Vauva ei syö kiinteitä

hampaita tulossa?

Kyseessä siis reilun 11kk ikäinen vauva. Syönyt aina tosi vaihtelevasti, välillä huonosti ja välillä paremmin. Nyt kuitenkin useamman päivän ajan joka aterialla mennyt tosi vähän ruokaa, purkista menee pari lusikallista, eikä sormiruokakaan sen paremmin. Päivässä mennyt ehkä yhden pienen pilttipurkillisen verran ruokaa masuun. Voisiko johtua hampaiden tulosta? Vauvalla on alhaalla 4 hammasta, jotka tulivat tosi huomaamatta. Ei vaikuttanut mitenkään syömiseen tms. Ylhäälle on tulossa useampi, mutta puhjennut ei ole yksikään. Ikenet on ylhäältä tosi turvoksissa ja paljon vauva sormella ikeniä kokeileekin. å
Yöllä vauva on normaalisti syönyt pari kertaa, mutta nyt herää 4-5 kertaa syömään. Enkä kyllä ihmettele jos on nälkä, kun lähinnä pelkällä maidolla elää.
Osaako kukaan neuvoa, että miten voitaisiin vauvan oloa helpottaa, ja saada edes jotain kiinteitä menemään alas? :)

4

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viileää ruokaa

      mites olisi jääkaappikylmät hedelmäsoseet? :)

      • fdkhfdkjkhfd

        tai jääkaapissa viilennetyt valmispuurot, esim. minusta valiolla on hyviä hedelmäisiä. niitä annetaan meidänkin sillon tällöin lapselle, jos on esim. tosi kiireinen aamu/ilta ja puuron valmistumista ei nälässä jouduta odottelemaan.


    • hut59863

      tosi hyvä keino meillä oli, että jäädytin esim. marjasosetta semmoisessa mehujäämuotissa, jäädytin ja annoin niitä hampaita tekevälle lapselle. Joskus jäisen pureskelu sai sen hampaankin esiin sieltä ikenen alta.

    • en varmasti syö

      Meillä oli myös jaksoja, jolloin ei syöty juurikaan yhtään mitään.
      Annettiin velliä maidon seassa tai sellaisenaan, jotta täyttäisi vähän enemmän. Myös marjat menivät alas tosi sujakasti, ja niitä annettiinkin niin paljon kuin napa veti.
      Syömättömyyttä meillä kesti melkein pari kuukautta, syynä varmasti hampaiden tulo, sekä hiostavat/kuumat kelit.
      Ei mielestäni kannata huolestua syömättömyydestä, ellei lapsi sitten ala olemaan todella huonovointinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1859
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      83
      985
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      977
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      916
    9. 66
      914
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    Aihe