Pientä kuumeilua kolmosesta.

Hei vaan kaikille!
Täällä pienesti kuumeillaan kolmannesta mussukasta. Varsinaista yritystä ei vielä ole käynnissä, mutta ajatuksella ollaan puolison kanssa jo leikitty ja asiasta hieman keskusteltukin.

Hieman tykkäisin keskustella asioista tämän yrittämisen kanssa, sillä kaksi ensimmäistä lasta ovat tulleet aika spontaanisti, eli koskaan ei perheenlisäystä ole varsinaisesti yritetty.
Onko kanssasisarilla millaisia kokemuksia perheen kasvattamisessa? Onko ollut ihan yritämistä vai onko vaan ollut sellaista "huoletonta avioelämää" että tulee jos on tullakseen? (En keksinyt parempaakaan termiä edelliselle, joten älkää välittäkö tuosta avio-sanasta, minulle sillä ei ole väliä ootteko naimisissa vai ette.)
Entäs onko käynytkin niin ettei olekaan enää tärpännyt vaikka edellinen/edelliset lapset ovat saaneet alkunsa ns. helposti?

En ole koskaan tikutellut ovulaatioita, sillä luotan omaan kykyyni tuntea ja tarkkailla itseäni. Eilen ostin vaan ihan mielenkiinnosta testerin ja päätin kokeilla tänä aamuna että pitääkö tuo intuitio paikkansa. No plussahan sieltä tuli, mutta eipä me vielä tällä kierrolla taida pullaa uuniin yrittää :)

Asiallista keskustelua kiitos! Ylläpito poistakoon raa'asti kommentoinnit kielioppivirheisiin, moraalisointiin yms asiattomuudet/asiaan kuulumattomuudet. Koskee myös sitä surullisen kuuluisaa 10/32 höpöhöpöä.

7

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kantava voima

      12/32 ei ole höpöä ja eiköhän teilläkin ole parempi jättää kolmas maanvaiva hankkimata, kun muutenkin ihmisiä on liikaa. Jos parisuhteenne on huono, niin ei se kolmas lapsi siitä tee mielekkäämpää. Joudutte isomman auton hankkimaan ja kaikkea. Tuota se justiinsa on kun liian nuorena aletaan lapsia pukata ja mennään naimisiin liian aikaisin, niin sitten suhteesta paetaan lisääntymällä liikaa.

      • kysynpähän vaan

        öööö, niiden suhde vaikuttaa olevan hyvällä pohjalla, missä vaiheessa ap kirjoitti, että niiden parisuhde olis jotenki huono?


      • säälin sua papperoin

        Olen pahoillani, että ajattelet lastesi olevan maanvaivoja.


      • Realistiq
        kysynpähän vaan kirjoitti:

        öööö, niiden suhde vaikuttaa olevan hyvällä pohjalla, missä vaiheessa ap kirjoitti, että niiden parisuhde olis jotenki huono?

        Ei tuossa nyt tarvitse erikseen asiaa sanoa, jokainen jolla on kokemusta ja näkemystä tuon asian voi päätellä. Se on vain realismia ja kokemusta.


      • Realistiq
        säälin sua papperoin kirjoitti:

        Olen pahoillani, että ajattelet lastesi olevan maanvaivoja.

        Sinun äpärät on maanvaivoja, niin olet sinäkin.


      • Huoh!
        Ei säästytty tuolta tyhjänpäiväiseltä lässytykseltä tässäKÄÄN aloituksessa ja joku vielä tarttui surkeaan provoosi.
        Älä ota kantaa kenenkään elämään jos et siitä tiedä käytännössä mitään.


      • totuutta kehiin
        Realistiq kirjoitti:

        Sinun äpärät on maanvaivoja, niin olet sinäkin.

        Voi hullupaska Oulusta. Säälittää, kun olet tuollainen pikkumunainen luuseri. Tuollaisella rumalla ukolla, ei voi ollakkaan muita kuin maanvaivoja lapsina. Tulevia kusipäänarsisteja ja huomionhakuisia takertujia. Aivan kuten sinäkin :):):)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      192
      6576
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5483
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      125
      3448
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      265
      3405
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2425
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2135
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1836
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1802
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      52
      1751
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe