Laumikselle sopiva aita

pihaan aita

Minkä korkuista aitaa teillä käytetään laumiksille? Rotuina mitä?

10

421

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diffi

      Tiibetinmastiffi löytyy ja aita on korkeudeltaan kaksi metriä.

      • koira jäi sisäpuolel

        Meillä 4 metriä korkea tiilimuuri. Seinät 5 metriä per sivu. Katto 8 mm teräksestä. Muurari unohti tehdä oviaukon siihen muuriin.


      • nootta:)
        koira jäi sisäpuolel kirjoitti:

        Meillä 4 metriä korkea tiilimuuri. Seinät 5 metriä per sivu. Katto 8 mm teräksestä. Muurari unohti tehdä oviaukon siihen muuriin.

        Vietkö typeryytesi muualle, kiitos.


    • laumistarhaaja

      184 cm korkea kalteritarha jossa 92 cm:n korkeudella välituki. PetNapilta tilattu ja kaukasiankoira siellä tyytyväisenä asustelee.

    • gypsy kings

      Kaukkarilla meillä 2,5 metriä.
      Kaksimetrisestä oli vähällä mennä yli, kun "homekoira" oli isäntänsä kanssa tulossa tarkistamaan asuntoa.

    • Vuoristokoira

      210cm Estrela herran turvapaikka!

    • laumanvartijat he he

      Mikä on laumanvartija ja mitä se tekee? Laumanvartija käsitteenä ei kuvaa oikeastaan mitään rotua järjellisellä tavalla. Chihuahuakin on laumansa vartija siis aidan korkeus 60cm on sille sopiva. No sitten on territoriaalisia laumansa vartijoita tai mitä ne sitten vartioivatkin kanalan tipuja , hevosia tai sikoja jotka ei tarvitse aitaa lainkaan. No jos maatila on vaikka 5000 hehtaaria niin ei kannata aidata. Mutta jos on joku laumanvartija joka isäntäväen poissa ollessa vahtii talon kissaa niin suosittelen kolmen metrin muuria talon ympärille ja rikottuja lasipullon pohjia muurattuna muurien päälle. Muutama kyltti Quidados con el Perro niissä maissa joissa puhutaan Espanjaa 330 miljoonaa ymmärtää asian äidinkielenään. Jos taas laitaa sinne savon perukoille "mustiffin" kuvan samaan tolpaan missä postilaatikko on niin sen ymmärtää viisi naapuria jotka tietää lihavan piskin nukkuvan kaikenaikaa sohvalla vahtien horroksessa jääkaapin oven aikaisua. Koira poistuu tontilta vain seuraten silloin kun varas kuljettaa jääkaappia nokkakärryillä kohti pakettiautoaan.

      • Lue sieltä

      • nootta:)

        Miten teitä reppanoita aina ja vain riittää näille palstoille?


      • nootta:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe