"Tämän auton hinnastoa ei ehditty edes julkistaa kunnolla-kiintiö myytiin lähes samantien loppuun"
"Skoda Octavia on ollut myyntitilastojen kärjessä koko ajan. Puolitoista vuotta sitten lanseerattu Octavia on saanut nyt uuden perheenjäsenen. Uusi Octavian malli on Scout, joka julkistettiin Suomessa virallisesti torstaina."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288742976494.html
"Skoda Octavia on ollut myyntitilastojen kärjessä koko ajan. Puolitoista vuotta sitten lanseerattu Octavia on saanut nyt uuden perheenjäsenen. Uusi Octavian malli on Scout, joka julkistettiin Suomessa virallisesti torstaina."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288742976494.html
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ohoh, sori. Meni väärälle palstalle.
Että oikeen 60 Sokotaa myytiin ! No voi jee ja petteriltä vaahto valuu suusta!
Mikä on deekun saanut näin vihaiseksi. Onko se ainaiset huonot uutiset Toyotasta mikä pistää lippalakin terolla kireelle?
Hyvä Skodan myynti takaa sen, että korjaamoilla riittää töitä. Skodahan on enenmän korjaamolla kuin ajossa. Toyotaanhan ei tunnetusti tarvi muuta tehdä kuin huollot. Viat on Toyotassa tuntematon käsite. Laadulla on tekijänsä sii Toyota.
Se on totta siinä mielessä, että mitä enemmän Skodaa myydään niin sitä enemmän 30000 välein tehtäviä huoltoja on tulossa. Toyotalla huollossa pitää kiirettä lyhyet huoltovälit, ruostekorjaukset, katsastushuollot ja takaisinkutsut. Laadulla on tekijänsä ja onneksi nykyään se on PSA.
Älä puhu sitä ihteään. PSA ei osaa edelleenkään tehdä autoja. Jotakin autojen näköispatsaita se tekee, mutta autojen kanssa niillä ei ole mitään tekemistä. Pösö ja sitikka ruostuvat niin nopeasti, että sen voi jopa silmin nähdä kuinka ruostuminen etenee.Tätä ongelmaa ei Toyotissa ole. Toyota tekee eselleen maailman parhaat autot ja on niiden teossa valovuosia edellä muita.
Toyota on maailman ruostuvin auto. PSA:n autot eivät ruostu.
Tosi asiassa Toyota ottaa uutuudet yhä useammin PSA-yhtymältä ja tämä on tosi asia,toisin kuin kirjoituksesi, jossa väität, että toiseksi myydyin olisi maailman parhain auto. Nämä kun ovat kaksi ihan eri asiaa.
Harmi kun en kerennyt tilaamaan.
Provopetteri on taas niin hekumoissa että palstatkin menee sekaisin. MOnellako palstalla tämä työtön luuseri on taas tällä viikolla mellastanut. Olis modaattoreilla töitä.
Juup, nuita romuja ostavat pimahtaneet ja uutisissakin on kerrottu miten mielenterveysongelmat ovat lisääntyneet. Eihän sokota ole mikään auto vaan itäauto, onneton rottelo jolla on kammottava historiikki. Ja Toyotan ostamisella nuokin reppanat saisivat mielenrauhan eikä tarvitsisi korjaamolle jonottaa. Luottomyyjän luona käyn taas kahvilla ja pullasiivulla ensi maanantaina, ja sitten nauretaan tuolle sokotajonotukselle.
Keksipä ihan oma nimimerkkisi! Alkuperäinen "Corolla pappa" ei osaa käyttää välimerkkejä, joten sinä et ole sama henkilö.
ja arvatenkin tutkitte ja tuuletatte peräluukkujanne kahvittelun ja kuivettuneen pullan syönnin ohessa.
Skodalla ajaessa voi myös varautua kuulovaurioihin jos ei käytä korvatulppia / kuulosuojaimia ajaessa moottoritiellä. Sen verran surkeat äänieristykset nimittäin Octaviassa.
Puolueettomien testien perusteella Octavia on hiljaisempi kuin Avensis. Octavialla en ole ajanut, Avensiksella kyllä. Avensis oli mieluinen mutta eniten häiritsi ne hirvittävän huonot ajo-ominaisuudet. RAV4:n kyydissä olen ollut, siinäpä on sitten meluisa auto!
Onkohan sinun Avensiksessa ollut jotakin vikaa, vaikka ne Toyotissa ovat erittäin harvinaisia. Avensis on yksi parhaista autoista Ajo-ominaisuuksien suhteen. Se on myös erittäin hiljainen. Melusta ei ainakaan voi haukkua. Mitä Skoda Octaviaan tulee se on erittäin meluisa kuin konsanaan 80-luvun alun Toyotat. Ajo-ominaisuudet kuin 70-luvun autoilla. Kestävyyskin vähän niin ja näin taitaa olla enemmän korjaamolla kuin ajossa.
En ole ajanut kummallakaan paitsi edellisen korimallin Avensiksella. Oli hirveä romu. Ainakin minä uskon noihin vertailuihin. Avensis on kokoluokkansa huonoin ajettava ja meluisampi kuin Octavia.
Oikeesti jos halutte maksaa "turhasta" ostatte Octavian ja siinä monta tonnia ylimääräistä verrattuna Rapidiin , ja sitten vielä siitä tuhansia ylimääräistä verrattuna Toledoon! Hei herätkää ihmiset oikeesti ne on sama auto ja tekniikka ,paitsi se hinta .. jos siitää sian sorkka logosta haluaa maksaa ylimääräiset tuhatlappuset?
Hei halo0 herätkää pahviaivot , onko järkee maksaa turhasta kunsaman tavaran saa oikeesti halvenmalla!
Skoda-huuma on samaa kuin 1997-2001 Opel-huuma, kun autot vanhenivat huuma loppui.
Opel putosi alle 5. tilastoissa ja pysyi monta vuotta 30-50 myydyimmän välisä, nyt kansa on sen unohtanut ja ostaa taas.
Koko mailmassa on Skoda huuma, mutta SKODA lienee mailman eniten mainostettu auto, vai onko ollut Jääkiekkokisoja, yms, joissa ei olisi ollut aitoja Skoda autoja ja jäälläkin monta mainosta ?
jUURI TÄLLÄHETKELLÄ KUN TILAUKSIA ON 9-KK ETEENPÄIN ja aina tahti kiihtyy, ei liene laatutaso mitenkään parhaimmillaan
Skoda Octavia on nykyajan merkonomimersu niin kun taunus oli aikoinaan. Ei mitenkään laadukas, paljon tilaa, halpa hinta ja vanha tekniikka joka on jäänyt yli kun audit ja vw on koottu. Juuri sopiva auto ensimmäiseksi uudeksi autoksi työläisväestölle.
Onkos skoda paljonkin halvempi kuin audi tai volkkari tai seatti? Mut jos ne alkaa kuoriutumaan keväisin ei ole kaunista katseltavaa.
autoalan vastuullisin toimija
http://www.uusisuomi.fi/autot/72458-autoalan-vastuullisin-toimija-taas-nimetty
Ei auennut tuo linkki nyt mobiililaitteella, lienee verkossa vika. Mutta sen nyt sanoo järkikin, että Toyota ei ole varmasti vastuullisin toimija. Katsoo vähän nuita Toyotan viime vuosien touhuja. Löytyneekö huonompaa, enpä usko.
Vastuullisimmaksi veikkaisin Volkkaria tai jotain muuta saksalaismerkkiä. He hoitavat hommansa.
Ihan täyttä sitä itseensä, tojo on brändien ykkönen ja myydyin revi siitä.
Riippuu kenen kustantamaa bränditutkimusta katsoo. Monessa bränditutkimuksessa Toyota ei ole kymmenen automerkin sakissa.
Toyota on markkinoiden takaisinkutsutuin auto ,eli Toyotan autoissa on maailman eniten virheitä ja korjattavaa ihan uutuuttaan, revi siitä. Toyotan autoja korjataan aina miljoonittain, eli niitä on tehty uutuutaan paskoiksi miljoonakaupalla. Ei kovin vakuuttavaa "laatua".
Ave vaihtuu Octaviaan tai Rapidiin.