pelletti+siemenseos?

onko epäterveellistä jos antaa kanille pellettien (Genesis) lisäksi siemenseosta? tuntuu että kilon pakkaus pellettejä menee heti ja hinta kun on täällä meillä päin 6e/kilo. onko pellettien hinnoissa paljon eroja?
3254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuo pelletin kulutus kulkee aika pitkälti käsikädessä sen kanssa montako kania sinulla on ja kuinka paljon annat kanille geneä.

Jos sinulla on useampi kani, kannattaa ostaa isompi säkki ruokaa (vaikka jotain muuta pellettiä kuin gene) ja heti hintakin tippuu.

Siemenseosta en itse suostu kaneilleni syöttämään enkä suosittele sitä henkilökohtaisesti kaneille muutenkaan.

Pellettien hinnoissa on todella eroja paikkakunnasta ja liikkeestä riippuen. Esim. altromin maksaa Helsigin eräässä kaupassa 4,2€

Äänestä
  • Minkä takia jotkut vastustavat siemenseoksen antoa kanilleen? Ja mitä pelletit todellisuudessa ovat?

    Tietämätön..

    Äänestä

  • RSR kirjoitti:

    Minkä takia jotkut vastustavat siemenseoksen antoa kanilleen? Ja mitä pelletit todellisuudessa ovat?

    Tietämätön..

    Näin lyhyesti

    Siemenseosta en suosittele (useat ei suosittele) kaneille täysin sen rasvaisuuden takia.

    Se on todella rasvaista ruokaa ja on vaara että se rasvoittaa kanin sisäelimet ajan kanssa. Ja on täten vaaraksi myös kanin sydämelle.

    Lisäksi siemenseos sisältää viljaa, joka aiheuttaa toisilla kaneilla ripulia. Kanit eivät ole jyrsijöitä, joten he eivät tarvitse siemeniä ruoassaan.

    Pelletit ovat ruokaa (kuin mini koiran pavut eri muodoissa :) ), joka sisältää kanin tarvitsemat vitamiinit ja ravintoaineet. Niitä on useita eri merkkisiä (genesis, altromia, CP ym.) ja annostus tehdään merkin ja kanin koon mukaan.

    Erikseen ovat heinäpelletit, jotka ovat heinästä puristettuja pellettejä. Ne ovat minun silmissäni täysin hyödyttömiä kaneille, koska normaalista heinästä kani saa jo hampailleenkin ihan eri lailla tekemistä ja täten hampaat kuluvat (ja suoliston kannalta heinä on tärkeää)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


small kirjoitti:

onko epäterveellistä jos antaa kanille pellettien (Genesis) lisäksi siemenseosta? tuntuu että kilon pakkaus pellettejä menee heti ja hinta kun on täällä meillä päin 6e/kilo. onko pellettien hinnoissa paljon eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu