Eli... meille olis ens kesän alussa tullossa labbis uros pentu. Pitäiskö se leikauttaa kun toisaalta leikauttaminen ehkäisee joitain sairauksia ja ei sitten merkeille ihan koko ajan, eikä sitten stressaa nartuista joilla on juoksut. Mutta kannattaako leikauttaa siksi? Vanhemmat on sitä mieltä että kun luonto on ne luonut niin ei kannata niitä leikauttaa vaan siksi että ei tuu sairauksia.. eihän ihmisiäkään leikauteta ettei tule sairauksia. Mutta luontohan on ne luonut ettei mikään laji katoa. Mutta onhan jalostuskoirat ja perhekoirat erikseen. Mitä mieltä olette? Onko kokemusta?
Pitäiskö leikauttaa koira?
13 vuotias
2
128
Vastaukset
- jijolkllk
Ei kannata, omakokemukseni ei ole ainakaan hyvä, leikkautin narttukoiran valeraskauksien takia (kohtutulehdus myös oli alkamassa, huomattiin merkkejä leikkauksen yhteydessä), Koiran energia tippui entisestään ja turkki huononi, karvaa lähtee koko ajan, verikokeet otettu ja ei löytynyt mitään, eikä ruokinnassakaan vikaa ole.
Suosittelen ettet leikkuuta - rgesrgr
Koiran luusto ei kehity kunnolla, jos sen leikkaa ennen 2-3 vuoden ikää. Eli tulee todennäköisemmin lonkkavikaa tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek236890Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284368- 343206
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1813082- 102038
- 821754
- 1531662
- 1471632
- 121588
- 231552