Huolestunut

Kummi

Toisten lasten kehitykseen ei pitäisi puuttua, mutta....
Veljelläni on melkein 4-vuotias poika. Poika ei puhu juuri mitään, selviä sanoja on vain muutama ja jos kaveri puhuu, siitä ei saa selvää - ei aina edes äiti, isä tai siskot. Usein tuntuu myös, että poika ei ymmärrä puhetta - samaa asiaa saa sanoa monta kertaa. Pinna on erittäin lyhyt, kieltoja ei kestä yhtään vaan saa hirveitä raivareita. Poika tuntuu olevan muutenkin kuin "hukassa" koko ajan. Veljeni vaimoineen ei näytä olevan asiasta huolissaan. Kertoi, että päiväkodissa oli puhuttu puheteraupetille menosta. Veljeni kommentti oli tähän että "oppis hitto ensin puhumaan ennekuin menee mihinkää terapeutille!" ja naurut päälle.
En uskaltaisi asiaan puuttua mutta nyt tuntuu, että jotain täytyisi tehdä - silläkin uhalla, että veli suuttuu (mikä tapahtuu hyvin todennäköisesti!). Olisiko kyseessä dysfasia? Mitä mieltä olette?

4

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierailija

      Eiköhän neuvolassa puututa tommosiin asioihin.

      • mummikummi

        Ovatko vanhemmat huolestuneita? Onko perheessä muita lapsia?
        Kysymyksessä SAATTAISI olla dysfasia, joka on viime aikoina kovasti yleistynyt diagnoosi. Sen vaivaamat lapset eivät tajua eri äänteitä kunnolla.
        Toisaalta taas saattaa olla, että puhe vain viivästyy, eikä mitään ongelmaa olekaan.
        Meitä on moneksi.


    • anzu

      voisi olla dysfasia tai dyspraxia(En muista kirjoitetaanko näin). jotenkin tuli kouluajoilta mieleen kun olin työssäoppimisen jaksolla päiväkodissa, niin siellä oli vähän samantapainen tapaus. sillä pojalla oli jälkimmäinen.

    • puheterapeutti

      Toivottavasti neuvola ja päiväkoti saavat puhuttua tämän pojan vanhemmille asiasta niin, että viesti menee perille...eikä sinun tarvitse puuttua asiaan ja pelätä, että veljesi loukkaantuu... Kyllä puheterapeutin tutkimus olisi tarpeen - kuvailusi perusteella!

      Kirjoitin eilen aiheesta vastauksen viestiin "Milloin syytä huolestua?". Viestiketju on heti ensimmäisenä. Jos haluat, voit lukea sieltä, miten puheen kehitystä voidaan tukea tukiviittomien ja kuvien avulla yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe