Heippa,
onko kukaan vertaillut partalaseroinnin hintoja Helsigissä? Missä on edullisin?
Olen ollut korvaushoidolla vasta kukauden, mutta haluaisin itsenäisesti aloittaa laseroinnit.
Kiitos!
onko kukaan vertaillut partalaseroinnin hintoja Helsigissä? Missä on edullisin?
Olen ollut korvaushoidolla vasta kukauden, mutta haluaisin itsenäisesti aloittaa laseroinnit.
Kiitos!
Vastaukset 9
Vanhimmat
rauhallisesti, että saat lähetteen Töölön sairaalaan parran laserointiin. Säästät siinä todella monta euroa.
Ai että odottaisin vuoden, i dont think so :)
Tuleeko mieleesi, että joku on odottanut kymmeniä vuosia? Lisäksi partakone on keksitty.
surffaile yksityisten lääkäriasemien sivuille, jotta saat tietää missä laseroidaan. Sitten voit kysyä esim. puhelimella hintoja. Itse kävin Terveystalossa miehenä, koska sain jostakin tietää, että parran laseroinnin kestää miehen hormoneilla paremmin. Lysti maksoi muistaakseni jotain 200 euroa/kerta.
Heippa
Jos sinulla on kerran diagnoosi niin ei siihen laseri käyntiin mene vuotta. Luultavasti saat ajan jo muutaman kuukauden päähään. Kesällä eivät polttele karvoja, joten siitä voi pitempi tauko toisilla johtua. Minä sain diagnoosin huhtikuussa ja eka laser aika on ensi viikolla, joten et todellakaan joudu vuotta odottamaan,
parrasta riippuen hoitokertoja tulee paljon tai ainakin huomattavasti enemmäen kuin nettisivuilla kehutaan. Lääkäri antaa ensikäynnillä realisisempaa tietoa laseroinnin tarpeesta kuin netti.
Miksi parta pitää laseroida? Miksi ette vain aja tai höylää leukaa sileäksi säännöllisesti? Siis ymmärrän toki, että pitemmällä aikavälillä on kivempi ja käytännöllisempi, että parta ei enää kasva, mutta tuon nyt luulisi olevan ongelmista pienin ja helpoiten kotikonstein hoidettavissa. Eihän parran ajaminen vie kuin minuutin, pari joka aamu.
Parran ajaminen ei riitä, varsinkaan jos on tumma parta. Ihon sisään jäävä karvan pätkä ja tumma karvatuppi aiheuttaa sinisen varjon ja sen meikkaaminen tehokkaasti piiloon on melkoinen työ. Lisäksi partaa joutuu ajamaan jopa useaan kertaan päivässä että ihon on sileä koko ajan.
Kannattaa odottaa tuota "virallista" laserointia, hintaero on melkoinen (29,30€ vastaan 248-434€). Lisäksi laserepilointi tehoaa paremmin kun on jo estroilla. Ennen hormonihoitoa aloitettu laserointi menee osittain hukkaan kun testot pukkaa vahvemmin partaa.
Estrogeenin heikentämien karvatuppien laserointi ei satu niin paljon kuin täydessä voimassa olevien miehen parran. Eikä tuo hetkellinen kipu ole mikään peruste siihen milloin kannattaa mennä laseriin.
Mieluummin kannattaa ottaa nuo halvat hoitojärjestelmän käsittelyt ensin ja vasta sitten jatkoa kalliilla hinnalla jos on tarvetta.