Moikka, tiedättekö miten yo-kokeet arvioidaan? Näkeekö sensori opettajan antamat alustavat pisteet?
yo arvostelu
yoyoyooy
92468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sensori lukee koepaperisi, jonka jälkeen pyyhkii perseensä sillä.
Tyhmä kysymys. Opettaja korjaa kokeen punaisella kynällä merkaten virheet ja kirjoittaen jotakin huomautettavia seikkoja sinne. Samalla hän loogisesti merkkaa pisteet, jotka sensori näkee. Käytännössä sensori siis vain tarkistaa onko opettajan arvostelu ollut oikeudenmukainen ja muuttaa pisteitä jos näkee sen tarpeelliseksi.
Eri paperilla ovat pisteet. (:
Ymmärtääkseni pisteet merkitään erilliselle paperille, mutta opettajan korjaukset tekstissä toki ovat (:
Jos opettaja on antanut alustaviksi pisteiksi esimerkiksi 14p niin kuinka paljon voivat maxsimissaan laskea?
Tämäkin riippuu niin paljon tilanteesta. Huono opettaja ja epäselvä tapaus voivat muuttaa arvosanaa huomattavasti kumpaankin suuntaan. Hyvä opettaja ja selvä tapaus taas pitävät lähes pisteelleen paikkaansa.
Korjaava opettaja merkitsee pisteet sekä koepaperiin että erilliselle lomakkeelle. Sensori siis tietysti näkee heti kaikki merkinnät ja pisteet. Opettajan alustavalla koepapereiden tarkastuksella on tarkoitus vain nopeuttaa sensorien toimintaa. Kun koepaperiin on merkitty punaisella ilmiselvät virheet ja puutteet, sensorin työ nopeutuu.
Jos korjanneen opettajan ja sensorin mielipiteet poikkeavat, sensorin arvostelu tietysti ratkaisee. Esimerkiksi vieraiden kielten arvostelussa korjaava sensori ei yksin saa muuttaa pisteitä kovin radikaalisti. Jos sensori haluaa alentaa esimerkiksi vieraan kielen esseen pistemäärän 90 pisteestä 40 pisteeseen, hänen on annettava essee myös toisen sensorin luettavaksi.
Lopulliseksi pistemääräksi merkitään näiden kahden sensorin antamien pisteiden keskiarvo ylöspäin pyöristettynä. Jos sensorit esimerkkitapauksessani antavat pisteet 40 ja 45, lopulliseksi pistemääräksi merkitään 43. Alustavan korjauksen tehneen opettajan antamilla pisteillä ei ole mitään merkitystä lopullisessa arvostelussa.
Opettaja ei korjaa kokeita, vaan merkitsee havaitsemansa virheet punakynällä. Opettaja antaa alustavan arvion kokeesta. Antamansa pisteet opettaja merkitsee koepaperin taustapuolelle, ettei pistemäärä ole sensorin silmissä ensimmäisenä. Pisteet merkitään myös erilliselle lomakkeelle.
Opettajan arvostelu ei sido sensoreita. Kuitenkin jos sensorin arvio poikkeaa huomattavasti opettajan arviosta, kokeen arvioi toinenkin sensori. Kyllä sensorin pitää siis nähdä opettajan antamat pisteet.
Merkintätavat riippuvat oppiaineesta.
Se, katsooko sensori opettajan antaman pistemäärän etukäteen vai ei, riippuu sensorista.
Tuo on totta, että kyseessä on opettajan tekemä alustava arviointi. On varmaan ihan yleisessä teidossa, että joissakin aineissa (esim. kielten avokysymykset tai äidinkielen teklstitaito) saatetaan esim. pudottaa tai toisaalta kiristää vaatimustasoa siitä, millaiset ohjeet opettajille on pisteitykseen annettu. Siksi pisteet saattavat vaihdella.