Kiinnostaisi tietää, että minkä ikäisen ja kokoisen vauvan olette siirtäneet turvakaukalosta istuimeen?
Meidän neiti on reilu 11kk ja mahtuu vielä kaukaloon ihan hyvin, mutta autossa jalat on ihan kiinni takapenkin selkänojassa, siis koukussa. Eikä siihen mitenkään saa jaloille lisää tilaa. Ostettin tutuilta pari vuotta yhdellä lapsella käytössä ollut Recaro -turvaistuin. Tarkemmin en ole siihen perehtynyt, sen tiedän että tarkoitettu 9-36kg lapsille. Meillä neiti varmaankin sen 9kg nyt, tai vähän ylikin. Pituutta 73-74cm. Jokohan kohta voitaisiin istuin ottaa käyttöön, vai vieläkö jatketaan turvakaukalon käyttöä? :)
Milloin vauva turvaistuimeen?
4
192
Vastaukset
- tehg
Minusta kaukalon käyttöä sai ohjeiden mukaan jatkaa niin kauan, että se vauvan pää puoli alkaa kasvamaan sieltä yli. Meidän esikoinen oli aika sirppana vuosikkaana, mutta kun kilorajat 1v:nä täyttyi, siirtyi turvaistuimeen. Toinen muksu oli pidempi selästään ja 9kk iässä ei enää kaukalon vyöt riittäny kunnolla talvivaatteiden kanssa, joten siirtyi turvaistuimeen.
- 987456321
En laittaisi vielä noin pientä Recaroon (Onkohan malli Young Sport?), siinä on kuitenkin istuvampi asento, eikä saa oikein säädettyä lepoasentoon. Luultavasti myös olkavyöt tulevat vielä liian korkealta.
En usko, että kaukalosta päsee kuitenkaan kätevästi siirtymään tuohon istuimeen. Melkin suosittelisin vielä väliin hommaammaan jonkun 9-18kg (1 - 3v) istuimen, joka on kuppimaisempi, suojaavampi ja vauvalle sopivamman kokoinen. Käyttöaikaa tulee kuitenkin enemmän, kuin turvakaukalolle. Sitten se Recaro menee sieltä 2,5-vuotiaasta niin pitkään, kuin istuinta tarvii..- äippä90
Hei. Malli taisi olla juurikin tuo Young Sport, mutta siinä on siis irti lähtevä istuin, joka on 9-18kg. Tämän osan kun ottaa irti, niin sitä voi sitten isompanakin käyttää.. Selitin huonosti, mutta jos tuosta ymmärtäisi mitä tarkoitan.. :) Se vaan mietityttää, että jos suosituksena on, että lapsi istuu vähintään pari vuotta selkä menosuuntaan, niin tietääkseni tätä kyseistä istuinta ei voi laittaa kuin naama menosuuntaan. Kannattaako siis vielä ottaa käyttöön?
- noin kuukausi
Meillä poika täyttää parin päivän päästä 8kk ja on ollut nyt turvaistuimessa noin kuukauden verran.
Kaukalo alkoi olla liian pieni, ja viihtyy paremmin turvaistuimessa, kun saa olla naama menosuuntaan ja näkee ikkunastakin ulos.
Jalat oli ihan liian pitkät jo kaukaloon, ja jos kolari olis tullut niin jalathan olis ollut ihan tuhannen murskana. Lisäksi kaukalo oli jo ihan liian painava kantaa.
Meillä on turvaistuimena Britax.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345197Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2845050Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä604483Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281814Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont211774Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791723Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151631- 1051486