Myynti- ja velaton hinta?

hä?

Mitä nuo oikeasti tarkoittaa? samoin kuin yhtiövastike ja hoitovastike? siis nuohan maksetaan kerran kuussa mutta jos maksaa tuon velattoman hinnan jääkö toinen pois? yritin epätoivoisesti etsiä netin ihmeellisestä maailmasta mutta ei osunu silmään missään?!?!?

5

1186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    •  Tietäjä

      ALE -70% syksyllä

    • zapam

      siis jos asuntoyhtiöllä on velkaa, niin mahdollinen hoitovastike voi olla kohtuu suuri mutta kun asuntoyhtiö on velaton niin hoitovastike on normaalihintainen (130-220e about) ja myyntihinta on se mitä nykyiset asukkaat siitä haluavat, toinen asia on sitten se mitä itse olet valmis tarjoamaan..

    • kiinteistöasuja

      Myyntihinta on se hinta, joka asunnosta maksetaan kun kauppokirjoja tehdään. Sen lisäksi osakkeisiin voi kohdistua yhtiölainaa, joka autom. siirtyy osakkeiden uudelle omistajalle. Näin ollen velaton hinta sisältää sekä myyntihinnan että yhtiölainan. Asuntoa ostettaessa kannattaa aina ottaa vertailuperustaksi velaton hinta, koska se on se todellinen hinta, jonka asunnosta joutuu maksamaan.

      Hoitovastike on se, jolla yhtiö kattaa kaikki normaalin elämän kulut yhtiössä. Jos jotain suurempaa remppaa tms. joudutaan tekemään, yhtiö yleensä (ainakin jos on viisas) ennakoi tilanteen, ja alkaa kerätä rahoitusvastiketta, joka lisätään vastikkeeseen. Tämä rahoitusvastike on siten turvautumista yllättäviin, suuriin tai äkillisiin korjaustoimenpiteisiin, joiden sattuessa muutoin yhtiössä osakkaiden maksamat korvaukset voisivat nousta kovinkin suuriksi.

      Yhtiövastikkeella lyhennetään nimenomaan tuota velkaosuutta taloyhtiölle.

    • järkimies

      Eli yhtiövastike koostuu hoitovastikkeesta ja mahdollisesta rahoitusvastikkeesta.

      Jos asuntoa myydään pelkällä velattomalla hinnalla niin silloin yhtiövastike = hoitovastike.

      Jos asunnon myyntihinnan lisäksi ilmoitetaan velatonhinta maksetaan yleensä tätä erotusta yhtiölainana rahoitusvastikkeena eli silloin
      yhtiövastike = hoitovastike rahoitusvastike

    • minä

      Vaikuttaa siltä, että olet aika noviisi vielä asunnon ostamiseen liittyvissä asioissa. Kannattaa ehdottomasti ennen kauppoja perehtyä hyvin kaikkiin asuntokauppaan liittyviin asioihin, ettei tule tehtyä ainakaan perusvirheitä.

      Netistä löytyy monia "oppaita" asunnonostajalle.
      Tilanteet ovat erilaisia mm. sen mukaan, ostatko kiinteistöä (taloa) vai asunto-osaketta, uutta vai vanhaa...

      Tässä yksi opas, jonka netistä löysin:
      http://www.oikotie.fi/apartment_default?exit=buyers_guide&page=2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7929
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      456
      2211
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2120
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1691
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1228
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1216
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1098
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      833
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      748
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      727
    Aihe