Vertailun vuoksi

Witutin

Wituttimesta ms on korjannut viimeisessä kolmessa kuukausipäivityksessä 108 haavoittuvuutta omista tuotteistaan. Lisäksi tulee Adoben ja muiden ohjelmatoimittajien omat haavat.

Siihen kun lisätään se että kolmannes witutin asennuksista on piraatteja joita käyttäjät eivät juuri uskalla päivittää on helppo nähdä millainen tietoturvakatastrofi koko witutin on maalman tietojenkäsittelylle.

10

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otsikossa on asia! ei siinä mikään toimi!!!

      • Anonyymi

        Winkussa paljon haavoittuvuuksia.


      • Anonyymi

        Globe and Mail: Kanadan palkkasoturit myönsivät Ukrainan tappion konfliktissa.virusongelma käsittää reilusti yli 700 MILJOONAA haittaohjelmaa windowsille!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkussa paljon haavoittuvuuksia.

        Windoosissa kuva ja äänikään ei tule yhtäaikaa. 🚫


      • Anonyymi

        W11 on kovin saastuva.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windoosissa kuva ja äänikään ei tule yhtäaikaa. 🚫

        No mieti. Windows on intialaisen sähköasentajan räpellys.


    • Anonyymi

      Jos windowsissa vuodessa korjataan noin 1200 haavoittuvuutta, voi miettiä kuinka reikäin se on!

    • Anonyymi

      Windows kymmenetä ei ikinä saatu turvallista, Windows 11 potee samaa ongelmaa ja nyt Windows 12 on se jossa Microsoft on lähtenyt ikään kuin puhtaalta päydälltä osittain, Windows 12 näyttää olevan hehitysvaiheessa arm-prosessoreille. Se tarkoitaa isoja muutoksia ja samalla he pyrkivät väistämään sudenkuopat joihin edelliset Windosit on menneisyytensä vuosi aina kaatunut. Tämä koskekee eritoten rajapinta määrää.
      Arm-prossuthan ei tue Microsoftin omia rajapintoja prosessoritasolla kuin x86 sarjat.

      On kuitenkin huhu, että Microsft tekisi Applet ja tekisi oman prosessorin. Se olisi kuitenkin hirveä riski.

      Applen ja Intellin liito horjui jo aikaa sitten hinnoitelun ja Intellin Microsft toiveiden tyydyttämisestä, Unohtaen Applen. Intell kuitenkin ilmoittanut että WIndows on este prosessorikehitykselle. Kun Microsoft ei suostu uudistamaan keskeisia osia Windowsista. Eritoten Intelliä sapettää Windowsin vaade yhden ytimen teholle, joka on oleellinen tekijä Windowsin työpöydön jouheelle toiminnalle.

    • Anonyymi

      Ja kymmenetuhatta korjaamatta!

    • Anonyymi

      Siis tuhansia haavoittuvuuksia korjaamatta vielä

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      235
      5906
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4739
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      81
      3558
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3019
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2759
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      180
      2241
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1699
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1215
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1138
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1126
    Aihe