onkos muilla ollut a-mallin omegan kanssa pakkasilla mitään ongelmia? itseäni kiinnostaisi mikä paikka on jäässä, kun -10 asteen alle mentäessä kierroksia otettaessa kaasu alkaa elämään aivan omaa elämää eli yli 2000 r / min ikään kuin painaa kaasun pohjaan!!! voin kertoa, että esim. moottoritien rampissa ei mukavaa!!!
muuten auto pelaa kuten pitääkin ja vaikka kukaan ei usko niin kulutus on talvellakin n. 7,5 l / 100 km!!! ...että repikääpä muista 2.0i koneista samoja lukemia 300 tkm jälkeen!!!
muuten auto pelaa kuten pitääkin ja vaikka kukaan ei usko niin kulutus on talvellakin n. 7,5 l / 100 km!!! ...että repikääpä muista 2.0i koneista samoja lukemia 300 tkm jälkeen!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on -89 omega ja huomasin nyt kovien pakkasten aikana kaasun "jäävän" päälle kun vaihtoi vaihdetta ja auto oli vapaalla.Tilanne korjautui painamalla kaasua muutaman kerran mutta ei kiva homma liikennevaloissa kaupungilla kun kone kiertää niin reippaasti.Tällöin pakkasta oli kyllä n.-25 astetta.Kaasuvaijeri jäätyy ja jumittaa.
kaasuvaijeri on kulunut ja kuoren väliin pääsee kosteutta ja se jäätyy n,10 asteessa eli osta uusi vaijjeri tai käytä hyvää spray rasvaa joka ei jäädy
...mutta alkuperäisen viestin autossa vika ilmenee siis näin:
painat vaikka hitaasti lisää kaasua -> kierrokset saavuttavat n. 2000 r/min -> kaasu ikään kuin painaa itsestään kierrokset yli 4000 r/min!!!
--voiko tämä siis todellakin johtua vain vaijerista? (jos vika ilmenisi toisinpäin kuulostaisi kyllä oikeammalta...)
joutokäyntimoottori voi olla sisältä likainen. puhdista vaikka bensiinillä ja kuivaa hyvin. saattaa jopa toimiakin jonkin aikaa.