Yhtäkkinen pelko

mikähätänä

Minua mietityttää eräs asia. Koiramme (melkein 8v)tuntuu yhtäkkiä pelkäävän jotain, mutta emme saa päähän mitään. Viikonloppuna aamulla yhtäkkiä koiramme alkoi itkemään (ulvomaan) unissaan. Tänään leikkiessä hän yhtäkkiä murahti, jota ei siis koskaan tee edes leikin yhteydessä. Nyt illemmalla kun annoimme ruuan ja sanoimme tuttuun tapaan iloisella äänellä "Ole hyvä!" Niinkuin aina ennenkin. Hän syö muutenkin nykyään tosi huonosti ja joudumme sanomaan useaan otteeseen tämän ole hyvän. Tänään joka kerta kun sanoimme että ole hyvä, koiramme murahti meille. Ja yhtäkkiä alkanut säikähtelemään erilaisia ääniä, esimerkiksi astioiden kolahdusta (jota kuullut joka päivä). Ei siis murahda tai pidä muutenkaan mitään ääntä näille kolahduksille yms, mutta säpsähtää. Mikä voisi olla hätänä? Voiko esimerkiksi unesta jäädä jokin asia mieleen joka saa säikkymään ja murahtamaan?

2

4123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koiralla voi olla kipuja minkä takia säpsähtelee, käyttäytyy epätavallisesti ja ulvoo unissaan. Voi olla vain jumi, tai sitten rappeuma, nivelrikko, kipeä hammas ja miljoona muuta syytä miksi koiran käytös on lyhyellä ajalla muuttunut; kyllä kannattaa tutkia koira läpeensä. Jos ei itse löydä syytä on parempi viedä koira lääkäriin.

    • dgedger

      Ensimmäisenä tulee mieleen, että koiran näkö on huonontumassa. Toinen vaihtoehto on, että se on kuuroutumassa. Sen hampaat voivat olla mätänemässä suuhun ja tulehdus sattuu - ja saa murahtelemaan, jos lelu osuu suun kipeään kohtaan - tai moni muu syy. Tarkkailkaa käytöstä, testatkaa kuuleeko ja näkeekö se normaalisti ja nuuhkaiskaa hengityksen hajua. Pahanhajuinen hengitys viittaa suuongelmiin, jotka aiheuttavat myös ruokahaluttomuutta. Suuhun vilkaistessa kannattaa kokeilla, että heiluuko jokin hammas, onko jokin niistä näkyvästi reikäinen/haljennut tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3277
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3037
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1913
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1643
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe