Koirien hajuaisti

antrooppinen_periaate

Viimeksi pari päivää sitten oli Hesarissa juttu palokoirista, jossa mainittiin - tosin hieman epämääräisesti - että koiran hajuaisti olisi noin 2,5 miljoonaa kertaa ihmistä parempi.

Luku kuullostaa hieman suurehkolta... Jo se, että esimerkiksi näköaisti olisi jollakin 2 x parempi kuin toisella on HUOMATTAVA parannus, mutta 2,5 miljoonaa on käsittämätön vertausluku.

Itse luin taannoin koiran hajuaisitista (tosin eroja on lajeissa ja yksilöissä), ja jäin siihen käsitykseen, että koiran kuonossa on ns. hajuepiteelioluja noin 35 kertaa enemmän kuin ihmisellä. Lisäksi koira pystyy nuuskuttamaan, mikä ei ole sama kuin ihmisen kiivastahtinen sisään-uloshengitys. Mutta onko koiran aivoissa tosiaan noin paljon enemmän "paikkoja" hajuhavainnoille? Onko tietoa?

6

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo

      Jos ihmisellä on muutama satatuhatta hajuihin reagoivaa solua nenässään niin koiralla non nuo 2,5 miljoonaa vastaavaa kuonossaan.

      Kyllä siitä sitten jo tarpeeksi eroakin syntyy..

      • antrooppinen_periaate

        No eipä tuo ole vastaus kysymykseeni, kiitos kuitenkin.

        Koiralla on nenäontelon limakalvossa haistinpiteelin soluja 250 miljoonaa, kun taas ihmisellä vain 5-10 miljoonaa.

        Hajupinta-alaa (riippuu kuonon pituudesta) koiralla on 150 neliösenttiä, ihmisellä viisi.

        Koiralla on myös nenäontelossa luiset suuttimet, jotka puhaltavat suoraan kaiken hengitysilman haistinepiteeliin (ihmisellä ei tätä ole).

        Koira pystyy myös nuuskimaan, mikä tehostaa hajuaistimusta (nenäontelo täyttyy ilmalla ja herkistää hermosoluja hajumolekyyleille).

        Koiran hajuaisti on 2-2,5 miljoonaa kertaa tarkempi kuin ihmisen, ja myös sen hajumuisti on erinomainen.

        Mutta... onko tosiaan mahdollista? Eri otuksiahan me olemme ja koiran hajuaistin ylivertaisuutta ei kukaan voi kiistää, mutta 2,5 miljoonaa? Mitenkähän on testattu (2 500 000 kertaa pienmmeillä pitoisuuksilla jotain ainetta, eli molekyylitasolla liikutaan...)


    • Martta

      No en minä noista kertaisuuksista tai nenäpikseleistä jaksa lukua pitää, kun eivät numerot tahdo muistissa pysyä....
      Mutta sen vain sanon, että jos joku pystyy haistamaan jonkun valkoisen jauheen (joku huume?) joka käsittääkseni ei itsessään mitenkään lemahda voimakkaalle, ei edes ollenkaan kuin kakkapökäle. Siis haistamaan sen esimerkiksi muoveihin käärittynä, auton bensatankissa bensan seassa lillumassa, niin aikas hyvä taitaa olla hajuaisti... Tosin olen vähän itse epäillyt, että ei se sitä haista, vaan sen kun sitä pussukkaa on tungettu siitä reiästä sinne tankkiin, niin se on hangannut siihen reiän kohdalle jotakin hajumerkkejä, joita se koira lukee. Mutta kuten sanoin, täydellinen epäasiantuntija olen tässä aiheessa.
      Haistavathan ne senkin, kun hukkuneesta nousee jotakin höyryjä järvenpohjalta....

      • antrooppinen_periaate

        Niin, kyllähän se erottelukyky on äärettömän tarkka. Lähtökohtana esimerkiksi se, että susi (tosin vähän eri asia) pystyy haistamaan tulijoiden lukumäärän...


      • Joo
        antrooppinen_periaate kirjoitti:

        Niin, kyllähän se erottelukyky on äärettömän tarkka. Lähtökohtana esimerkiksi se, että susi (tosin vähän eri asia) pystyy haistamaan tulijoiden lukumäärän...

        Kun joskus TV..tä katsoessa tulee naurettua niin että tulee tippa silmään, niin uros Tervu ryntää välittömästi toisesta huoneesta tutkimaan silmiäni?

        Ja joskus on vaikka käsi kipeä eikä näy päällepäin mitään niin koira kyllä haistelee kipeätä kohtaa.


      • E.A
        Joo kirjoitti:

        Kun joskus TV..tä katsoessa tulee naurettua niin että tulee tippa silmään, niin uros Tervu ryntää välittömästi toisesta huoneesta tutkimaan silmiäni?

        Ja joskus on vaikka käsi kipeä eikä näy päällepäin mitään niin koira kyllä haistelee kipeätä kohtaa.

        Saksanpaimenkoira kykenee haistamaan uima-altaallisesta vettä lusikallisen jotain ainetta. Nälkäinen koira kykenisi taasen haistamaan saman usemmasta uima-altaallisesta.Tässäkin tulee eittämättä skeptisesti miellen sama ajatus kuin aiheenalottajallakin.
        -Miksi juuri saksanpaimenkoira? miksei muka muut?
        No jos tätä on tutkittu koulutetulla koiralla niin se tod.näk. on juuri tuota rotua ollut ja opetettu sille "ilmaisu" jo muualla.
        -Nälkäinen koira ???tulee mieleen, että ei se nälkä vaan motivaation kasvu (saat palkaksi ruokaa kunhan ensin ilmaiset)on se tekijä.
        Vaikka kyllä ne aina silloin tällöin herättävät kunnioitusta, esim ilmaisemalla yllättäen parin vuoden ajan maassa lojuneen lompakon,jaa et mistäkö tietää et se niin kauan on siinä ollut? no sisällä pennejä ja eletään v.tta 04.
        Samoin metsään tippuneet avaimet ja kännykät löytyvät uskomattoman helposti.
        Kun tulee kotiin ja siellä on poissaollessani käynyt joku aikuisista lapsista tietää koiran elekielestä oitis kuka on ollut kysymyksessä.
        Mutta kyllä silti kissat ehtivät "ilmaista" terästymällä, tulijat jo ennenkuin kukaan on edes pihaan ajanut saati että koirat olisisvat kuulleet mitään, no tämä loppu taisi mennä o.t.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1719
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1414
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      230
      1294
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      117
      1130
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      980
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      953
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      938
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      826
    Aihe