Tinnituksen kesto ja toipumisaika

Tsemppari2014

Moro, netti on pullollaan masentavia kertomuksia ja netissä pyörivät pääasiassa ne joilla korvat soivat edelleen. Luin eräältä ulkomaiselta foorumilta erään henkilön kirjoittaman kertomuksen ihmisistä "oikeassa elämässä" ja internetissä, joiden tinnitus on parantunut, joten ajattelin kirjoittaa ne myös tänne, jotta ihmiset, jotka painivat tuoreeltaan ongelman kanssa. Ymmärtäisivät, että toivoa on vielä yllin kyllin. Oikeassa elämässä näitä parantumistarinoita on paljon enemmän kuin sitä saattaa arvatakkaan.

Ensin voisin mainita, että tinnituksen osalta ei kannata huolestua jos se kestää muutamasta päivästä 6 kuukauteen. Tinnituksen kestäminen 6kk asti on yllättävänkin yleistä ja usein ohi menevää. En edes viitsi näistä "lyhyistä" tinnituksen pituuksista jatkaa tämän enempää. Jos kuitenkin tinnitus on kestänyt enemmän kuin 2 päivää niin lääkärissä on hyvä käydä tarkistuttamassa korvat ja kuulo etenkin jos äänet tuntuvat tunkkaisilta. Mikäli suurempaa ei ilmene niin vitamiineja nassuun, samoin kun NAC-antioksidanttia, epäterveelliset elintavat sivuun hetkeksi ja ehdottoman tärkeää on, ettei altista itseänsä enää koville äänille. Kovassa liikenteen melussa voi harkita korvatulppia. Tärkeää on myös kuunnella useampi tunti päivässä ääniä, jotka käsittävät koko kuulon taajuus sopivan hiljaisella volumella (youtube auttaa tässä).

Sitten itse tarinoihin pidemmistä tinnitustarinoista lyhyesti listaten:

- Kolme tutulla armeijakaverillani oli armeijan jälkeen. Kaikilla tinnitus parani n. 1 vuodessa.

- Olen lukenut ainakin 5 juttua henkilöistä, joiden korvat soivat 6-7 kuukautta äänekkään konsertin jälkeen. Pari minun kaveriani parantuivat samanlaisen tilanteen jälkeen n. 1 - 1,5 vuodessa. Lisäksi eräs nettifoorumilla pyörinyt kertoi parantuneensa 2 vuoden jälkeen samoin kuin yksi hänen kaverinsa. Kaikki siis kovan äänialtistuksen jälkeen parantuneita

- Perhetuttavalla laukesi tinnitus lentomatkan jälkeen. Ei ole varmaa johtuiko se moottorin kovasta äänestä vai painevaihtelusta, mutta 2 vuoden taistelun/masennusperioiden jälkeen hän parantui

- Puhuin muutaman hieman yli 50 vuotiaan henkilön kanssa, jotka kertoivat, että he heräsivät tinnituksen kanssa yhtenä epäonnisena aamuna eri syistä (lääkeet, melualtistus). Kaikilta hävisi tinnitus noin vuodessa.

Loppukaneettina mainittakoon, että viimeaikoina on otettu harppauksia eteenpäin tinnituksen hoidoissa ja lääkehoidoissa, joista keskiverto yleislääkäri tuskin tietää yhtään mitään.

Jos tinnitustaajuutesi on alle 8000Hz tai 9000Hz niin suosittelen tutustumaan räätälöityyn äänihoitoon: http://www.tinnoff.com/hoito Korkeataajuuksisissa räätälöity musiikki ei riitä, sillä muusikin äänenvoimakkuus korkeilla taajuuksilla on olematon. Tällöin äänilähteenä täytyy käyttää jotain muuta kuin musiikkia.

Akuuttiin tinnitukseen (alle 3kk) on kehitteillä, AM101-lääke, joka pistetään suoraan korvaan. Tutkimus on kolmosvaiheessa ja mahdollisesti saatavilla vuoden tai parin sisään. Lääke saattaa myös auttaa hieman pidemmälle ehtineissä tapauksissa (3-12kk). Lähde: http://www.aurismedical.com/product-candidates/am-101

Krooniseen tai subakuuttiin tinnitukseen (6kk ->) on kehitteillä AUT00063-lääke. Se on edennyt vaiheesta 1 eteenpäin (terveillä koehenkilöillä sivuoireettomuuden testaaminen) vaiheeseen 2, joka alkaa tämän vuoden lokakuussa. Jos asiat menevät ns. nappiin niin meillä on optimisesti arvioituna kahden vuoden sisään lääke krooniseen tinnitukseen. Lähde: http://www.autifony.com/autifony-hearing-tinnitus.asp

Tinnituksesta kärsivät tsemppiä siis! Tavalla tai toisella homma menee itsestään kuntoon tai hoidetaan muutaman vuoden sisällä. Suurin osa tätä tekstiä lukevista tuskin edes tarvitsee lääkkeitä!

4

1137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies talvea odottaen

      Mukavaa luettavaa, mikäli toteutuu koskaan. Mainitsit, etteivät yleislääkärit tiedä yhtään mitään tinnituksesta ja sen hoidoista, mutta eivät tiedä yliopistosairaalan korvatautien erikoislääkäritkään. Kävin korvaklinikalla ja kysyin, onko tulossa tai tiedossa uusia hoitoja tai edes sellaista hoitoa, joka lieventäisi tätä kammottavaa vaivaa.

      Vastaus tuli heti ja napakasti: ei ole!! On vain sopeuduttava ja opittava elämään tämän kiusallisen vaivan kanssa, tähän ei kuole. Tämä on kiusallinen vaiva, ei siis sairaus, joka iloisella elämämasenteella ei vaivaa. En siis tarvitse mitään lääketieteellistä hoitoa.

      Kuuntelin tyrmistyneenä. Hän kyllä myönsi, että tinnituksesi on todella vaikea, mutta sehän on kiusallista. Tämä "vaiva" on vienyt minulta erittäin paljon, työn, sosiaalisen elämän jne.

      Tästäkin tuli masentava kirjoitus, sitä iloista elämänasennetta on vaikea toteuttaa, kun uni ei tule ja jos tulee, herää kammottavaan äänimaailmaan, joka kuuluu oman pään sisällä. Tätä olen kuunnellut kymmenisen vuotta, joten tuskin AUT00063-LÄÄKEKÄÄN auttaisi, jos se toteutuisi. Eräs yleislääkäri kehotti tukkimaan korvakäytävät esim pumpulilla, jospa se auttaisi. Se on vielä kokeilematta.

      Mukavaa syksyä kuitenkin!

      • Tsemppari2014

        AUT00063 kohdistuu nimenomaan neuroneihin, joidenka yliaktiivisuus aiheuttaa tinnituksen kroonisessa vaiheessa. Mitä enemmän lukee asiaa "potassium channel modulatoreista" niin sen vakuuttunemmaksi tulee, että AUT00063:ssa on potentiaalia. Joidenkin epilepsiälääkkeiden on todettu vähentävän tinnitusta. Ks. lääkkeet kohdistavat tehonsa kv5 ja kv7 kanavia kohtaan kun tinnituksen ydinongelma on kv3-kanavassa. AUT00063 vaikuttaa juurikin tähän kv3-kanavaan. Eli jos "sivuosumilla" saadaan tinnitusta hillittyä niin mikä vaikutus on jos teho kohdistetaan suoraan oikeaan kohtaan?

        Ymmärrän, että sinulla on varmasti rankkaa ja oikeus negatiivisuuteen, mutta silti en lähtisi tuomitsemaan lupaavaa lääkettä ymmärtämättä siitä mitään. Sinullakin saattaa siis olla mahdollisuus normaaliin elämään kun sinnittelet vielä pari vuotta!

        PS. On tota, että myös korvalääkäriksi erikoistuneet eivät välttämättä ymmärrä tinnituksen päälle mitään sen kummemmin. Koin tämän myös itse.


      • Mies talvea odottaen
        Tsemppari2014 kirjoitti:

        AUT00063 kohdistuu nimenomaan neuroneihin, joidenka yliaktiivisuus aiheuttaa tinnituksen kroonisessa vaiheessa. Mitä enemmän lukee asiaa "potassium channel modulatoreista" niin sen vakuuttunemmaksi tulee, että AUT00063:ssa on potentiaalia. Joidenkin epilepsiälääkkeiden on todettu vähentävän tinnitusta. Ks. lääkkeet kohdistavat tehonsa kv5 ja kv7 kanavia kohtaan kun tinnituksen ydinongelma on kv3-kanavassa. AUT00063 vaikuttaa juurikin tähän kv3-kanavaan. Eli jos "sivuosumilla" saadaan tinnitusta hillittyä niin mikä vaikutus on jos teho kohdistetaan suoraan oikeaan kohtaan?

        Ymmärrän, että sinulla on varmasti rankkaa ja oikeus negatiivisuuteen, mutta silti en lähtisi tuomitsemaan lupaavaa lääkettä ymmärtämättä siitä mitään. Sinullakin saattaa siis olla mahdollisuus normaaliin elämään kun sinnittelet vielä pari vuotta!

        PS. On tota, että myös korvalääkäriksi erikoistuneet eivät välttämättä ymmärrä tinnituksen päälle mitään sen kummemmin. Koin tämän myös itse.

        Oikeassa olet, en pysty tuomitsemaan, koska en todellakaan ymmärrä lääkkeen tehosta ja vaikutuksesta tinnitukseen. Toin vain esille korvalääkäreiden suhtautumisen tinnitukseen ja sen hoitoon oman kokemukseni kautta.

        Toiveikas kirjoitus, pitää tutkia netistä antamillasi "täpeillä", mitä sieltä löytyy, jospa se vähentäisi negatiivisuutta tämän vaivan suhteen.

        Hyvää syksyä edelleen!


    • Niska

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.

      Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j
      Maailman menoa
      739
      4523
    2. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      564
      3429
    3. Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?

      Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.
      Ikävä
      173
      2171
    4. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      12
      1734
    5. Miten saisin

      Sinut omakseni?
      Ikävä
      96
      1596
    6. MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!

      No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1558
    7. TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa

      Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka
      Maailman menoa
      161
      1261
    8. OP Kaskimaa

      Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.
      Kuhmo
      30
      1108
    9. Kaikkia ei voi miellyttää

      Eikä ole tarviskaan. Hyvää huomenta ja mukavaa perjantaita. 😊❄️⚜️✌🏼❤️
      Ikävä
      224
      1041
    10. Viimeiset helmiterveiset

      kaivatullesi tähän alas 🙇💙
      Ikävä
      70
      976
    Aihe