Vertailun vuoksi

Wituttimesta ms on korjannut viimeisessä kolmessa kuukausipäivityksessä 108 haavoittuvuutta omista tuotteistaan. Lisäksi tulee Adoben ja muiden ohjelmatoimittajien omat haavat.

Siihen kun lisätään se että kolmannes witutin asennuksista on piraatteja joita käyttäjät eivät juuri uskalla päivittää on helppo nähdä millainen tietoturvakatastrofi koko witutin on maalman tietojenkäsittelylle.
10325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Otsikossa on asia! ei siinä mikään toimi!!!

Äänestä
  • Winkussa paljon haavoittuvuuksia.

    Äänestä

  • Globe and Mail: Kanadan palkkasoturit myönsivät Ukrainan tappion konfliktissa.virusongelma käsittää reilusti yli 700 MILJOONAA haittaohjelmaa windowsille!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Winkussa paljon haavoittuvuuksia.

    Windoosissa kuva ja äänikään ei tule yhtäaikaa. 🚫

    Äänestä

  • W11 on kovin saastuva.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Windoosissa kuva ja äänikään ei tule yhtäaikaa. 🚫

    No mieti. Windows on intialaisen sähköasentajan räpellys.

    Äänestä

Jos windowsissa vuodessa korjataan noin 1200 haavoittuvuutta, voi miettiä kuinka reikäin se on!

Äänestä

Windows kymmenetä ei ikinä saatu turvallista, Windows 11 potee samaa ongelmaa ja nyt Windows 12 on se jossa Microsoft on lähtenyt ikään kuin puhtaalta päydälltä osittain, Windows 12 näyttää olevan hehitysvaiheessa arm-prosessoreille. Se tarkoitaa isoja muutoksia ja samalla he pyrkivät väistämään sudenkuopat joihin edelliset Windosit on menneisyytensä vuosi aina kaatunut. Tämä koskekee eritoten rajapinta määrää.
Arm-prossuthan ei tue Microsoftin omia rajapintoja prosessoritasolla kuin x86 sarjat.

On kuitenkin huhu, että Microsft tekisi Applet ja tekisi oman prosessorin. Se olisi kuitenkin hirveä riski.

Applen ja Intellin liito horjui jo aikaa sitten hinnoitelun ja Intellin Microsft toiveiden tyydyttämisestä, Unohtaen Applen. Intell kuitenkin ilmoittanut että WIndows on este prosessorikehitykselle. Kun Microsoft ei suostu uudistamaan keskeisia osia Windowsista. Eritoten Intelliä sapettää Windowsin vaade yhden ytimen teholle, joka on oleellinen tekijä Windowsin työpöydön jouheelle toiminnalle.

Äänestä

Ja kymmenetuhatta korjaamatta!

Äänestä

Siis tuhansia haavoittuvuuksia korjaamatta vielä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Witutin kirjoitti:

Wituttimesta ms on korjannut viimeisessä kolmessa kuukausipäivityksessä 108 haavoittuvuutta omista tuotteistaan. Lisäksi tulee Adoben ja muiden ohjelmatoimittajien omat haavat.

Siihen kun lisätään se että kolmannes witutin asennuksista on piraatteja joita käyttäjät eivät juuri uskalla päivittää on helppo nähdä millainen tietoturvakatastrofi koko witutin on maalman tietojenkäsittelylle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu