Matkavinkkejä?

blondimatkassa

Saan sukulaisilta (täti mies) lakkiaislahjaksi matkan, ja periaatteessa saan itse valita kohteen - minulle kelpaa mikä tahansa paikka, mutta he kaipaisivat hieman ehdotuksia… Tällä hetkellä he ovat ehdottaneet Mauritiusta, ja kyllähän se kuulostaa kivalta mutta haluaisin ehkä enemmän seikkailumatkan, ei varmaan tule kauhean monta samanlaista tilaisuutta enää eteen jatkossa. Ehdotin mm. USA:n kansallispuistoja, mutta se taitaa olla liian hc heille (telttayöpymiset mm.), ja päätin että toteutan sen joskus myöhemmin sitten. Onko teillä mitään ehdotuksia? Rakastan luontoa yli kaiken, eikä loman mielestäni tarvitse olla mikään rantaloma!! Niitä voi järjestää niin helposti jos joskus haluaa sellaiselle lähteä… Nyt olisin elämysmatkaa etsimässä. Albatros-travelilla näyttää myös olevan jonkinlaisia pakettimatkoja esim. Yhdsyvalloissa, mutta en halua istua kaksi viikkoa bussissa. Siskoni sai aikoinaan lahjaksi matkan Ecuadoriin ja Galápagossaarille, ja tätini ja hänen miehensä ovat olleet aika monessa paikkaa. Neuvoja?

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+17

      Katso Aventuran, Mandala Travelin, Kontikin, Tema-matkojen ja Olympian matkatarjonta, vaikka et valmismatkaa haluaisikaan niin vinkkejä lomalle niistä saa.
      Aventuralla on hienoja sukellusmatkoja ja vaellusmatkoja löytyy sekä Mandalalta että Aventuralta, nämä ovat yksilöllisempiä kuin esim.Olympian matkat.
      Hienoja joka tapauksessa.
      Safari Keniassa tai Tansaniassa on myös ainutlaatuinen kokemus. Ainakin kerran elämässä kokemus tai viisi kertaa kuten minulla.

    • Olen matkustanut pitkin maailmaa yli 20 vuotta ja käynyt siellä täällä. Minulle todella paras retki oli käydä Ruandassa katsomassa gorilloja luonnossa. Tein matkan työmatkalla kun oli viikonloppuna vapaata. Toisena viikonloppuna kävin safarilla Akagera eläinpuistossa, mikä oli myös ihan ok. Tuttavani kävi Ugandan puolella turistimatkalla Suomesta katsomassa gorilloja ja piti matkastaan. Equador ei ole kovin turvallinen tällä hetkellä sikäläisten tuttavieni mukaan.

    • Canonisti_minäkin

      http://www.nationalgeographicexpeditions.com

      National Geographic on minusta ykkösvaihtoehto tuossa tapauksessa matkanjärjestäjänä. Itse en ole ollut heidän matkoillaan, mutta tutut ovat heidän valokuvaussafarejaan kehuneet. Heillä on muitakin, kuin pelkkiä valokuvausmatkoja.

      Valokuvausmatkat keskittyvät valokuvaukseen, eli yhdellä kohteella ollaan pidempään, jotta kaikki saavat kuvattua. Kuvauskohteet on myös valittu siten, että oletetaan mukanaolijoilla olevan suomalaisittain ammatitason luontokuvauskalusto. Joten kannattaa katsoa niitä muita kategorioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4486
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2541
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2374
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1722
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1397
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1267
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe