Nukun yössä varmaan pari-kolme tuntia ja päivällä väsyttää ja ahdistaa..Imovane-nukahtamislääkettä olen käyttänyt nyt joka yö, mutta enää ei tunnu tehoavan. Huomaan, että jännitän jo seuraavaa yötä, että mitä jos taas saa valvoa. Ahdistun siitä ja kierre on valmis. Tätä on jatkunut nyt pian pari kuukautta. Mitä mun kannattais tehä tähän ongelmaan? Päivisin masentaa ja mikään ei tahdo huvittaa..Käytän myös masennuslääkettä lievään ahdistussairauteeni rauhottavia..
Millä sais unta?
ainako uneton
2764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Masennuslääkkeiden ohella kannattaisi kokeilla syödä ainakin E-EPA-kalaöljyä, foolihappoa, C- ja E-vitamiineja ja magnesiumia. Magnesium kannattaisi nauttia ennen nukkumaan menoa, koska se voi auttaa unen saannissa.
Oletko kokeillut serotoniinin esiastetta 5-HTP:ta (5-hydroxytryptophan)? Siitä saattaisi olla apua masennukseen ja unihäiriöihin. 5-HTP:ta ei kuitenkaan saa käyttää yhtäaikaa muiden masennuslääkkeiden kanssa serotoniini syndrooman vaaran takia. Asiasta kannattaa kysellä lisää lääkäriltä.
Hei!
Kokeileppa mieluumin esim akupainantaa ihan alan kirjoista löytyvien ohjeiden mukaan kuin syöt pillereitä. Tuntuu auttavan!
Muita konsteja mm vyöhyketerapia. Kokeile ja ole kärsivällinen tulosten suhteen!