Sormus putoaa kylmällä

Solana

Menimme mieheni kanssa kihloihin kesän alussa, sormus oli silloin juuri sopivan kokoinen. Nyt kun ilmat ovat kylmenneet ja sitä myötä kädetkin ovat kylmät ja sormet pienemmät, sormus pyörii sormessa ja irtoaa ihan ravistamalla. Koko ajan saa pelätä että se putoaa huomaamattani pois.

Kannattaisiko sitä käydä pienentämässä? Entä sitten jos sitä pienentää, onko se taas kesällä liian tiukka?

3

5761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janna

      Sormusostokset ovat hiukan hankalia. Kesällä kannattaisi ostaa sormus, joka menee hiukan nahkeasti paikalleen, muuten tulee juuri tuo talviongelma. Seuraile asiaa jonkin aikaa, voi olla, että sormesi toipuvat tästä alkusyksyn kymenevästä shokista, eivätkä kutistu kohta enää noin paljoa. :o) Jos sormus tuntuu parin viikon päästä vielä liian löysältä, kannattaa käydä pienentämässä. Tuntuu hölmöltä katkaista sormusta puolen millin pienennyksen takia, mutta muutenhan se putoaa. Millin pienennys taas saattaa olla kesää ajatellen jo aika paljon.. Toisaalta sormi muokkautuu sormuksen alla, joten aluksi millillä pienennetty saattaa kesällä tuntua hyvinkin tiukalta, mutta sormus painaa sormeen ajan mittaan selvemmän "vyötärön", eikä se sitten tunnu enää niin tiukalta.

    • Meri

      Jos sormesi todella ovat sellaiset, että niiden koko vaihtelee paljon lämpötilan mukaan, ei sormuksen koon muuttaminen ehkä ole ratkaisu: silloin se on lämpimällä liian tiukka ja verenkierto estyy.

      Yksi ratkaisu olisi käydä laitattamassa sormuksen sisäpuolelle "lisäosa" jonka avulla sormuksen sisäpuolen kokoa voi hiukan muuttaa tarpeen mukaan. Tämä lisäosa ei näy ulospäin, eli on sinällään ihan ok. Kysy kultasepältäsi, he kyllä tietävät.

    • Susanna

      Minulla on sama ongelma. Asun ulkomailla, sellaisessa paikkaa jossa kesalla on alyttoman kuuma. Ja sormus puristaa sormea mukavasti, mutta sitten talvella kun on viileaa, se on sopiva tai jos on oikein kylma, niin se on valja. Arsyttavaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      538
      4488
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3601
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2322
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2189
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1383
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      107
      1382
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1301
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1234
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1144
    Aihe