en enää koskaan osta wolswagen tuotteita golfista hajos moottori kallis korjata sit viel dsg laatikko meni menny monta tonnia tähän romuun
ei enää ikinä golffia
älä osta wolswagenia
27688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Koita poju myydä vaan niitä parhaana autona mainostettuja Pösöjäsi. Tekemistä siinä kyllä riittää :) Volkkarit ja Skodat kyllä menee kaupan vaikka kuinka niitä täällä haukkuisit.
Mullakin on ollut kaksi Poksvagenia.......Ensimmäinen, ja viimeinen......
kuule en enää koske tollasiin vika pesäkeisiin enää koskaan menny oikeesti monta tonnia korjausiin
GTU:n uusin raportti
1. Opel Insignia / Sports Tourer 4,2
2. BMW 3-sarja / Touring 9,0
2. Honda Accord / Tourer 9,0
4. Citroën C5 / Tourer 9,5
5. Volvo S40 / V50 / S60 10,4
6. Mercedes-Benz C-sarja / T / Sportcoupé 10,8
7. Audi A4 / Avant 11,4
8. Mazda 6 / Sport Wagon 12,4
9. Škoda Superb 12,5
10. Ford Mondeo / Wagon 13,1
11. Alfa Romeo 159 / Sportwagon 13,8
12. Peugeot 407 / 407 SW 14,3
13. Toyota Avensis / Wagon 15,1
14. Renault Laguna / Sport Tourer 17,3
15. Saab 9-3 / Sportcombi 17,4
16. Volkswagen Passat / Variant 18,5
17. Opel Vectra / Wagon / Signum 23,7
Minulla kulkuneuvona 07-nipponin pojan valmiste. Matkamittarissa 188 tkm. Takajarrupalat vaihdettu 177€. Öljyt ja suod. itse vaihtaen ei paljon mitään kustanna vuodessa, siis huoltokulujen osalta.
Ja tulit tänne kertomaan tämän merkittävän asian. Kiinnostaa aivan vitusti.
"menny monta tonnia tähän romuun "
Hieno avautuminen. Se syö pikkaisen uskottavuutta että sulla ei ole koskaan ollut montaa tonnia. Sossusta saa pienemmissä erissä.
Pyydä seuraavalla kerralla sieltä myös pari välimerkkiä tekstissä käytettäväksi.
Äänieristys on helkkarin huono,muuten olen autoon tyytyväinen.
"Äänieristys on helkkarin huono"
Pelkkä paksu pelti ei riitä äänieristeeksi. Tarvitaan myös fylliä pellin, ja sisustuksen väliin. Ehkä saksalainenkin joskus tajuaa tämänkin varsin yksinkertaisen asian.
Ja ps. En aja, enkä omista toyotaa......
Ja mulla ollu kaksi passattia, ensimmäinen ja viimeinen. Vaikka uuden vw ostinkin joka ei todellakaan ole passat.
laatikot ja moottorit ei kestä mitään ei enää koskaan. kun parempiaki saatavilla
"Ehkä saksalainenkin joskus tajuaa tämän varsin yksinkertaisen asian"
Saksalaiset ovat keksineet äänieristää autonsa jo kauan sitten, se vaan riippuu paljon merkistä kuinka hyvä eristys on. Esim. BMW on ollut yksi hiljaisimmista autoista jo pitkään.
Volkkarit ja Skodat ovat olleet meluisia aina, outoa ettei siihen kiinnitetä huomiota, vai onko kädet täynnä töitä muiden murheiden kanssa.
Minulla on ollut aiemmin japanilaisia autoja: Nissan Sunny, Nissan Almera ja Toyota Corolla. Niitä on tarvinnut kuljettaa vain määräaikaishuolloissa, ei kertaakaan korjaamassa jotain.
Sitten ostin TSI-Volkswagenin. Ensimmäinen kallis korjaus tuli jo 40 tuhannen kilometrin jälkeen. Mitähän tässä on vielä tulossa? Olisipa pitänyt jättää tuo auto ostamatta.
Paljon meni rahaa ja mitä korjattiin? Miksei mennyt takuuseen?
Vesipumppu meni rikki. Lasku tulee olemaan kuulemma vain 296 ekeä. Ehkä jonkilaista "vastaantuloa"- Auto on jo lähes 5v ja takuu vain 2v.
Aika vähän olet ajanut viidessä vuodessa. Jos sekaan mahtuu pidempiä jaksoja jolloin autoa ei käytetä niin sitä kannattaa välillä käydä pyöräyttämässä pari kertaa korttelin ympäri.
Mm. tiivisteet ei tykkää jos ne pääsevät "kuivumaan".
Mulla ollu 11 kpletta wolkareita ei enää koskaan
"Ensimmäinen kallis korjaus tuli jo 40 tuhannen kilometrin jälkeen. Mitähän tässä on vielä tulossa? Olisipa pitänyt jättää tuo auto ostamatta."
Ketjun jatkoa seuranneena: Viiden vuoden aikana korjauskustannuksiksi on kertynyt 295€.
Veikkaan että seuraavaa autoa valittaessa tällekin kaverille 1.825 huoletonta päivää tuolla matkalla painavat enemmän kuin 295€.
Varsinkin kun yksikään luokan auto ei pääse samaan laadun tuntuun ajotuntumaltaan ja kabiinin tunnelmassa.
Mulle on aina muut vaihtoehdot tökänneet siinä vaiheessa kun istuu kuskin penkille ja katsoo viimeistelyn tasoa.
Mutta jokaisen oma valintahan se on...
Laaduntuntu ei paljoa auta kun auto on hinurin lavalla. Mieluummin ajan vaikka luotettavalla Dacialla kuin haistelen Volkkarin "laadukkaita" muoveja herran jestas!
"Mieluummin ajan vaikka luotettavalla Dacialla"
Juu, anna mennä vaan. Ei ole pois multa mitenkään.
Hauskoja kilometrejä :-)
volski on ihan skeida auto. BMW on Se automaailman timantti..
Mutta ei niin kauan kuin kaverit käyttävät bemua vähä väliä korjattavana. VW-Groupin autoilla vain ajetaan ja ongelmat ovat täällä suomi-palstalla...
Nyt täältäkin lähti TSI golf vaihtoon. Alkoi taas ketjun rapinat kovenemaan jakopäästä joten toista ketjuremonttia en tähän teetä. Harmittaa kun tuli ostettua tuollainen.... jääköön sanomatta mikä mutta ihmettelen kyllä mistä kyseinen merkki on suosion saanut kun laatu on tuollaista moottorissa ja vielä öljyn kulutus mukaan luettuna 1,5L/1000-1500km.
Ei enää ikinä wolkkaria rahat menee kalliisiin korjauksii
Mihin vaihdoit?
Bemarin 530 turbo dieseliin vaihdoin ei enää ikinä missä ykski volkkarin osa
No en pårkele osta vag tuotetta! Sillä sipuli mul on ollu 12kpl ja se riittää