Onko Haagahelian liiketalous haastavampaa ja kovempaa tasoltaan kun alimmat pisterajat ovat liiketalouden ammattikorkeakoulujen korkeimmat? Eli opiskelija-aines on melko hyvää tai ainakin parempaa kuin muissa kouluissa. Pärjääkö 6,5-7 lukiokeskiarvolla siellä?
Onko HaagaHelia vaativa koulu?
kaleviimuroi
7218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei lukion keskiarvo mittaa pärjäämistä jatko-opinnoissa. Itse pärjään yliopistossa hyvin 6.7 keskiarvolla. Eri asia, pääseekö tuolla keskiarvolla edes pääsykokeisiin Haagaan - riippuu tietysti muista arvosanoista ja mahdollisista työkokemuspisteistä. Yliopiston pääsykokeisiin osallistumiseen ei koulun arvosanoilla ole merkitystä.
Pärjääkö 6,5 lukiokeskiarvolla HaagaHeliassa? Tuskin sinne pääsekään tuolla keskiarvolla.
Mitkään lukio keskiarvot eivät sitten opiskelussa auta, vaan töitä on tehtävä menestymisen eteen.
Tuskin on kauhean vaativaa, puhutaan nyt kuitenkin amiksesta. Eli varmaan pärjää, jos vähänkään osaa ajatella. Amiksethan on siitä huonoja, että siellä on läsnäolopakko, eli akateemisesta vapaudesta ei voi nauttia, jos kokee olevansa paikalla turhaan.
Suosittelen aitoa korkeakoulua, eli yliopistoa.
Hah, mä repesin kun luin ton. Mistä amiksesta ja mikä läsnäolopakko ... mistä sellaista keksit? Oletko joku ennakkoluuloinen Aalto-reppana?
Tarkoitin että jos on 6,5 keskiarvo niin kannattaa mennä mieluummin Aaltoon. Mikkelin kampukselle ainakin pääsee huonommillakin papereilla. Sinne voi kaikki mennä pääsykokoeisiin, vaikka on huonot paperit.
Haaga-Heliaan ei kuulemma pääse pääsykokeisiinkaan, jos on 6,5 - 7 keskiarvo. Mutta onhan siellä läsnäolopakko, koska Aallossa jotkut on sanoneet niin että Haaga-Heliassa on pakko olla turhaan paikalla. Siitä Aalto on parempi ettei ole läsnäolopakkoa ja on akateeminen vapaus.
Miksi edes hakea kouluun, kun siellä ei viitsitä olla. Voi lusmuta vaikka himassa.
Ei ole läsnäolopakkoa tietojenkäsittelyn puolella yhdelläkään kurssilla.