Uliseva WC-pönttö

mikä neuvoksi

Kun WC-pöntön vetää, niin siitä kuuluu todella inhottava "uliseva" ääni kun säiliö täyttyy uudelleen.

Mikä neuvoksi? Pitääkö jotain osia vaihtaa ja onnistuuko itse tehden?

7

26336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulina

      tuntuu tulevan todellakin itse pöntöstä, seillä on todennäköisesti jokin tukos niissä pönttöön tulevissa putkissa (vedenvrtaus on "kapea" sen takia) tai sitten se koho siellä säiliön sisällä on jotenkin jumissa, että laskee vettä liian hitaasti pönttöön (eli siis kuristaa veden tuloa niin paljon, että ulisee). Avaat sen päällyskannen ja rämppäät kohoa ainakin ensiksi, josko asettuu. Putkien avaaminen sitten jo vaatii hieman kokemusta.

      Sitten, jos ulina tuntuu tulevan "seinistä", voi taloyhtiössänne olla putkiremontti piankin edessä. Tosin silloin ulisee usein hanoista vettä laskettaessakin.

      Pyydä talkkari aapuun; nuo pönttöongelmat kuuluvat heille ja taloyhtiölle.

      • minä taas

        Jep, tuota kohoa rämppäämällä vika laantui hetkeksi, mutta sitten tuli takaisin. Onkohan sitten pytyn tuo mekanismi aikansa elänyt.

        Otanpa yhteyttä huoltoyhtiöön, jotta tulevat ihmettelemään.

        KIITOS paljon avusta!


      • ulisija
        minä taas kirjoitti:

        Jep, tuota kohoa rämppäämällä vika laantui hetkeksi, mutta sitten tuli takaisin. Onkohan sitten pytyn tuo mekanismi aikansa elänyt.

        Otanpa yhteyttä huoltoyhtiöön, jotta tulevat ihmettelemään.

        KIITOS paljon avusta!

        Meillä oli virtausputki halki ja se piti hirveetä meteliä. Virtausputki on pystysuorassa
        ja johdattaa veden paineella säiliön alaosaan....


    • Viemärirotta

      Meillä 2-kerroksisessa kerrostalossa ulisi pönttö kanssa välillä. Sieltä veskipöntön toisesta kyljestä löytyi sellainen säädin, jolla pystyi säätämään kuinka nopeasti pönttöön tuli uutta vettä. Ulina lähti kun käänsi vedentuloa pienemmälle, antoi olla niin pari päivää ja käänsi sitten takaisin normaaliksi. En tiedä onko tuollaista säädintä joka pöntössä, tuo pönttö on jostain 80-luvulta.

      • minä taas

        Tuolla säätimen kiertelyllä homma ratkesi samantien. Kiitos, jopa on pönttö hiljaista "poikaa".


    • ehkä

      Todennäköisesti wc:si täyttöventtiili tukossa/likainen, pyydä huoltoyhtiötäsi vaihtamaan uudet osat, näihin saa korjaussarjoja rautakaupasta, ompi halpa. Ei kannata vain puhdistaa jos haluat että korjaus kestää. Jos asut kerrostalossa niin ulina kaikuu koko torpassa, armahda naapureitasi. Kuuluu kiinteistön maksettavaksi, sulle jääpi vain vaiva soittaa.

    • Anonyymi

      kummitteleva pönttö???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5140
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      122
      1635
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1459
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1386
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1195
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1100
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      827
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      28
      799
    Aihe