Kani ja marsu??

Tietämätön

Minulla on kaneja ja nyt harkitsen marsujen ottoa, en siis tietenkään samaan häkkiin, vaan esim, viereiseen häkkiin. Niin voiko jompikumpi sairastaa jotain oireettomasti, joka sitten toisela tapaa sen. Tulevatko toimeen, haittako, jos tapaavat joskus. Haittaako, jos asuvat viereisissä häkeissä, ja saattavat saada kosketus kontaktia.

5

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanien pasteurellasta on väitetty että se olisi vaarallinen marsuille, mutta oikeasti siitä ei ole saatu todisteita. Joka tapauksessa, jos samalla ihmisellä on sekä kaneja että marsuja, taudit tulee tarttumaan oli eläinten välillä kosketusta tai ei. Ihan samankin eläinlajin sisällä uusi yksilö on vierasta bakteerikantaa ja voi tartuttaa tauteja, mutta siinäkään mielessä marsu ei ole erityinen riski (itseasiassa päinvastoin - on paljon enemmän tauteja jotka tarttuu lajien sisällä kuin niiden välillä.)

      Toimeentuleminen riippuu valtavasti yksilöistä, mutta joo, kyllä ne hyvinkin voi oppia tulemaan toimeen, ja ihan kaveeratakin, mutta valvomatta niitä ei toki vapaaksi voi keskenään jättää.

    • minävain1

      Olen kuullut, että kanit ääntelevät vain äärimmäisessä hädässä ja marsut taas melkein koko ajan, joten marsun ääntely saattaa stressata kania. Eli ehkä parempi, jos häkit vähän kauempana toisistaan.

    • Sedä

      Kyllä marsujen ääni kuuluu vaikka häkit olisi kauempanakin. Ja yhtälailla ihmiset ääntelee, eikä kesy kani pelkää kodin ääniä. Marsun muu ääntely ei muistuta erehdyttävästi kanin pelkokiljuntaa, joten kani tuskin erehtyy uskomaan että marsu olisi kaiken aikaa stressaantunut. Enpä muuten tiedä ääntelevätkö kanit, ainakin rotta ääntelee jatkuvasti, mutta ultraäänillä joita ihmiset eivät kuule. Niin että jos marsu on stressitekijä, niin yhtä lailla pitäisi olla huolissaan rottien ja kanin lähekkäin asumisesta.

      • Tietämätön

        kiitos, marsuja on ollut mulla aiemminkin (ennen kaneja) ja äänistä olen tietoinen, mutta eihän kanit hirmusesti reagoi koviin tömähdyksiinkään, vaikka se on niiden hätäviesti.


      • Anonyymi

        Varsinkin jos marsut innostuvat jostain pussin rapinasta. Mulla kaksi tyttömarsua juoksentelee huoneessa vapaana. (oven edessä on toki aita) vaikka pelkän jääkaapin avaa talon toisessa päässä niin kiljuminen sieltä kuuluu huoneesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      968
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      174
      872
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      752
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe