Eli huomasin tänään kun säädin kaasuvaijeria. Termarilta lähtevä vesiletku joka menee imusarjan alle menee ruttuun mutkan kohdalta kun antaa kaasua paikallaan. imee letkun ihan lyttyyn, mistähän tämä johtuu? ei syö nestettä tai öljyä. ainut vika autossa pieni tyhjäkäynti härö.
Vastaukset 3
- 860tkmtakana
Kannattaa varmistaa että moottorin jäähtyessä paisuntasäiliöstä pääsee menemään jäähdyttäjänkorkinventiilin kautta täydennysnestettä jäähdytysjärjestelmään ja ettei järjestelmä vuoda mistään auton pyöriessä esim vesipumpusta eikä letkuista, (varsinkin kylmänä kun termostaatti ei ole vielä auennut ja SISÄILMASTOINTILAITTEEN VENTTIILI KIINNI voi vetää letkun lusmuun kierroksia jos antaa vai onko mahdollista ?). Joskus jos bensasuodatin on ollut pidemmänaikaa vaihtamatta sen sisältä saattaa irrota suodatinpatruuna irti ja ihan pieniä roskia menee tyhjäkäyntipiirin suuttimeen joka on lähellä mangneettiventtiiliä kun kaasuttajankannen aukaisee. Mutta jos kuuluu tvallisuudestapoikkevan voimakas kipinän ääni ripsahdus jostain virranjakajan kannesta tai tulpanjohdoista tai jonkin tulpan kohdalta ja juuri silloin kun tyhjäkäynti hidastumalla epätasaistuu saattaa olla vika ehkä vaikka se, kannatttahan se virranjakajasta kohdat puhdistella ja keskipakoennakon laakeri rasvata. Ei ole huono auto.
- Toyotall
Vesipumpun vauhti kiihtyy kaasuttaessa, ja vanha pehmennyt letku menee imuvastuksesta lyttyyn, vaihda uusi letku, ennenkun menee aivan puhki.
- jskfjsdkjfsdkljdk
Vanha kumiletku mädäntynyt, vaihda uusi letku. Voit varautua siihen että muutkin kumiosat alkavat olla hapertuneet pilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j841281- 42834
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga77790Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden245723Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35601- 46585
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️80582- 37532
- 25522
- 28497