En halua (omais)hoidettavaksi

Ratkaissut

Täytän kohta 60. Äitini oli laitoksessa dementoituneena kauan ennen kuolemaansa. Isällä (96 v) on nyt sama vaihe, joka toivottavasti ei kestä enää kauan. Omaishoitaja en ole ollut.

Minulla taitaa olla suuri riski dementoitua, vaikka vielä siitä ei ole onneksi mitään merkkiä. Olen jo kauan aikaa sitten tehnyt oman ratkaisuni. Kun dementia alkaa (ja lääkäri on varmistanut asian), lähden oman käden kautta. Asia on minulle ihan selvä. Puolisoni kanssa olen puhunut asiasta ja luulen, että hän ymmärtää.

Minulla on ollut hyvä elämä ja on vieläkin. Vaikka on ollut vastoinkäymisiä, olen saanut elämältä paljon: hyvän koulutuksen, mielekkään työn, kohtuullisen toimeentulon, rakkaita ihmisiä. Itse asiassa puolisoni ja muut läheiset ihmiset ovat niin rakkaita, että haluan säästää heitä, mutta ennen kaikea itseäni. Vaikka kukaan heistä ei ottaisikaan raskasta omaishoitajan vastuuta, en näe silläkään mitään merkitystä, että laitoksessa elintoimintojani pidetään yllä kenties kymmenenkin vuotta, kuten vanhemmillani, vaikka henki on jo sammunut. Yhteiskunnan on parempi käyttää ne rahat johonkin muuhun, vaikka lapsiin ja nuoriin,

Tämä on kovin arka aihe. Haluaisin kuulla, mitä omaishoitajat ajattelevat ratkaisustani.

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisipa virtaa

      Olen ollut kauan omaishoitaja, nyt en enää ole.
      Sen tiedän että en halua samaa taakkaa kenellekään mitä olen itse kantanut. Teen saman ratkaisun kuin aloittaja jos vain järkeä on vielä sen verran jäljellä.
      Omaishoito on ainakin nimellisesti vapaaehtoista, kun sen on aloittanut ei niin vain voikaan lopettaa, hoitopaikkoja on todella vaikea saada, aikaan joka kunnassa.
      Rakkaudesta hoidettavaan moni hoitaa oman hyvinvointinsa kustannuksella. Kyllä se vielä menettelee jos hoidettava on edes kohtalaisessa kunnossa ja hoitajalla on voimia jäljellä.
      Viimein on niin syvällä "omaishoidon suossa" että hoitaa vaikka ei enää jaksaisikaan, niin tein itse. Hoidin parhaani mukaan itseni täysin unohtaen, siitä on palkkana loppuun ajetut selkä ja nivelet, myös henkisesti olin lopussa. Potilas oli todella huonokuntoinen. En ymmärrä mikä sai jatkamaan, olin ehkä niin lopussa että en edes jaksanut hakea muutosta asiaan. Viimein lääkäri pani pisteen asialle, kunpa olisi tehnyt sen aikaisemmin. Kyllä kuin ihmeen kautta hoitopaikka löytyi, olin itse puhunut asiasta niin on sanottu vain että paikkoja ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe