Säästäkää hääseremoniat ja matkat vaikka asunnon ostoon.
Ihmiset välttyisivät monilta turhilta eroilta kun häälaskukaan ei ylittäisi budjettia. Järki käteen.
Pienikin voi olla kaunista ja ikimuistettavaa.
häämatkat
3
796
Vastaukset
- 39 vuonna
Käytiin bussilla Seurasaaressa, niin siinä oli häämatkaa kerrakseen. Vaan järjestipä valtio sitten viideksi vuodeksi reissunpäälle ettei Ryömäläiseksi herinnyt ruveta. Nyt kun on taas leskeksi jääny, niin voisi käydä vanhoja muistoja verestään. Tuu Haloskalle Linnanjuhliin 6.12., sukkanauhoihin punainen ruusu ja vasermpaan jalkaan sininen villasukka ja oikiaan keltainen niin tiijetään, jotta oomma samoilla linjoilla...Oma Marasi.
- Nouvei
Me taas pidetään pienet kotihäät vain niille, jotka ovat tarpeeksi läheisiä. Ei tartte viihdyttää vieraita ihmisiä. (n. 25 ihmistä) Häämatka Prahaan, ihan vaan sen vuoksi, että ollaan suunniteltu matkaa jo muutenkin sinne. Ihana kaupunki.
- Tilhi
Me ollaan nuori pariskunta, kumpikin alle 27-vee. Ollaan oltu yhdessä jo iät ja ajat (pian 10-v!). Asunto on jo ostettu, eikä mikään ihan vaatimaton sellainen... Vaikka itse olen vielä opiskelija... Aiotaan pitää pienet häät, mutta matkaan satsataan oikein kunnolla, innokkaita matkustajia kun ollaan! Ja kaikki tämä on tehty omilla säästöillä, ilman kenenkään apua!
Asuntoon ei hyödytä mielestäni varsinaisesti säästää käteistä, koska laina hoituu samalla tavalla kuin vuokranmaksukin! (ellet sitten säästä todella isoja summia, kymmeniä tuhansia euroja siis!). Suomi on luottoyhteiskunta, ja täällä esim.asuntolaina kuuluu normaalina osana elämään!
Nauttikaa elämästä!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892671- 1981021
- 62855
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti146801- 59692
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18581- 41571
- 51555
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504