Minulla on rotikan ja sakemannin sekoitus.oikein kiltti ja oikein oppivainen.
miellyttämishalu on kova ja se on ollut mielestäni helposti koulutettava (vert.edellisiin koiriini).
Ongelma onki yllätys yllätys Remmissä kävely.
Vapaana ollessaan koirani seuraa moitteettomasti mutta remmissä sen kärsivällisyys ei riitä ja kaikki asiat kiinnostavat tuplasti enemmän kuin vapaana ollessa. Koirani ei ole tyhmä sillä se tottelee myös moitteettomasti käskyt jotka ymmärtää.ongelma onkin ihan selvästi siinä etten ole osannut opettaa koiraani oikein?koska se ei vaan ymmärrä tekevänsä mitään väärää vetäessään kaikesta huolimatta ja ihmettelee kun hermoilen remmin toisessa päässä.
Koira tuli minulle 11 kk vanhana ja se ei ollut sitä ennen saanut mitään koulutusta, sillä ei ollut koirakokemuksia saatika ihmiskokemuksia vieraista.koiraa ei oltu opetettu kävelemään remmissä.
Siihen nähden kaikki on sujunut niin paljon paremmin kuin uskalsin toivoa. Vetäminen on hermoja raastavaa puuhaa ja olen hyvin turhautunut kun en saa opetettua asiaa!Pysähtyminen, Tosieensuuntaan lähteminen, vetovaljaat,kuonopanta,kärsivällisyys,herkkupalat päivittäinen harjoittelu, palkitseminen toruminen Tuntuu että KAIKKEA ON KOKEILTU!
jos joku osasisi neuvoa tai tietäisi jotain hyviä kikkoja joita en ole kokeillut pliis antakaa vinkkejä KIITOS!
Mukavampia kävelylenkkejä odottaessa -J-
Jelppejä?
-J-
1
185
Vastaukset
- rotsu
Itselläni nelivuotias samanrotuinen narttu.Tuntuu tosiaan joskus, että kädet venyy kilometrien pituisiksi,kun ollaan lenkillä.Kaikkea oon kokeellu ja apua tuli kun aikansa lueskeli.Laitan talutusnarun aivan normaalisti kiinni valjaisiin,sitten kierrän talutusnarun kerran vatsan ympäri.Veto loppuu,koska koira saa kipeää kun vetää.Mutta täytyy olla pitkä talutin,eikä fleksi missään nimessä.Ja et saa nykäästä etkä kiskoa koiraa,koska se sattuu.Meiltä loppui vetohalut tuolla systeemillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764