Matkavinkkejä?

blondimatkassa

Saan sukulaisilta (täti mies) lakkiaislahjaksi matkan, ja periaatteessa saan itse valita kohteen - minulle kelpaa mikä tahansa paikka, mutta he kaipaisivat hieman ehdotuksia… Tällä hetkellä he ovat ehdottaneet Mauritiusta, ja kyllähän se kuulostaa kivalta mutta haluaisin ehkä enemmän seikkailumatkan, ei varmaan tule kauhean monta samanlaista tilaisuutta enää eteen jatkossa. Ehdotin mm. USA:n kansallispuistoja, mutta se taitaa olla liian hc heille (telttayöpymiset mm.), ja päätin että toteutan sen joskus myöhemmin sitten. Onko teillä mitään ehdotuksia? Rakastan luontoa yli kaiken, eikä loman mielestäni tarvitse olla mikään rantaloma!! Niitä voi järjestää niin helposti jos joskus haluaa sellaiselle lähteä… Nyt olisin elämysmatkaa etsimässä. Albatros-travelilla näyttää myös olevan jonkinlaisia pakettimatkoja esim. Yhdsyvalloissa, mutta en halua istua kaksi viikkoa bussissa. Siskoni sai aikoinaan lahjaksi matkan Ecuadoriin ja Galápagossaarille, ja tätini ja hänen miehensä ovat olleet aika monessa paikkaa. Neuvoja?

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+17

      Katso Aventuran, Mandala Travelin, Kontikin, Tema-matkojen ja Olympian matkatarjonta, vaikka et valmismatkaa haluaisikaan niin vinkkejä lomalle niistä saa.
      Aventuralla on hienoja sukellusmatkoja ja vaellusmatkoja löytyy sekä Mandalalta että Aventuralta, nämä ovat yksilöllisempiä kuin esim.Olympian matkat.
      Hienoja joka tapauksessa.
      Safari Keniassa tai Tansaniassa on myös ainutlaatuinen kokemus. Ainakin kerran elämässä kokemus tai viisi kertaa kuten minulla.

    • Olen matkustanut pitkin maailmaa yli 20 vuotta ja käynyt siellä täällä. Minulle todella paras retki oli käydä Ruandassa katsomassa gorilloja luonnossa. Tein matkan työmatkalla kun oli viikonloppuna vapaata. Toisena viikonloppuna kävin safarilla Akagera eläinpuistossa, mikä oli myös ihan ok. Tuttavani kävi Ugandan puolella turistimatkalla Suomesta katsomassa gorilloja ja piti matkastaan. Equador ei ole kovin turvallinen tällä hetkellä sikäläisten tuttavieni mukaan.

    • Canonisti_minäkin

      http://www.nationalgeographicexpeditions.com

      National Geographic on minusta ykkösvaihtoehto tuossa tapauksessa matkanjärjestäjänä. Itse en ole ollut heidän matkoillaan, mutta tutut ovat heidän valokuvaussafarejaan kehuneet. Heillä on muitakin, kuin pelkkiä valokuvausmatkoja.

      Valokuvausmatkat keskittyvät valokuvaukseen, eli yhdellä kohteella ollaan pidempään, jotta kaikki saavat kuvattua. Kuvauskohteet on myös valittu siten, että oletetaan mukanaolijoilla olevan suomalaisittain ammatitason luontokuvauskalusto. Joten kannattaa katsoa niitä muita kategorioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      30
      4635
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      128
      3982
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3717
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2719
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2583
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      37
      2466
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2461
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2307
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      53
      1957
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      145
      1784
    Aihe