Hermeliini

KaniKisu

Heips!
Olen EHKÄ hankkimassa kanin lähiaikoina. Tosin asia on vielä vanhemmilla harkinnassa mutta uskon että minulla on mahdollisuuksia ;) (kani olisi siis tulossa minulle) Haluaisin kovasti tietää lisää kaneista, varsinkin jos minusta tulee sellaisen omistaja. Tässä muutama kysymys:

1.Onko hermeliini hyvä rotu ensimmäiseksi kaniksi? Olen kuullut ristiriitaisia juttuja kyseisestä rodusta

2.Sopiiko kani perheeseen jossa on kissoja? Molemmat on leikattu ja ovat tosi rauhallisia

3.Kannattaako ottaa mieluummin uros vai naaras? Olen lukenut että leikatut urokset ovat leppoisampia ja sosiaalisempia. Onko tämä totta?

4.Miten paljon aikaa kanin kanssa tarvitsee viettää päivässä? Onko mahdollista pitää kania liikaa?

5.Haluaisin ottaa vain yhden kanin koska pelkään että jos minulla olisi kaksi niin toinen jäisi vähemmälle huomiolle :/ Mutta onko se väärin kania kohtaan? (käyn koulua päivässä noin 6h)

6.Mitä "leluja" kanille voi ostaa?

7.Voiko kanin kanssa harrastaa jotain kotona omalla pihalla? Jos voi niin mitä ja miten?

Kiitos jos vastaat :)

6

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupumursuxx

      1. Kaikki rodut sopivat, mutta kluppa ja rluppa ovat helpompia ensikaneiksi. (Omat ensikanini olivat kuitenkin hermeliini ja englannincheck/jellona risteytys). Hermeliini muistuttaa enemmän luonnonmukaista kania. Jos siitä haluaa seurallisen, se vaatii hieman enemmän aikaa ja kärsivällisyyttä, kuin lupilla. Toki kanit ovat aina yksilöitä, esimerkiksi kluppakin voi olla aranpuoleinen ja sellainenkin.
      2. Kaneja ei ikinä saa jättää valvomatta muiden lemmikkien kanssa, mutta sitä voi silti pitää kissojen kanssa samassa taloudessa.
      3. Semmoista juttua minäkin olen kuullut, mutta meillä on juurikin toisin päin: naaraat ovat seurallisempia, joten tämä on myöskin hyvin kani kohtaista. Tässä ratkaisee vain se haluatko tytön vai pojan :'D
      4. Niin paljon kun vain voi. Tietenkin kanin täytyy saada olla myös rauhassa, mutta se onnistuu, yölläkun sinä luultavasti nukut
      5. Olisihan se parempi, jos kaneja olisi kaksi, koska ihmisenkään seura ei ikinä korvaa lajitoveria. Ja näin kymmennen kanin omistajana voin sanoa, että minulla ei ainakaan kukaan jää vähemmälle huomiolle kuin toinen. Mutta kyllähän kani yksinkin pärjää.
      6. Eläinkaupoissa on vaikka mitä! Leluja joiden sisällä on kulkusia, aktivointipalloja ja kaikenmaailman jyrsimis leluja.
      7. Esimerkiksi kanihyppyä, "agilityä". Sitten voi tietenkin opettaa kaikenlaisia temppuja. Sen kanssa voi myös ulkoilla valjaissa :)

      • KaniKisu

        Kiitos vastauksesta! Näistä oli paljon apua :)


    • Tipsuu

      Kyselit nuista leluista. :) Meillä on yksi naaras kani,joka leikkii vain silloin kun itse haluaa:D Mutta siis.. Meillä on sellanen "helistin lelu" siis mikä muistuttaa sellasta vauvan helistintä missä on "kalterit" mutta puiset ja sisällä kulkunen. Valjaissa tykätään olla kesällä,tosin talvella ei ole koskaan ulkona ollutkaan. Ja itse voi myös keksiä virikkeitä. esim. pahvilaatikosta tunneli. Teet vaan niihin päihin reijjät,mistä se pääsee kulkemaan läpi,tai sitten yhden reijjän,missä voi olla "piilossa". :) Tuossa oli nyt jotain,toivottavasti autto!:)

      • kyll:)

        Siis miten saatte teijän puput leikkiin noil helistinleluilla? :D oon yrittäny kaikkeni mun viiden pupun kanssa mut ei, edes korvaasa letkauta ja ovat kääpiöluppia kaikki :)


      • kani ystävä♥♥♥♥
        kyll:) kirjoitti:

        Siis miten saatte teijän puput leikkiin noil helistinleluilla? :D oon yrittäny kaikkeni mun viiden pupun kanssa mut ei, edes korvaasa letkauta ja ovat kääpiöluppia kaikki :)

        Hermeliini ei missään nimessä ole hyvä ensi kaniksi koska sillä on eniten voimaa kuin muilla eli jos se ei tykkää juuri siitä mitä sille tehdään se voi potkaista sinua tosi pahasti. Tai raapaista jolloin haava voi tulehtua. Kluppa on parempi vaihtoehto.


      • Sedä
        kani ystävä♥♥♥♥ kirjoitti:

        Hermeliini ei missään nimessä ole hyvä ensi kaniksi koska sillä on eniten voimaa kuin muilla eli jos se ei tykkää juuri siitä mitä sille tehdään se voi potkaista sinua tosi pahasti. Tai raapaista jolloin haava voi tulehtua. Kluppa on parempi vaihtoehto.

        ^Hermeliinin voimia ei voi millään tavalla verrata isompiin rotuihin, se on kuitenkin ihan kääpiö... Hermeliini ei ole mikään erityisen paha rotu, ja kanin luonne on paljon enemmän kiinni yksilöstä ja siitä että Se on poikasena käsitelty hyvin, kuin mitä rodusta. Periaatteessa mikä tahansa kanirotu käy aivan hyvin, kunhan on valmis ymmärtämään mitä kani vaatii eläimenä. Kääpiöjäniksestä ja belgianjäniksestä olen esim kuullut, että energiaa riittää siinä määrin että niitä ei ensikaniksi kannata ottaa. Monelle aktiivisempi ja vilkkaampi kani voi olla mielekkäämpikin vaihtoehto.

        Omalla kanillani oli virikkeenä lähinnä ilmaisia juttuja, kuten puunoksia, pahvilaatikoita, paperipusseja jne. Ja toki paljon tilaa, kun vapaana asusteli :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4489
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3959
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2689
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2462
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2209
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1790
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1558
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1444
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1321
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1305
    Aihe