Olen harjoittelussa syvästi/vaikeasti kehitysvammaisten palvelukodissa ja minun pitäisi pitää asukkaille toiminta/virike tuokio. Tuomioon tulisi osallistua vähintään kolme asukasta.
Olisiko ideoita millaisen tuokion voi pitää kehitysvammaisille, jotka ymmärtävät vain yksinkertaisia ohjeita eivätkä osaa esim. Käyttää saksia??
Pikaisia vastauksia kiitos:)
Toimintatuokio kehitysvammaisille??
2
8842
Vastaukset
Laululeikki, yksinkertainen jumppa (kädet ylös ja alas) musiikin mukaan
Rentoutus huvin avulla
jne- 1555
Jos on mahdollista niin erilaisten valaistusten kanssa leikkiminen on aika jännää ja saa monessa vaikeasti kehitysvammaisessa hyviä reaktioita aikaiseksi:) Ei tieysti mitään strobovaloja, epilepsiakohtauksia ei ole tarkoitus aiheuttaa, mutta siis erivärisiä valoja, hitaasti himmeneviä ja kirkastuvia...ja juurikin toi musiikkia on aina hyvä, sen tahtiin voi tehdä vaikka mitä ja samalla mukana pysyy se kuntoutus ja rentoutus. Nämä nyt varmasti auttamattomasti myöhässä, mutta eniveis, vaikka sitten jatkoa varten jos aiot tulevaisuudessakin vaikka kehitysvammaisten kanssa työskennellä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1303089EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351455- 1041319
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373949- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22753