Mistä saa vaihdettua asetukset, että puhelin voi lähettää ja vastaanottaa multimediaviestejä?
En ole yrityksestä huolimatta onnistunut löytämään näitä asetuksia. Kyseessä on ensimmäinen Samsung-puhelimeni. Multimediaviestejä on jonossa odottamassa.
En ole yrityksestä huolimatta onnistunut löytämään näitä asetuksia. Kyseessä on ensimmäinen Samsung-puhelimeni. Multimediaviestejä on jonossa odottamassa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Viestit sovelluksen asetuksista ja verkkoasetuksista.
Mistähän nämä asetukset tarkalleen löytyvät?
Löysin sellaiset kuin "Asetusviestit" ja tila on olevinaan "asennettu", mutta siitä huolimatta ei suostu vastaanottamaan mitään. Myöskin jos asetusviestejä klikkaa se väittää jatkuvasti, että "Asennus ei ole valmis".
Nyt on pakko sanoa, etten ymmärrä tämän Samsungin sielunelämää.
Ei ole tuo vaan
asetukset->Lisää asetuksia->Yhteyspisteiden nimet
Tarkista onko ne oikein: http://wiki.androidsuomi.fi/Suomalaisten_operaattoreiden_APN_asetukset
En löydä tällaista valikkoa, jossa olisi valittavana "Yhteyspisteiden nimet". Enkä oikeastaan valikkoa, jossa on "Lisää asetuksia." Yhden "Lisää"-valikon löysin, mutta sieltä en löytänyt mitään tuohon suuntaan viittaavaa.
Ehkä lepään tältä päivältä ja kokeilen huomenna uudestaan. Olen etsinyt kyseistä valikkoa jo puoli kymmenestä alkaen. Olen tottunut Nokian selkeyteen. Samsungissa sen sijaan on valikkoja valikkojen perään ja valikkoja joka nurkan takana.
Kyllä se siellä on.
Viestit > Asetukset kohtaan pysyn vielä kärryillä, mutta jatkoa tuohon ketjuun en löydä tuosta valikosta.
Tarkoitin puhelimen asetuksia.
Aloitusnäytön kautta löytyy Asetukset>Lisää
Lisää-valikon alta vaihtoehtoina sijaintipalvelut, turvallisuus, sovellusten hallinta, akku, tallennustila, päivämäärä ja aika ja tietoa laitteesta. Olen nuo kolunut myöskin läpi, mutta en vain löydä mainitsemaasi valikkoa.
Onko täällä erikseen jokin valikko, josta pääsee tilaan "Puhelimen asetukset"? Nokiasta varmaan sellaisen löytäisin, mutta tämän logiikkaa en ikävä kyllä ymmärrä niin hyvin.
Asetukset on se valikko mikä tulee kun avaa puhelimen valikon.
Valikko->Asetukset->Lisää asetuksia->
Löysin valikon, mutta sinne piti mennä "Lisää verkko"-asetusten kautta ja siellä oli vielä pari kiemuraa ennen kuin yhteyspisteet-valikko löytyi. Vaihdoin tiedot linkin mukaan oman operaattorin mukaisiksi, mutta viestit eivät edelleenkään tule perille.
Liittymänäni on Saunalahti, mutta esim. osoitteessa luki mms.elisa.fi, jonka tosin vaihdoin saunalahdeksi...
Joo, testattu. Viestit eivät lataudu, eivätkä kyllä lähdekään.
Toimiiko siinä nettiyhteys hyvin?
Nettiyhteys toimii.
Kokeiltu sekä Saunalahden että Elisan APN-asetuksilla mutta uudestaan kokeillessani huomasin hypänneeni yli "MMS protocol"-kohdan yli. Valikossa ei ole tätä nimitystä, eikä MMS protokollaa.
Myöhemmin löytyy APN-protokolla, mutta puhelin ei anna muokata tätä. Mikä on vastaava?
Kävin palvelupisteellä. Piti laittaa asia eteenpäin ja tehdä vikailmoitus. Vika Saunalahden päässä ja ongelma yleinen.
Kappas. Saunalahdella oli kieltämättä ongelmia tässä muutaman viikon aikana ainaki nettiyhteydessä.
Ei ole vielä korjaantunut, lupasivat, että huomenna pitäisi toimia. Jos ei toimi niin uudestaan yhteyttä.
Ajattelin vain ilmoittaa jos jollakin muulla kyseisen puhelimen kanssa sama ongelma etenkin multimediaviestien kanssa niin yhteyttä saunalahteen.