Linuxin "Nero"?

Nero

Eli mikä olisi linuxiin mahdollisimman hyvä vastine Nero Burningromille? Onko K3b se paras polttosofta vai löytyykö ko. softalle haastajia, mielellään gnomessa toimivia ettei tarvitsisi kde:tä asentaa rinnalle (kuten k3b:ssä) tarvittavien pakettien saamiseksi..

5

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klooni

      K3b on lähinnä Neron klooni? Mutta Linuxille on lukematon määrä erilaisia polttosoftia, ja graafisia kilkkeitä dvd- ja/tai cd-polttoihin. Mm. CDRoast, joka oli vakiokalustoa useiden jakeluversioiden mukana. http://sourceforge.net/projects/xcdroast/

      Perusohjelmat ovat kuitenkin cdrecord (dvdrecord), mkisofs (growisofs) ja vaikkapa cdda2wav, jotka soveltuvat mainiosti kaikille mitäänpelkäämättömille komentorivimiehille ja -naisille.

    • hmmmmm

      Gnomen nautiluksella pystyy perus data-cd:t ihan näppärästi tekemään.

    • linuxukko

      Kyllä se k3b on :D paras

      • Nero

        Täytynee tuo sitten laittaa.. Etenkin kun eräällä foorumilla ollut väärä tieto on nyt korjattu.. Eli apt-get todellakin hakee vain tarvittavat kde paketit että k3b toimii gnomessa eikä koko kde:tä kuten joku virheellisesti väitti..

        Kiitos vastauksista!


      • murdock
        Nero kirjoitti:

        Täytynee tuo sitten laittaa.. Etenkin kun eräällä foorumilla ollut väärä tieto on nyt korjattu.. Eli apt-get todellakin hakee vain tarvittavat kde paketit että k3b toimii gnomessa eikä koko kde:tä kuten joku virheellisesti väitti..

        Kiitos vastauksista!

        Tietenkin ´apt-get install k3b´ asentaa vain tarvittavat paketit eikä koko KDE:tä.
        Gnomessa (Nautiluksella siis) saa muuten poltettua imagetkin ceedeiksi klikkaamalla oikealla napilla "image.iso"-tiedoston päällä ja valitsemalla ´write to cd´.
        K3b tietenkin on kuningas.
        Mutta kun en itse dvd-levyjä polttele niin se ei ole välttämätön. Tietenkin sillä voi kyllä ripata dvd:t kovalevylle jos tilaa riittää..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      4
      2726
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe