikkinsä
    AitoApina niin uskotteko hänen muuttuneen paremmaksi?

    "Todista se!
    Mitä tahansa joku väittääkin, vaadi heti todisteita. Päteviä, tieteellisiä todisteita. Ja mikään todiste ei tietenkään kelpaa. Joku linkki jonnekin? No, sehän on linkki jollekin fanaatikon propagandasivulle, joka on täyttä valhetta alusta loppuun. Tutkimusviite? Silloin vaadit todisteen esittäjää referoimaan ja selittämään ko. tutkimuksen. "Kyllä sinun pitää nähdä vähän vaivaa, jos haluat todistaa naurettavan väitteesi X! Todistustaakkahan on sinulla!" (todistustaakka on jotain, joka siirtyy automaattisesti sille henkilölle, jolta vaadit todisteita). Mutta muista koko ajan se, että kaikki vastustajasi esittämät todisteet ovat roskaa. Mitä enemmän vaivaa vastustajasi näkee haaliessaan todisteita, sitä lyhemmin ne voi kumota. "Tuohan on tuota tyypillistä propagandaa vaan. Mikset esitä kunnollisia todisteita? Eipä niitä taida olla olemassakaan."

    Ja jos joku pyytää sinua perustelemaan väitteitäsi linkeillä uutisiin, lakeihin ja toisten postauksiin, siihen voi kommentoida "Et siis löydä tietoja itse?" ja esim. "Näyttää siltä, että et aio itse lainkaan perehtyä koko asiaan, miksi siis keskustella, kun et viitsi nähdä vaivaa."

    Äänestä

Apina on syntynyt apinaksi, koska Luoja arveli sellaisen eläimen tarpeelliseksi luomakunnassaan.
Apinan tehtävä on olla apina ja sellaisena arvokas omissa joukoissaan. Jopa apinakuninkaaksi voi apina yltää!
Idiootti taas syntyy ihmiseksi ja joskus jääkin ihmiseksi, vaikka onkin idiootti- tai juuri siksi. Mutta useammin ihminen muuttuu idiootiksi iän myötä, vanhetessaan, viisastuessaan- ja unohtaessaan olevansa, lakatessaan olemasta ihminen- ihmiselle, itselleen, apinallekin.

pähhh, mitäs kysyit.

Äänestä
  • ...en koskaan saisi tietää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Onko ero Apinalla ja Idiootilla ? Mielenkiintoinen tutkimuskohde.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu