Nyt kyllästyttää

viikko olikin 6 kk

Vanha omakotitalo ja vanhat asukkaat - tai siis 54 ja 58-vuotiaat. Nyt on tehty : Lattianhioja hoiti lattian, tapetit ja maalauksen hoiti yrittäjä. Ikkunat tekee joku muu. Muu jäi meille. Mieheni tekee pitkää päivää ja ei jaksa arkisin. Viikonloppuisin on muuta puuhaa. Minä en saisi tehdä paljoa, olen eteisvärinäpotilas, nivelreuma sormissa ja pitäisi vielä käydä töissäkin. Minä olen kyllästynyt. En muuta pois, koska tämä on koti. Minua kyllästyttää lähinnä miehen asenne, "minä teen remppaa joka päivä" vaikka ulkopuoliset yrittäjät ovat sitä tehneet. Hän pukee remppahaalarit päälle ja soittaa muutaman puhelun. Kello onkin niin paljon, että tulee urheiluruutu. Sitten voisi mennä lenkille. Sen jälkeen mies katsoo telkkua vaikka klo kolmeen. Oma aloitteisesti olen raapinut ja hionut seiniä kykyni mukaan. Mutta miten ratkaisen ongelman? Saada mies tekemään, mitä hän ei ilmeisesti halua tehdä, mutta ei suostu ulkopuoliseen apuunkaan.

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei enää ikinä!

      Tuo on niin tyypillistä miehille...halutaan tehdä muka ite,vaikkei osata eikä jakseta.Me tehtiin remonttia kans,ja ukko vaan huusi mulle,ja riiteli kaikesta.No onneksi tuo kaikki on nyt takanapäin,ei olis uskonut että valmiiksi saadaan.Mies rupesi maalamaan seinääkin väärällä maalilla,ei kysynyt vaan oletti...minäkin olen sydänpotilas,ja tuntui että tuo kaikki ylimääräinen rasitus oli aivan liikaa.Yrittäkää tehdä vähän kerrallaan,kyllä se siitä valmistuu vielä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      29
      2751
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1596
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1394
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1204
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1160
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      1034
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      53
      952
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      951
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      909
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      110
      856
    Aihe