En ole saanut keneltäkään vielä vastausta, ja asia vaivaa minua, joten jos täällä palstoilla joku tietäväinen osaisi kertoa. Kun tyttökissalle on kiima niin tuleeko sen takapäästä verta samoin kuin koiralla? Ja ihmisellä.
Itse en voi tietää koska edellinen kissa otettiin 12v sitten jolloin itse olin 7v ja kissan ensimmäisen kiiman aikana 8v ja silloin se sai yhdet pennut jonka jälkeen leikkautettiin. Joten en mitenkään muista oliko meillä veritahroja missään.
Tyttökissan kiima
16
5843
Vastaukset
- kiskis
Ei se nyt aivan verta ole tuli vähän sellaista limaa ainakin meidän tytöllä ja ensimmäinen kiima kesti n.3vrk. ja oli tosi lievä, nuoli itse pyllynsä puhtaaksi. Koirillahan joudutaan pitämään pöksyjä ja sidettäkin etteivät tahri paikkoja, niillä tulee aivan kirkasta verta.
Auttoiko vastaukseni yhtään? - CatWoman
Meillä ainakin tulee verta toisella kissalla! Tai siis pikkasen ennen kiimaa yleensä. Toinen kissa pitää itsensä niin siistinä, etten huomaa mitään "merkkejä".
Lattialta olen joutunut pieniä veripisaroita pyyhkimään...- kiskis
En sano tuohon sitten juuta enkä jaata, syystä että kaikki tyttömme on leikattu heti ensimmäisen kiiman jälkeen.
- Kitrus
en itse ole ainakaan koskaan nähnyt kissalla veristä eritettä kiiman aikana. yleensä se on kirkasta, hajutonta "limaa" mitä sieltä takapuolesta valuu. kissa yleensä putsaa eritteensä itse eikä sotke paikkoja kuten koirat.
- Kertomus
Kun eläinlääkärit sanovat etteivät mielellään leikkaa kiimaista kissaa homman verisyyden takia? Mitä se veri sitten on ja mihin se menee?
Omalla kissallamme ei vielä kiimaa ole, ainakaan käytös ei ole sen mukaista ollut. Tosin neiti oli kipeänä tuossa viikon verran, nyt on jo parantunut suht hyvin. Syökin jo itse. Mutta sen ollessa kipeänä (oli raju vatsatauti) sen kakan joukossa oli verta joka tietenkin myös tarhri hieman peppuakin. Lutun veli oli aivan hullaantunut niihin aikoihin, yritti astua mutta Lutu kiukkuisena murahteli ja sähisi eikä antanut Lennin tehdä temppujaan. Eli olisiko tämä veren haju laukaissut Lennissä jonkun kollinvaiston? Ei Lenni muuten ole vielä sukukypsän kollin elkeitä näyttänyt, pissinyt nurkkiin taikka mourunut kovaan ääneen. Ja eilen täyttivät 6kk.- Kurnan keinoemo
sulla on kohta kissalauma! Leikkauta herran tähden ainakin toinen, kissanpentuja on nyt syksyllä Suomi pullollaan.
- oireita
Joistain kolleista (eikä aina nartuistakaan) huomaa milloin ne ovat sukukypsiä, kaikki kollit eivät merkkaile, eivätkä käyttäydy mitenkään erilaisesti, eivätkä kaikki nartut mourua kiimassa tai tarjoa takapuoltaan.
Jos sinulla on kaksi leikkaamatonta, eri sukupuolta olevaa kissaa 6-kk ikäisiä, niin ainakin toinen kannattaa leikkauttaa pikimmiten, ennen kuin sattuu yllätyksiä... - Kertomus
Kurnan keinoemo kirjoitti:
sulla on kohta kissalauma! Leikkauta herran tähden ainakin toinen, kissanpentuja on nyt syksyllä Suomi pullollaan.
..leikkauttaa nämä samaan aikaan, eli heti seuraavaksi kun minulla on tilipäivä (5.11.). Ja samaan aikaan että toipuvat sitten yhdessä. Tosin voi olla että Lutun leikkaus siirtyy jos tuo hänen sairastelunsa jotenkin vaikuttaa...
- Ferrari
Veri, jota eläimlääkäri tarkoitti on verisuonissa kohdussa, kohdun verenkierto siis tehostuu kiiman aikana. Jos leikkauksen aikana verisuonia ei saada jostain syystä solmittua hyvin kiinni ja verta alkaa vuotamaan, sitä sitten kiiman aikana tosiaan vuotaa enemmän.
- Kertomus
Ferrari kirjoitti:
Veri, jota eläimlääkäri tarkoitti on verisuonissa kohdussa, kohdun verenkierto siis tehostuu kiiman aikana. Jos leikkauksen aikana verisuonia ei saada jostain syystä solmittua hyvin kiinni ja verta alkaa vuotamaan, sitä sitten kiiman aikana tosiaan vuotaa enemmän.
Ja nyt viisastuin. Ensi viikolla varataan meidän vauvoille leikkausajat, vähän jännittää :> Kysytään ell:ltä jos Lennillekin tehtäisiin sisäinen operaatio eli siemenjohtimet (tai mitä sieltä sitten katkotaankaan) katkaistaan ja pallerot säästettäisiin :)
- ???
Kertomus kirjoitti:
Ja nyt viisastuin. Ensi viikolla varataan meidän vauvoille leikkausajat, vähän jännittää :> Kysytään ell:ltä jos Lennillekin tehtäisiin sisäinen operaatio eli siemenjohtimet (tai mitä sieltä sitten katkotaankaan) katkaistaan ja pallerot säästettäisiin :)
Mikä on tuommoinen pallonsäästöleikkaus ja mitä iloa siitä on? Varmaan ainakin kalliimpi?
- Kertomus
??? kirjoitti:
Mikä on tuommoinen pallonsäästöleikkaus ja mitä iloa siitä on? Varmaan ainakin kalliimpi?
..en tiedä onko siitä varsinaisesti mitään iloa, kunhan nyt kolli näyttää kollilta ja saa pitää palleronsa. Kyllä se varmasti kalliimpi onkin, ja kysymme ell:ltä että kuinka paljon kalliimpi. Jos on kauhean paljon niin sitten saa pallit lähteä.
Mutta kyllä noita tehdään, ei ole mikään itse keksitty juttu tai mikään vaan ihan yleinen. - Pelle
Kertomus kirjoitti:
..en tiedä onko siitä varsinaisesti mitään iloa, kunhan nyt kolli näyttää kollilta ja saa pitää palleronsa. Kyllä se varmasti kalliimpi onkin, ja kysymme ell:ltä että kuinka paljon kalliimpi. Jos on kauhean paljon niin sitten saa pallit lähteä.
Mutta kyllä noita tehdään, ei ole mikään itse keksitty juttu tai mikään vaan ihan yleinen.Kollilta viedään kivekset, mutta pussit jää. Siitä se ainakin tunnistaa kolliksi, jos olet huolissasi, ettet muista kumpaa sukupuolta se on. Kissalle itselleen se ei voisi olla vähemmän tärkeää.
Mitä ihmeen väliä sillä on? - anzu_79
Kertomus kirjoitti:
..en tiedä onko siitä varsinaisesti mitään iloa, kunhan nyt kolli näyttää kollilta ja saa pitää palleronsa. Kyllä se varmasti kalliimpi onkin, ja kysymme ell:ltä että kuinka paljon kalliimpi. Jos on kauhean paljon niin sitten saa pallit lähteä.
Mutta kyllä noita tehdään, ei ole mikään itse keksitty juttu tai mikään vaan ihan yleinen.minun mielipiteeni on että kannattaa tehdä helpompi leikkaus. toipuminen käy nopeammin. itse katselin "tyttöni" kärsimyksiä viikon ajan ja kirosin sitä kun ei voinut olla poika. Miksi tehdä vaikeampaa leikkausta ja antaa kissan kärsiä turhaan.. mieti vielä...
- Kertomus
Pelle kirjoitti:
Kollilta viedään kivekset, mutta pussit jää. Siitä se ainakin tunnistaa kolliksi, jos olet huolissasi, ettet muista kumpaa sukupuolta se on. Kissalle itselleen se ei voisi olla vähemmän tärkeää.
Mitä ihmeen väliä sillä on?Niin. Onhan se todella vaikeaa muistaa kumpaa sukupuolta meidän Lenni on leikkauksen jälkeen. Ajattelin vain että mikäli sellainenkin mahdollisuus on että saa pitää palleronsa ja sisältä katkotaan siemenjohtimet niin olisi ulkonäöllisesti vielä kokonainen kolli eikä mikään tyttöpeppu.
- Kertomus
anzu_79 kirjoitti:
minun mielipiteeni on että kannattaa tehdä helpompi leikkaus. toipuminen käy nopeammin. itse katselin "tyttöni" kärsimyksiä viikon ajan ja kirosin sitä kun ei voinut olla poika. Miksi tehdä vaikeampaa leikkausta ja antaa kissan kärsiä turhaan.. mieti vielä...
Me mietimme. Ja tuotakin on mietitty että jos tekee ulkoisen operaation niin paranee nopeammin. En ole mikään tyhjäpää näissä eläimiä koskevissa asioissa vaan asiaa katsotaan monesta eri kulmasta ja sitten tehdään lopullinen päätös.
Meillä myös on tuo tyttökissakin joka leikataan ja sen kärsimyksiä joutuu joka tapauksessa katsomaan ainakin viikon verran kun toipuu leikkauksestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454980Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481089- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8897Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2832Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713