Mikä linux aloittelialle

Mitä linux käyttistä suosittelette aloittelialle.

http://www.halvalla.net

Tuolla ainakin edullisia ja ajattelin tilata sieltä.
7740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

MandrakeLinux 10.0 official 4 cd-levyä
jos tuolta tilaat...
Jätä se wintoukka siihen rinnalle, siksi, kunnes saat selville, jaksatko pitää linuxin / jos et saa sitä nettiin, niin pääset kyselemään ohjeita.
Onnea!
henk. koht. tosin on wintoukasta puhdas kone :D

Äänestä

Mandrdrakesta on hyvä lähteä liikkeekke, mutta ei ubuntukaan hullumpi ole, edes aloittelijoille ja jos lontoonmurretta osaa niin ubuntulla on aktiivinen foorumi josta kysyä apua (en väitä etteikö Mandrakella olisi)..

Lisäksi ubuntun saa tilattua täysin ilmaiseksi (ei edes postikuluja) joten sen tilaamisessa ei menetä mitään. Kannattaa tilatessaan tilata useampi kappale että voi jakaa halukkaille kavereille ym. tulee nimittäin ubuntu tiimille halvemmaksi lähettää kerralla monta kuin että yksi kerrallaan lähettäisi saman määrän..

ubuntun kotisivut: http://www.ubuntulinux.org/

ubuntun tilausosoite (löytyy myös kotisivuilta): http://shipit.ubuntulinux.org/

ubuntun foorumi: http://www.ubuntuforums.org/


Mutta ehkä tosiaan hyvä aloittelijana lähteä liikkeelle Mandrake 10.0 Officialista, saa ainakin täältä apua hyvin.. Ja mikäli tosiaan nettiyhteytesi ei ole nopea vaan lähempänä modeemitasoa (vai onko imuroinnin esteenä polttavan aseman puuttuminen?) niin mandraken 4:n cd:n paketti on suositeltavampi ehdottomasti koska ubuntussa cd levyjä tulee vain yksi ja mikäli haluat lisätä jotain muuta ohjelmaa niin käytännössä se pitää hakea netistä esim synaptic ohjelmalla..

Äänestä

Suosittelen ainakin varaa runsaasti kahvia,mieluiten pannukahvia,sitä linusta tutkaillessa,meinas itseltä linuxin kanssa hermot mennä alkuun.

Äänestä
  • "Suosittelen ainakin varaa runsaasti kahvia..."

    Nykyaikaiset jakelut asentuvat kyllä varsin mukavasti koneeseen kuin koneeseen tietyin edellytyksin. ("Win only" -laitteet toki ovat ongelmallisia).
    Perusteellinen asentaja voi jo etukäteen tutustua järjestelmään vaikka lainaamalla jonkin Linuxia käsittelevän kirjan - kynnys uudenoppimiselle olisi matalampi.
    Ihan perusasennusvinkkejä löytyy Tapsan sivuilta:
    http://tapsa.terae.net/linux/
    Suosittelen tutustumaan!

    Äänestä

  • Tutkailija kirjoitti:

    "Suosittelen ainakin varaa runsaasti kahvia..."

    Nykyaikaiset jakelut asentuvat kyllä varsin mukavasti koneeseen kuin koneeseen tietyin edellytyksin. ("Win only" -laitteet toki ovat ongelmallisia).
    Perusteellinen asentaja voi jo etukäteen tutustua järjestelmään vaikka lainaamalla jonkin Linuxia käsittelevän kirjan - kynnys uudenoppimiselle olisi matalampi.
    Ihan perusasennusvinkkejä löytyy Tapsan sivuilta:
    http://tapsa.terae.net/linux/
    Suosittelen tutustumaan!

    tuon uudet linuxit asentuu aivan kiitettävästi koneelle,ja löytyy yllättäviä tukia laitteille,muuten kiitti ok.sivuvinkistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä vaan kirjoitti:

Mitä linux käyttistä suosittelette aloittelialle.

http://www.halvalla.net

Tuolla ainakin edullisia ja ajattelin tilata sieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu