Vauva ei syö kiinteitä

hampaita tulossa?

Kyseessä siis reilun 11kk ikäinen vauva. Syönyt aina tosi vaihtelevasti, välillä huonosti ja välillä paremmin. Nyt kuitenkin useamman päivän ajan joka aterialla mennyt tosi vähän ruokaa, purkista menee pari lusikallista, eikä sormiruokakaan sen paremmin. Päivässä mennyt ehkä yhden pienen pilttipurkillisen verran ruokaa masuun. Voisiko johtua hampaiden tulosta? Vauvalla on alhaalla 4 hammasta, jotka tulivat tosi huomaamatta. Ei vaikuttanut mitenkään syömiseen tms. Ylhäälle on tulossa useampi, mutta puhjennut ei ole yksikään. Ikenet on ylhäältä tosi turvoksissa ja paljon vauva sormella ikeniä kokeileekin. å
Yöllä vauva on normaalisti syönyt pari kertaa, mutta nyt herää 4-5 kertaa syömään. Enkä kyllä ihmettele jos on nälkä, kun lähinnä pelkällä maidolla elää.
Osaako kukaan neuvoa, että miten voitaisiin vauvan oloa helpottaa, ja saada edes jotain kiinteitä menemään alas? :)

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viileää ruokaa

      mites olisi jääkaappikylmät hedelmäsoseet? :)

      • fdkhfdkjkhfd

        tai jääkaapissa viilennetyt valmispuurot, esim. minusta valiolla on hyviä hedelmäisiä. niitä annetaan meidänkin sillon tällöin lapselle, jos on esim. tosi kiireinen aamu/ilta ja puuron valmistumista ei nälässä jouduta odottelemaan.


    • hut59863

      tosi hyvä keino meillä oli, että jäädytin esim. marjasosetta semmoisessa mehujäämuotissa, jäädytin ja annoin niitä hampaita tekevälle lapselle. Joskus jäisen pureskelu sai sen hampaankin esiin sieltä ikenen alta.

    • en varmasti syö

      Meillä oli myös jaksoja, jolloin ei syöty juurikaan yhtään mitään.
      Annettiin velliä maidon seassa tai sellaisenaan, jotta täyttäisi vähän enemmän. Myös marjat menivät alas tosi sujakasti, ja niitä annettiinkin niin paljon kuin napa veti.
      Syömättömyyttä meillä kesti melkein pari kuukautta, syynä varmasti hampaiden tulo, sekä hiostavat/kuumat kelit.
      Ei mielestäni kannata huolestua syömättömyydestä, ellei lapsi sitten ala olemaan todella huonovointinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3266
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2555
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2196
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2115
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2032
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1634
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1620
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1303
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      142
      1237
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1123
    Aihe