Vielä tälle palstalle viestini:
Löytyisikö täältä ketään, joka opiskelee Pemolla Iisalmessa? Olisin kiinnostunut tietämään hieman ko. oppilaitoksen pääsykokeista. Pieneläinhoitoon suuntautuneet sekä maatilatalouteen suuntautuneet henkilöt, kertokaa minulle, minkälaiset olivat Teidän pääsykokeenne!
Tuhannet kiitokset!
Löytyisikö täältä ketään, joka opiskelee Pemolla Iisalmessa? Olisin kiinnostunut tietämään hieman ko. oppilaitoksen pääsykokeista. Pieneläinhoitoon suuntautuneet sekä maatilatalouteen suuntautuneet henkilöt, kertokaa minulle, minkälaiset olivat Teidän pääsykokeenne!
Tuhannet kiitokset!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pemo on mukava paikka opiskella. Ite oon jo toista vuotta täällä opiskelemassa,pieneläinhoitoon suuntautuneena.
Ensimmäinen vuosi käydään maatilapainoitteisia aineita läpi, eli lähinnä metsätaloutta, koneoppia, rakennusoppia, kotieläintuotantoa jne.. Navettaan, pellolle, puusavottaan ja metsään joutui.. Nyt toisena vuonna vasta on alkanut se varsinainen pieneläinhoitoon suuntautuminen. 10 ov ollaan työharjoittelussa maatiloissa jne..
Pääsykokeista sen verran, että tämä paikka ei ole tarkoitettu niille, jotka kitisevät, että "täällä haisee" jne.. Jotkut tapaukset ovat kerta kaikkiaan niin "neitejä".. Tänne tullessa joillakin ei ole ollut mitään tietoa, että joutuisi navettaankin ja sehän on suuri pettymys. Kuuleekin usein, että "täällähän piti opiskella pieneläimiä".
Pääsykoepäivä koostui kolmesta osiosta, haastattelu, kirjallinen ja ryhmätapaaminen.
Muita muistikuvia ei juuri ole, mutta aito kiinnostus on tärkein! Ole oma itsesi, jos pääsykokeisiin pääset! Tänne on paljon hakijoita ja haastattelijat kyllä näkevät "ihmisen läpi", ketkä sopii, ketkä ei...
Tsemppiä :)
Joo on pääsykokeet ku hakee pemolle. ne kestää yhen päivän ja se pääsykoe koostuu kolmesta osasta, henkilökohtaisesta haastattelusta, ryhmäkeskustelusta ja kirjallisesta kokeesta.
Ei oo vaikeat, varsinki maatalouspuolelle on helppo päästä. Pieneläin puolelle vähän vaikeampi, ku enemmän on hakijoita.
Kannattaa tosiaan painaa mieleen ennenkuin tänne tulee, että myös pieneläin puolella joutuu navetta hommiin ja alkaapa meillä kohta kolmen viikon työssä oppiminen navetalla . . . tämän vuoden eläintenhoitajista (siis ykkös luokkalaisista) on just kyseisen asian takia lopettanut jo kolme . . .
Soveltuvuus koe oli ihan helppo homma . . se kirjallinen osuus vähän jännitti mutta ei siinäkään sen kummempia kyselty kun esim. että miksi tänne?, minä näet alan tulevaisuuden? ja minkälaisia hommia luulet eläintenhoitajan tekevän? yksilö haastatteluss kyselivät koti oloista lähtien kaikki . . xD ja ryhmä haastatelussa "keskusteltiin" (eli väiteltiin) yleisistä kouluun ja asuntolaan liittyvistä aiheista