Ruokailusta

Verokarhu

Maksavatko lentoemännät lennon aikana syömästään ruuasta ,
vai onko kyse etuudesta ja onko verottaja siitä tietoinen ?

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4dlentoemäntä

      Eivät maksa. Syövät lennoilla yleensä neljänruokalajin päivällisen sviitissään veronmaksajien rahoilla. Siihen päälle viellä laatuviinit ja jälkiruokakonjakit.

      • kysymys?

        Oletko työtön, syrjäytynyt vai jälkeenjäänyt? Saatko suurtakin sisältöä elämääsi tällaisesta tyhjänpäiväisestä paskanjauhannasta?


      • Pakosta työtön
        kysymys? kirjoitti:

        Oletko työtön, syrjäytynyt vai jälkeenjäänyt? Saatko suurtakin sisältöä elämääsi tällaisesta tyhjänpäiväisestä paskanjauhannasta?

        Sinun herjasanoihin kuuluu "työtön". Entä jos joskus joutuisit siihen tilanteeseen itse!


    • Kunnon ateriat

      Päiväraha n. puolittuu, jos on kaksi kunnon ateriaa tarjolla päivän aikana ilman eri korvausta, näin muilla matkatöissä. Jos margariiniaskissa oleva setti ei täytä lounaan tai päivällisen määritelmää, eli se on välipala, niin niitä ei lasketa.

      • iii-i

        Toimihenkilötasolta lähtien matkatöissä saa aina täydet päivärahat. Monessa pörssifirmassa jo päällikkö-tasolla kulutetaan aikaa kalliimmasti kuin lottovoittaja tekisi. Mennään esim viidettätoista kertaa Office-koulutukseen toiselle puolelle maata tappamaan aikaa ja sähköpostittelemaan ajan kanssa. Palkka ja korvaukset juoksevat, syömingit, juomingit, riennot, asumiset ja naimingit firman piikkiin. Tämä on maan tapa, tuhannet suomalaiset tekevät näin.


    • Maksetaan

      Maksetaan verotusarvo samoin taximatkoista, sekä omavastuu.
      Ei kannata kadehtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3859
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3475
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3310
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2618
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe