corolla 1,6 kaasutin. -89

eka toyo

Eli huomasin tänään kun säädin kaasuvaijeria. Termarilta lähtevä vesiletku joka menee imusarjan alle menee ruttuun mutkan kohdalta kun antaa kaasua paikallaan. imee letkun ihan lyttyyn, mistähän tämä johtuu? ei syö nestettä tai öljyä. ainut vika autossa pieni tyhjäkäynti härö.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 860tkmtakana

      Kannattaa varmistaa että moottorin jäähtyessä paisuntasäiliöstä pääsee menemään jäähdyttäjänkorkinventiilin kautta täydennysnestettä jäähdytysjärjestelmään ja ettei järjestelmä vuoda mistään auton pyöriessä esim vesipumpusta eikä letkuista, (varsinkin kylmänä kun termostaatti ei ole vielä auennut ja SISÄILMASTOINTILAITTEEN VENTTIILI KIINNI voi vetää letkun lusmuun kierroksia jos antaa vai onko mahdollista ?). Joskus jos bensasuodatin on ollut pidemmänaikaa vaihtamatta sen sisältä saattaa irrota suodatinpatruuna irti ja ihan pieniä roskia menee tyhjäkäyntipiirin suuttimeen joka on lähellä mangneettiventtiiliä kun kaasuttajankannen aukaisee. Mutta jos kuuluu tvallisuudestapoikkevan voimakas kipinän ääni ripsahdus jostain virranjakajan kannesta tai tulpanjohdoista tai jonkin tulpan kohdalta ja juuri silloin kun tyhjäkäynti hidastumalla epätasaistuu saattaa olla vika ehkä vaikka se, kannatttahan se virranjakajasta kohdat puhdistella ja keskipakoennakon laakeri rasvata. Ei ole huono auto.

    • Toyotall

      Vesipumpun vauhti kiihtyy kaasuttaessa, ja vanha pehmennyt letku menee imuvastuksesta lyttyyn, vaihda uusi letku, ennenkun menee aivan puhki.

    • jskfjsdkjfsdkljdk

      Vanha kumiletku mädäntynyt, vaihda uusi letku. Voit varautua siihen että muutkin kumiosat alkavat olla hapertuneet pilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6427
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4894
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      42
      3336
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3171
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      365
      1805
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1628
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      73
      1446
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1378
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1328
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      85
      1249
    Aihe