Iltauutisissa kerrottiin lestadiolaisesta luottamushenkilöstä, joka on syyllistynyt lapsen hyväksikäyttöön jopa kymmenen vuoden ajan. Anteeksisaamista oli lapsi ilmeisesti pyytänyt ja saanut.
Lestadiolaisuushan on luterilaistaustainen hihhuliryhmä, samaa maata kuin sisäministerimme. Enemmän olisi pitänyt tuosta taustasta kertoa. Suojelu taitaa olla samanlaista kuin roomalaiskatolisen kirkon piirissä.
Vakavasti harkitsen kirkosta eroamista ja niin tekee varmaan moni muukin. Eihän yksilö tilanteelle mitään voi, mutta eroaminen tuntuu oikealta.
Lestadiolaisuushan on luterilaistaustainen hihhuliryhmä, samaa maata kuin sisäministerimme. Enemmän olisi pitänyt tuosta taustasta kertoa. Suojelu taitaa olla samanlaista kuin roomalaiskatolisen kirkon piirissä.
Vakavasti harkitsen kirkosta eroamista ja niin tekee varmaan moni muukin. Eihän yksilö tilanteelle mitään voi, mutta eroaminen tuntuu oikealta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lahkolaisilla on ihmeellinen oikeus omiin lain tulkintoihinsa. Se on monissa yhteisöissä, kuten nyt näillä lestadiolaisilla, ja heidän oikeuskäsityksensä ohittaa Suomen lain. En ole ikinä käsittänyt, miten se on mahdollista, kun se tiedetään myös siellä, missä lait laaditaan.
Kärsijäksi joutuu aina se pienin ja vähävoimaisin.
En osaa kuitenkaan ajatella, että eroaisin kirkosta jonkun lestadiolaisen hihhulin törkeyksien takia. Se uskonsuunta on niin monella muullakin tavalla maailman ulkopuolella, että ev.lut.kirkosta eroaminen ei heitä hätkähdytä. Me maailmallisethan olemme joka tapauksessa h:vettiin tuomitut. koska taivaan iloon pääsevät vain he lestadiolaiset ainoina maailmassa.
Lohdullista tietää, että "pääsee" eri paikkaan kuin nuo.
Ei tuo evankelisluterilainen kirkko ole koskaan mitään antanut, eikä mitään toiveita ole tulevaisuudessakaan. Eiköhän meidän käy niin kuin muiden imettäväistenkin, eli hengen muutto johonkin suureen tuntemattomaan, mutta osaksi tätä maailmankaikkeutta kuitenkin.
Lestadiolaiset eivät ole lahkolaisia.
Kamala teko, teki sen kuka tahansa. Anteeksiantamaton.
Kirkkoon haluan kuulua koko elämäni.
Hyvä kun oikaisit. Lestadiolaisuus on yksi kirkon sisällä oleva suuntaus.
Lahko tarkoittaa kirkkoon kuulumatonta ryhmää. Pitäisi kyllä kuulua yleissivistykseen tämäkin tieto.
Teoriassa kuuluvat kirkkoon, mutta...
Heillä on omat pappinsa ym. Tullut elämän aikana tutuksi, suuri osa kaukaisista sukulaisista on vanhoillislestadiolaisia, työkavereita ja muutama tuttavakin on ollut.
Eli aitiopaikalla olen ollut, kuin varmasti moni muukin.
Minusta Suomen kirkolla pitäisi olla sen verran yleissivistystä, että ymmärtäisi, että lestadiolaisuus on nimenomaan lahkolaisuutta, omine sääntöineen, pappeineen ja ehkäisykieltoineen, rikollisuutta piilotteleva poppoo, joka jopa määrää äänestyskäyttäytymisenkin.
"Suuntaus" on milloin hyväksyttävää milloin ei.
Kun seksuaalinen suuntaus kohdistuu lapsiin, on turvallista olla mukana sellaisessa uskonporukassa, joka painaa lasten oikeudet villaisella. Mennä kirkkoon ja veisata siellä puhtain sydämin, kun on kiristänyt anteeksiannon uhrilta.
Tulee ajatelleeksi, luoko tuollainen rajoittunut uskonto itsessään näitä psykopaatteja?
Luonnevikaisuus luokitellaan jopa geneettiseksi, siis perinnölliseksi. Psykopaattinen henkilö, useimmiten mies, ei koe myötätuntoa, syyllisyyttä eikä katumusta.
Kun kasvuympäristön vaikutus näissä vanhoillisuskonnollisissa piireissä, luo näitä luonnevikaisia, nimetään heitä sosiopaateiksi, samoilla ominaisuuksilla.
Tuollaiset uskonnolliset "haarayhteisöt" jotka ovat syntyneet jonkun voimakkaan "herättäjän" aikaansaamina yksinkertaisen kansan keskuudessa, outoine rajoituksineen, olisi jo syytä kieltää lain voimalla!
Eihän tuolle loppua näy, kun vuosikausia uusia tapauksia lasten hyväksikäytöstä, ja yhteisöt mieluimmin vaikenee!
Aloittajan näkemys roomalaiskatolilaisuudessa, papiston selibaattivaatimusten kehittyminen tuohon suuntaan, on nähdäkseni samaa epätervettä linjaa.
Ei Luojamme ole ihmistä tuollaisiin järjestelmiin säätänyt, vaan vapaaksi ja itse harkitsemaan niin moraalinsa, kuin käyttäytymisensäkin toisia kohtaan.
Sisäministerimme ei kuulu lestadiolaisiin, eikä hän ole minkään herätysliikkeen jäsen, vaikka ne ovat hänelle tuttuja. Näin Räsänen ilmaisee asian, mutta toki hänet tunnetaan jyrkistä mielipiteistään esim. homoliittoja ja abortteja kohtaan.
En minäkään evankelis-luterilaista kirkkoani ole jättämässä Räsäsen, en lestadiolisten piirissä ilmi tulleiden rikosten tai painostuksen takia, en niin kauan kuin koen kirkon olevan hengeltään ja toiminnaltaan terveellä pohjalla ja ihmisten uskonnollisiin tarpeisiin sekä myös ihnimilliseen hätään vastaava instituutio. Vaakakupissa ev.lut. kirkon hyvät vaikutukset painavat minulle enemmän kuin puutteet ja ongelmat . Usko on eri asia kuin uskonto ja kirkko.
Luin hiljattain Pauliina Rauhalan kirjan Taivaslaulu. Se on nuoren lestadiolaisäidin tilitys ainaisista synnytyksistä, imetyksestä, väsymyksestä, raskaudenpelosta, lopullisesta romahduksesta. Kirjassa on hyvin vahvoja kielikuvia, kuten "kohdunpoisto on kaunein sana". Parisuhde on koetuksella, ehkäisy on kielletty, kaikki lapset täytyy ottaa vastaan Jumalan lahjoina. Käytännössä selibaatti olisi ainut mahdollinen ehkäisykeino, mutta miten se vaikuttaa miehen ja naisen hyvinvointiin, seksuaalisuushan on valtava voimavara ja pariskuntia yhdessä onnellisina pitävä. Voisiko tällä ehkäisykiellolla ja siitä seuraavilla selibaateilla olla tekemistä sairaiden ilmiöiden kanssa. Luterilainen kirkko ei kiellä perhesuunnittelua, mutta lestadiolaispappeja on käsittääkseni ev.lut. kirkon viroissa.
Niin vastenmielistä kuin asiasta on kuulla, on hyvä että asioita tulee julki eikä niitä enää voi haudata ääriliikkeen sisälle, josta erottamisuhka merkitsee myös eroa suvusta ja koko yhteisön hylkimistä. Tuollainen tiivis uskonnollinen yhteisö voi olla turva, mutta myös äärimmäinen vankila ja sairastuttava ympäristö.
Miksi Räsänen ei suoraan kerro, että on Luther-säätiön ajatusten kannattaja? Sitä en ymmärrä.
Jos korkeassa virassa toimivalla ihmisellä on ehdoton vakaumus, niin ei sitä pidä salata ja antaa ymmärtää, ettei hän ole minkään liikkeen jäsen. Voi olla vakaumuksellisesti jotain mieltä, vaikka ei olekaan liittynyt ko. yhteisöön.
Räsäsen puoliso kuitenkin toimii Luthersäätössä. Aika lähellä siis on rouvakin.
Onko ite kertonu?
Oli silloin kirjoituksia kun hänet valittiin, ja kaikilla kellä netti on se on tiedossa.
Miksi pitää aina kaikki olla nenän edessä?
Johan nyt on vääryys, kun isännän mukaan rouvakin leimataan. Aborttia vastustaa suuri osa kansaa ilman säätiöitäkin, samoin homoliittoja, ei tarvitse mihinkäään kirkkoon kuulua, niitä voi vastustaa muutenkin.
Varmasti löytyy sellaisia nimiä politiikasta, joitten puolisot on eri puolueessa, ei se ole kiellettyä ekä varmaan haitallistakaan.
Googleta, älä minua usko.
"Ennen ei ollut tietoa vaan luuloa, niinpä jossakin vieläkin junan kiskot ovat saman levyiset kuin ennen hevos aikaan kärrynpyöräin urat, niissä mennään.
Ja kun Jeesus nousee taivaaseen aina kerran vuodessa ,niin Suomessa on Alkon ja kauppojen ovet kiinni."
Uskontoja on monen laisia ensin kai jaetaan kristinuskoon ja muihin joita löytyy pilvin pimein.
Kristinuskon varjolla on tähän menessä kerätty rahaa ja mammonaa, jokohan nyt alkaa avautumaan silmät muutenkin kuin taivaaseen tuijattamaan.
Uskontoa on pidetty rehellisenä harrastuksena, kävin itsekin vuoden ajan eräässä ev lut ryhmässä, kunnes korvani kuulivat ja silmäni avautuivat.
Kaikessa on oltava skeptinen, en sitä kyllä etsi vielä ole hyväksynyt, mutta käynnit seurakuntakodilla ovat loppunet vuosia sitten.
Elämäni on hyvää ja terveys kansa, vaikka sain perästä päin tietää jotain uhkailuja.