mien vaa ymmärrä

En vaa kerta kaikkiia ymmärrä millä perusteella joitaki pidetään kauniina tai jotain...
Tai komeena. siis wtf oikeesti.

Mie nään kaikissa jotain ihan saatanan kaunista tai komeaa, mut siis mitä ihmettä?
755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Piirteet, kaikki pitävät erilaisista piirteistä.

Äänestä

Kauneus on katsojan silmässä. Näinhän vanha sanonta kuuluu. En minäkään aina ymmärrä, miksi joitakin pidetään kauniina tai komeina. Valaistuksella ja ilmeellä on muuten aika paljon vaikutusta kauneuteen/komeuteen. Yhdessä valokuvassa ihminen saattaa olla ruma ja toisessa kaunis.

Äänestä

Voi kuule, en minäkään ellennä. En ole koskaan tavannut rumaa ihmistä, koska jokainen on silmissäni jollakin tavalla kaunis ja ihailtava.

Äänestä
  • Minäkään en ole nähnyt rumaa ihmistä. Paitsi katsoessani peiliin.

    Äänestä

Kauneus on pelkkä psykologinen ilmiö, jonka aiheuttaa ihmisen alitajuinen välttämätön tarve avioitua paremman kanssa (hypergamia), sillä jokiasella ihmisellä on psykologiset tarpeet joiden täyttymiseen ihminen tiedostomattaan panostaa; eli köyhät haluavat useimmiten naimisiin rikkaamman kanssa jotta heidän ei tarvitse elää epävarmoissa oloissa, sekä ujot ihastuvat itsevarmoihin todennäköisemmin kuin päinvastoin.

Jotta ihminen ei valitse nyrskyttämiseen mitä tahansa rottaa, alitajunta kertoo sinulle toisten [jotka täyttävät enemmän psykologisia tarpeitasi] olevan kauneempia kuin ne jotka eivät pysty samalla tavalla täyttämään psykologisia tarpeita.

Sen lisäksi ihmismieli yhdistää aina ihmiset joilla on samanlaiset kasvonpiirteet toisiinsa; tämän takia jos näet jonkun joka näyttää samalta kuin vihamiehesi saatat vihata häntä etukäteen; ja jos näet jonkun joka näyttää ihastukseltasi saatat ihastua tuohon näköispatsaaseen "ensisilmäyksellä".

ihmisen aivot pitävät symmetrisyyttä kauniina ominaisuutena kasvoissa.

Äänestä
  • Nyt saimme tieteellisenkin selityksen. Tosin kumppaninvalinnassa myös pelkän ulkonäön tuijottamisesta saattaa olla haittaa.

    Äänestä

  • old_profile_94710 kirjoitti:

    Nyt saimme tieteellisenkin selityksen. Tosin kumppaninvalinnassa myös pelkän ulkonäön tuijottamisesta saattaa olla haittaa.

    Kuten huomaat se ei johdu pelkästä ulkonäöstä vaan taustalla piilevistä psykologisista vaikuttajista; ulkonäkö ainoastaan pyrkii saamaan ihmisen kiinnostumaan siitä joka täyttää psykologiset vaatimukset...

    Alitajunta ei sano mitään suoraan tajunnallesi, se EI kerro että olet köyhä ja säälittävä ---> mene naimaan rikkaampia.

    Jos joku on komea, mutta ei pysty täyttämään psykologisia vaatimuksia hän ei tee komeudellaan mitään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ocetherunq kirjoitti:

En vaa kerta kaikkiia ymmärrä millä perusteella joitaki pidetään kauniina tai jotain...
Tai komeena. siis wtf oikeesti.

Mie nään kaikissa jotain ihan saatanan kaunista tai komeaa, mut siis mitä ihmettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu