Saan sukulaisilta (täti mies) lakkiaislahjaksi matkan, ja periaatteessa saan itse valita kohteen - minulle kelpaa mikä tahansa paikka, mutta he kaipaisivat hieman ehdotuksia… Tällä hetkellä he ovat ehdottaneet Mauritiusta, ja kyllähän se kuulostaa kivalta mutta haluaisin ehkä enemmän seikkailumatkan, ei varmaan tule kauhean monta samanlaista tilaisuutta enää eteen jatkossa. Ehdotin mm. USA:n kansallispuistoja, mutta se taitaa olla liian hc heille (telttayöpymiset mm.), ja päätin että toteutan sen joskus myöhemmin sitten. Onko teillä mitään ehdotuksia? Rakastan luontoa yli kaiken, eikä loman mielestäni tarvitse olla mikään rantaloma!! Niitä voi järjestää niin helposti jos joskus haluaa sellaiselle lähteä… Nyt olisin elämysmatkaa etsimässä. Albatros-travelilla näyttää myös olevan jonkinlaisia pakettimatkoja esim. Yhdsyvalloissa, mutta en halua istua kaksi viikkoa bussissa. Siskoni sai aikoinaan lahjaksi matkan Ecuadoriin ja Galápagossaarille, ja tätini ja hänen miehensä ovat olleet aika monessa paikkaa. Neuvoja?
Matkavinkkejä?
3
123
Vastaukset
- 20+17
Katso Aventuran, Mandala Travelin, Kontikin, Tema-matkojen ja Olympian matkatarjonta, vaikka et valmismatkaa haluaisikaan niin vinkkejä lomalle niistä saa.
Aventuralla on hienoja sukellusmatkoja ja vaellusmatkoja löytyy sekä Mandalalta että Aventuralta, nämä ovat yksilöllisempiä kuin esim.Olympian matkat.
Hienoja joka tapauksessa.
Safari Keniassa tai Tansaniassa on myös ainutlaatuinen kokemus. Ainakin kerran elämässä kokemus tai viisi kertaa kuten minulla. Olen matkustanut pitkin maailmaa yli 20 vuotta ja käynyt siellä täällä. Minulle todella paras retki oli käydä Ruandassa katsomassa gorilloja luonnossa. Tein matkan työmatkalla kun oli viikonloppuna vapaata. Toisena viikonloppuna kävin safarilla Akagera eläinpuistossa, mikä oli myös ihan ok. Tuttavani kävi Ugandan puolella turistimatkalla Suomesta katsomassa gorilloja ja piti matkastaan. Equador ei ole kovin turvallinen tällä hetkellä sikäläisten tuttavieni mukaan.
- Canonisti_minäkin
http://www.nationalgeographicexpeditions.com
National Geographic on minusta ykkösvaihtoehto tuossa tapauksessa matkanjärjestäjänä. Itse en ole ollut heidän matkoillaan, mutta tutut ovat heidän valokuvaussafarejaan kehuneet. Heillä on muitakin, kuin pelkkiä valokuvausmatkoja.
Valokuvausmatkat keskittyvät valokuvaukseen, eli yhdellä kohteella ollaan pidempään, jotta kaikki saavat kuvattua. Kuvauskohteet on myös valittu siten, että oletetaan mukanaolijoilla olevan suomalaisittain ammatitason luontokuvauskalusto. Joten kannattaa katsoa niitä muita kategorioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197636Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857335- 955334
- 524905
- 444395
- 2434393
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494366Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san284048- 593173
- 482616