Elikkäs meillä on 9 kk: den ikäinen Ragdollin pentu. Ja ongelmana on pennun tärinä/nykiminen. Ensimmäistä kertaa huomasin pennun tärinän n. 4 kk: den iässä ja se oli vielä niin pientä ja harvoin tapahtuvaa etten kokenut olla tarvetta huolestua. Nyt 2 viikkoa sitten tärinä alkoi taas uudestaan (muutama kk oli siis välissä ilman minkäänlaista tärinää) ja paljon voimakkaampana mitä muutama kk sitten. Kissa tärisee aina makuullaan ollessaan, mutta tärinä loppuu melkein heti kun nousee seisomaan. Tärinä tapahtuu siis välillä koko kehossa ja välillä vain tassut ikäänkuin kramppaa. Mistähän voisi olla kyse? Eläinlääkärille kuin soitin niin sanoi ettei olisi syytä olla huolissaan, jos muita ongelmia ei ole, ja meillä ei ole. Muuten pentu käyttättyy aivan normaalisti. Olen ihan hirmuisen huolissani tuosta pikkuisesta :( Vastauksia ottaisin enemmän kuin mielelläni vastaan! :)
Mikä vialla?
3
238
Vastaukset
- 2 kissaa
Minulla tavallinen maatiaiskissa 1v 5 kk. Tätä samaa tärinää minäkin ihmettelin kun se oli pieni 4-6kk. Täysin samanlaiset oireet kuin sinun kissalla. Meillä sitten se tärinä/nykiminen meni itsestään ohi kun hän vähän kasvoi.
- Pentukissa tärisee
Uskon että kun kasvaa ja kaikki jänteet ja raajat kantaa ja voimistuu niin että kaikki tärinäkin jää ellei ole jotain hermostollista sitten?
- Soita kasvattajalle
Ragdolleilla on niin paljon perinnöllisiä vikoja , että kyllä ottaisin ensin kasvattajalta selvää, ovatko pennun vanhemmat terveitä.
Typeriä ostajia kusetetaan ihan suoraan jos ja vaikka millä vakuutteluilla ja sitten ollaankin muka ihmeissään, kun pennulta jotain löytyy....
HMC ja PKD yksi kuolemaan johtavista.
En ymmärrä miksi ihmiset eivät tutki ja kysele tarpeeksi ja VAKUUTA sitä kissaansa!
Itse olen tarkkana, kun ragdollia hankin.
Molempien vanhempien pitää olla ehdottomasti ei kantajia noihin kahteen sairauteen !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753514Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1401926Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041671- 861548
- 891533
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531202Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001160Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois731113- 631041