Valtion virkamiehet käyttävät jatkossa ensisijaisesti Norwegianin lentoja Helsingistä Rovaniemelle, Lontooseen, Pariisiin, Osloon, Barcelonaan, Roomaan, Prahaan, Madridiin ja Budapestiin.
Kriteerinä Norwegianin valintaan olivat muun muassa hinta, reittien ja lentojen määrä sekä aikataulujen kattavuus.
http://yle.fi/uutiset/norwegian_voitti_suomalaisvirkamiehet_lentavat_jatkossa_useisiin_kohteisiin_punaisilla_siivilla/7486652?origin=rss
Norwegian kasvatti osuuttaan valtion vrkamiesten lennoista
12
111
Vastaukset
- VIRKAMIES lentää
JOHAN OLI AIKAKIN LOPETTAA FINSKIN YLIHINTAISTEN LENTOJEN SUOSIMINEN
- jee low-cost
Kiva lähteä työmatkalle, lennolla ei saa oltua rauhassa kun low-cost matkustajat ovat mitä ovat.
Tietyt reitit Norwegianilla ovat painajaismaisia, johtuen matkustajista ja joskus myös henkilökunnasta.
Valitettavan usein on henkilökunta liian nuorta ja kokematonta joilta puuttu se ns. "pelisilmä","joustavuus" ja "maalaisjärki". - 17+11
Tuskin nuo virkamiesreitit sen kummallisempia ole kuin Finskilläkään. Henkilökunta huomattavasti joustavampaa kuin Finnairin turistiluokassa.
Itse matkustanut Norwegianilla HEL-MAD, HEL-LGW ja HEL-ARN -väliä, ei noilla iso ero matkustajissa ollut (ok, LGW viikonloppuna jonkin verran nuorempaa kuin Finnairilla).
Halpalentoyhtiöiden tulo business-matkustajille on jatkunut jo pitkään, esimerkiksi Virgin Atlanticin New Yorkin lennolla todella suuri osa matkustajista oli puku päällä olevia työmatkalaisia.- Virgiinialainen
Virgin Atlantic ei ole halpalentoyhtiö.
- Heja Norge!
SASsi on vähän eri mieltä
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/sas norja suosii norwegiania/201409700324- Boarding
Norwegian ei ole Norjassa kovinkaan suosiossa.
Tässä linkki mistä voi lukea lisää.
http://www.boarding.no/
- 7+20
Eli siis norjassa SAS ei voi ulkoistaa henkilökuntaansa finnairin tapaan, koska lainsäädäntö estää sen?
- Mieluummin DY
Mieluummin Norwegian valtion matkoilla kuin lisää veroja sen takia että halutaan suosia kalliimpaa Finnairia. Täytyy muistaa että rehdissä kilpailussa Norwegian voitti edellä mainitut reitit.
- reilu peli
Kilpaileeko Norwegian muuten rehdisti,esim. työmarkkinoilla ? ;)
- 11+19
reilu peli kirjoitti:
Kilpaileeko Norwegian muuten rehdisti,esim. työmarkkinoilla ? ;)
Ainakin täällä on esitetty aika paljon väitteitä jotka kaikki ovat osoittautuneet perättömiksi. Finnairin ökypalkkoja Norwegian ei kyllä maksa. Hyvä niin.
- Palkkaus
11+19 kirjoitti:
Ainakin täällä on esitetty aika paljon väitteitä jotka kaikki ovat osoittautuneet perättömiksi. Finnairin ökypalkkoja Norwegian ei kyllä maksa. Hyvä niin.
Norwegianilla korkeammat palkat kuin Finnairilla.
- punanenä
Valtio kilpailutti 166 lentoreittiä, joista Norwegian sai hoitaakseen 9. Ei niin hirveä siivu koko potista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542228
- 622122
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131641- 621462
- 501419
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41875Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit90767Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118747Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33718- 40683