Mistä kunnon talo

Haluaisin kuulla ihmisten omia kokemuksia pienistä hirsitalo toimittajista. Missä homma on pelannut ja missä ei.
72701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voisin melkein sanoa kokemuksella, että tyytyväisimmät asiakkaat, ja helpoimmat työmaat ovat Mammuttihirrellä

Olen rakentanut aikaisemmin, mm, finnflamel, kuusamon hirsitalot, kontio,
kaikki hyviä, mutta hinta laatusuhde mammutilla paras.

Äänestä
  • pieniin ongelmiin on syytä Mammutin kanssa varautua. Ainakin aikataulujen suhteen. Itse rakennuttajana en ole tyytyväinen ko. firman toimintaan. Hirsien (lamelli) laadussa tuskin on minkään toimittajan suhteen valittamista. Lähdeppä joku viikonloppu ajelemaan alueille, joissa rakennetaan ja käy kysymässä rakentajilta itseltään, saat varmasti parhaat vastaukset.

    Äänestä

  • Mammutti toimittaa hyvin hirret. Talotoimittajaksi on vielä matkaa. Asiakaspalvelu mättää, pikkusälän toimituksissa on ihmeellisiä tulkintaeroja ja piirustuksia eivät lue kunnolla.
    Jos valitsee Mammutin niin ei kannata ainakaan täyspuutoimitusta ottaa, eikä täysasennustakaan, eivät tiedä mitä ne tarkoittaa. Kallis vaikkei kallein.
    Jos on helkkaristi rahaa ja haluaa luksushuvilan niin kannattaa mennä Hongalle, innostuvat taatusti.

    Äänestä

  • nooh kirjoitti:

    Mammutti toimittaa hyvin hirret. Talotoimittajaksi on vielä matkaa. Asiakaspalvelu mättää, pikkusälän toimituksissa on ihmeellisiä tulkintaeroja ja piirustuksia eivät lue kunnolla.
    Jos valitsee Mammutin niin ei kannata ainakaan täyspuutoimitusta ottaa, eikä täysasennustakaan, eivät tiedä mitä ne tarkoittaa. Kallis vaikkei kallein.
    Jos on helkkaristi rahaa ja haluaa luksushuvilan niin kannattaa mennä Hongalle, innostuvat taatusti.

    Ja mulle Mammutista sanottiin ettei vuosiin ole ollut ongelmia muiden kanssa. Hirret tuli kyllä luvattuna päivänä, mutta pystytyksen sisällön ja aikataulun kanssa mättää ja lisäksi juuri nuo pikkusäläongelmat kestää, pahimmillaan jopa kuukausia. Mitenköhän paljon niitä oikeesti on kun aatellaan ettei varmaan kaikki rakentajat keskustele täällä?
    Katselin tuossa yhtä projektia ja silmiin osui tällainen: http://kalleria.tainio.net/Taloprojekti/p5103195
    Ja ennen kaikkea tuo sana "taas". Ehkä tulkitsen väärin, mutta itsellä on muutama kerta tullut tuo "ei kai taas".

    Äänestä

kehikon saat täältä omilla piirustuksilla www.valkan.ee eikä ole mitään liimahirsiä.

Äänestä

Otin semmoisesta firmasta kun finntree.fi
laatu ja kaikki OK.

Äänestä

on ehdottomasti paras: 7 kertoo liima=muovi lateksit sisälle ja ulos => 9 vertoo parempi talo!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Haluaisin kuulla ihmisten omia kokemuksia pienistä hirsitalo toimittajista. Missä homma on pelannut ja missä ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu