Pieni tontti,tilapöinen rakennus vinkkejä??

pieni tontti...

Moikka.
Oisiko täältä saanut apuja vinkkejä.
Ongelmani on seuraavanlainen, Oon kovasti etsinyt pientä varastoa,tilaa mutta vuokrat on täällä uudellamaalla mielestäni aika kovat ainakin pitkässä juoksussa, ni tarvian paikan kaikenlaisille työkaluille jne... ( ei kovin arvokkaita mutta lukittu tila kuitenkin pitää olla)

Ni aattelin jos löydän pienen tontin. niitä vähän myynnissä mut saa alle 6000e keskiarvo ja sinne ostan parakin jossa säilyttäs työkalut ja tarvikkeet.



Laskeskelin näin vuokraaminen maksaa 10m2 varasto 120eKK vuodessa 1440e. ni noin arvio 4 vuodessa metsätila oisi maksanu takaisin ja oisi oma. Tokihan jos tontin ostaa tulee muita kuluja.

Mutta vinkkejä kaipailisin voisiko tollanen onnistua että ostas tontin.
Eikö omalle maalle saa rakentaa mitä vaan? parakki voi olla myös siirrettävä.

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sille parakille pitäisi lisäksi voida kulkea, eli tarvitset tien. Tien rakennuttaminen ei ole kovinkaan halpaa. Lisäksi tietenkin päälle polttoainekulut ja menetetty työaika (jolla on aika paljon rahallista arvoa), niin onko idea sitten oikeasti kannattava?

      Kunhan ostamasi kiinteistö on maa- ja metsätalousalueella, niin saat kyllä ihan luvallisesti rakentaa talousrakennuksia. Jos joku paikallinen maanviljelijä suostuu myymään sinulle vaikka 100 m2 maata olemassa olevan tien vierestä, niin sen arvo on korkeintaan 1.000 € lohkomiskulut (vajaat 900 €) pyykityskulut. Silloin ideasi saattaisi taloudellisessa mielessä toimia, tosin harva maanomistaja jaksaa niin pienestä rahasta vaivautua tuohon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      48
      3299
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      512
      1993
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1940
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1877
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1542
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1488
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1263
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1192
    Aihe