Olen kuullut asiantuntevilta tahoilta epämääräisiä huhuja, että Honda CB 750 Seven Fifty olisi kestävä pyörä, jolla voi ajaa jopa yli 60 000 km ilman sen suurempia remontteja. Onko kellään kokemusta tästä uskomattoman kestävästä voimanpesästä?
Kestääkö
7
973
Vastaukset
- honda
Omalla ajettu 79000. Yli 100000 ajettukkin vaikutti terveeltä huoltomiesten mielestä.
- nokkaketju
Tartteeko se nokkaketju jatkuvaa vaihtoa ja täytyykö moottori aina ottaa pois silloin? Entäs ne männänrinkulat, kuinka usein ne vaihdetaan?
- näitä riittää
nokkaketju kirjoitti:
Tartteeko se nokkaketju jatkuvaa vaihtoa ja täytyykö moottori aina ottaa pois silloin? Entäs ne männänrinkulat, kuinka usein ne vaihdetaan?
Normaalisti nokkaketjua ei tarvitse vaihtaa. Autoissa on nokkaHIHNOJEN määräaikaisvaihtovälit. Männänrenkaita ei yleensä vaihdella muuta kuin peruskorjausten yhteydessä, samalla usein porataan ylikokoon. Joissakin tyypeissä ketjun kiristimeen on tullut mallivuosien myötä parannuksia. Oikealla käytöllä ja huollolla 200-300 tkm ei ole mikään kummallinen saavutus laadukkaalle nykypyörälle.
Em. ei pidä paikkaansa mopoihin ja pieniin 2-tahti pärriin. - keväisin?
näitä riittää kirjoitti:
Normaalisti nokkaketjua ei tarvitse vaihtaa. Autoissa on nokkaHIHNOJEN määräaikaisvaihtovälit. Männänrenkaita ei yleensä vaihdella muuta kuin peruskorjausten yhteydessä, samalla usein porataan ylikokoon. Joissakin tyypeissä ketjun kiristimeen on tullut mallivuosien myötä parannuksia. Oikealla käytöllä ja huollolla 200-300 tkm ei ole mikään kummallinen saavutus laadukkaalle nykypyörälle.
Em. ei pidä paikkaansa mopoihin ja pieniin 2-tahti pärriin.Niin mutta männänrinkuloiden vaihto ei ole mikään kokoremontti. Ennen vanhaan männänrinkuloita vaihdettiin nipponin pyörissä aina keväisin kun ne kiertää niin vimmattua kierroslukua. Eikös siinä sevenfiftyssä kierrä se moottori ihan vimmatusti ja siksi pitää niitä rinkuloita siloin tällöin vaihdella?
- cb500
keväisin? kirjoitti:
Niin mutta männänrinkuloiden vaihto ei ole mikään kokoremontti. Ennen vanhaan männänrinkuloita vaihdettiin nipponin pyörissä aina keväisin kun ne kiertää niin vimmattua kierroslukua. Eikös siinä sevenfiftyssä kierrä se moottori ihan vimmatusti ja siksi pitää niitä rinkuloita siloin tällöin vaihdella?
Mistähän noita sais ostettua männänrinkulaa cb 500 fouriin-72 vuosmalli
- Kestävin
Sanonpa vaan, että jos ei Seven Fiftyn kone kestä, niin sitten ei kestä mikään pannu. On vanhan 750 CBX:n peruja, mm. hydrauliset venttiilit(ei kaipaa säätöjä). 110 %:sti varmatoiminen ja luotettava moottori. Suosittelen jos hakee vahvaa ja hyvännäköistä peruspyörää!!
- cb750
Seven fifty ei ole mikään tehomylly, mistä tehot on revitty kierroksilla, joten sen vuoksi kestävyyttä luulisi löytyvän. Olen kuullut myös näistä 100tkm ajetuista sevenfifyistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17213125
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545468Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454860Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392808Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1231989Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1141734Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1101552Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481