Pieni tontti,tilapöinen rakennus vinkkejä??

pieni tontti...

Moikka.
Oisiko täältä saanut apuja vinkkejä.
Ongelmani on seuraavanlainen, Oon kovasti etsinyt pientä varastoa,tilaa mutta vuokrat on täällä uudellamaalla mielestäni aika kovat ainakin pitkässä juoksussa, ni tarvian paikan kaikenlaisille työkaluille jne... ( ei kovin arvokkaita mutta lukittu tila kuitenkin pitää olla)

Ni aattelin jos löydän pienen tontin. niitä vähän myynnissä mut saa alle 6000e keskiarvo ja sinne ostan parakin jossa säilyttäs työkalut ja tarvikkeet.



Laskeskelin näin vuokraaminen maksaa 10m2 varasto 120eKK vuodessa 1440e. ni noin arvio 4 vuodessa metsätila oisi maksanu takaisin ja oisi oma. Tokihan jos tontin ostaa tulee muita kuluja.

Mutta vinkkejä kaipailisin voisiko tollanen onnistua että ostas tontin.
Eikö omalle maalle saa rakentaa mitä vaan? parakki voi olla myös siirrettävä.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sille parakille pitäisi lisäksi voida kulkea, eli tarvitset tien. Tien rakennuttaminen ei ole kovinkaan halpaa. Lisäksi tietenkin päälle polttoainekulut ja menetetty työaika (jolla on aika paljon rahallista arvoa), niin onko idea sitten oikeasti kannattava?

      Kunhan ostamasi kiinteistö on maa- ja metsätalousalueella, niin saat kyllä ihan luvallisesti rakentaa talousrakennuksia. Jos joku paikallinen maanviljelijä suostuu myymään sinulle vaikka 100 m2 maata olemassa olevan tien vierestä, niin sen arvo on korkeintaan 1.000 € lohkomiskulut (vajaat 900 €) pyykityskulut. Silloin ideasi saattaisi taloudellisessa mielessä toimia, tosin harva maanomistaja jaksaa niin pienestä rahasta vaivautua tuohon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4001
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      126
      1464
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1298
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      313
      1241
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      61
      1184
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1130
    7. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      45
      1104
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      961
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      895
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      838
    Aihe