Joudun lopettamaan kissani diabeteksen takia :(

hemuli.oop

13-vuotias kissani sai tuomion, diabetes. Lääkäriaika on ensi viikolla, mutta vein virtsanäytteen etukäteen. Lääkäri soitti takaisin ja kertoi kissalla olevan paha diabetes. Kissa on muuten mielestäni reipas, mutta virtsaaminen, syöminen ja juominen on ihan älytöntä! Myös pissiminen muualle kun hiekkalaatikkoon on lisääntynyt, jopa ulostaminen. Joudun vaihtamaan koko hiekan vähintään kaksi kertaa viikossa! Minulla ei yksinkertaisesti ole aikaa alkaa hoitamaan kissani vakavaa diabetesta :( Sääli lopettaa kissa, joka ei vaikuta ulospäin niin sairaalta, jota se todellisuudessa on. Tämä on niin, NIIN raskasta ! Onko kenelläkään kokemusta asiasta ja ko. ratkaisusta? Tämä kaveri on ollut kanssani jo 11 vuotta :(

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hemuli.oop

      Kyseessä on siis leikattu kolli-kissa. Niillä tämä ko. sairaus taitaa olla yleisempi kun naarailla.

    • kisssimirri2

      Kun kissa on elänyt kanssasi pitkään ja on sinulle varmasti hyvin rakas. Kerta kissa vaikuttaa edelleen siltä, että elämäniloa on niin onko sen aika vielä ohi? Ehkä kannattaisi vielä kysyä toisen eläinlääkärin mielipidettä ennen kuin tekee noin rankan päätöksen. Onhan se mahdollista, että jotain muutakin on vielä tehtävissä kissan olon helpottamiseksi.

    • Kokemusta on.

      Minun kissallani todettiin diabetes, ei pahalaatuinen mutta ruokavalion välitön muutos teki jo yksistään suuria ihmeitä. Kannattaa ainakin yrittää hetken vielä ruokavalion muutosta ja pistostenkin antamista. Se ei aikaa vie, niin kuin ei hiekkankaan vaihtaminen kerran viikossa, osta vaikka toinen laatikko sille niin homma ei tunnu niin raskaalle. Ystävien apu kannattaa ottaa vastaan, he kuuntelevat murheitasi ja jos asuvat lähellä niin käydä ehkä välillä kurkkaamassa miten kissa pärjää kun olet pidempään poissa.

      Kissamme eli vielä parisen vuotta diagnoosin jälkeen, ja lopulta jouduttiin lopettamaan, kun sillä todettiinkin syöpä, mitä ei enää kyetty hoitamaan. Diabetes ei siis ole merkki että kaikki loppuu, mutta jos todellakin tunnet että et ole kykenevä antamaan sille kaikista parasta hoitoa, niin onhan se selvää, että lopettaminen on toinen vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4639
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2312
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      426
      1997
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1545
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1087
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe