Borreliatutkimus Ahvenanmaalla

Skärdgårdsbo, finsk

Medimar ja Bimelix ryhtyvät yhteisesti keskittymään punkin puremista johtuvien tautien hoitoon. Se on sikäli tärkeä uutinen kaikille pohjoismaissa, sillä tähän asti lähin tehostettu ja asiantunteva hoito on voitu saada vain Saksasta. Ensi vuoden puolella odotetaan jo ensimmäisten 300-400 potilaan siirtyvän Ahvenanmaalle hoitoa saamaan, mikä säästää paljon huonokuntoisimpien potilaiden vaivoja eikä paikalle tarvitse tulkkia muut kuin pohjoismaisia kieliä osaamattomat.
Erittäin hyvä uutinen kaikille, joilla itsellään tai omaisella/ tuttavalla on jokin punkin puremasts aiheutunut tauti.

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvdsgsdce

      Telkkarissa oli dokumdenttikin kahdesta nuoresta manner-suomalaisesta tytöstä, jotka kävivät Saksassa hoidossa.
      Mutta:
      Ongelmahan ei ole se, etteikö hoitoa voisi saada kotikuntiensa terveyskeskuksissa vaan se, että Yhdysvaltojen terveysjärjestö ei suostu myöntämään borrelioosin olemassaolon nimenomaan punkin puremista johtuviksi vaivoiksi, koska jos he sen tekevät, heille tulisi aivan mielettömän suuret kustannukset koska siellä sitä on paljon. Pienellä kuuklaamisella löytyi infoa enemmänkin:
      http://www.punkki.net/artikkelit/lymenborrelioosi.html

      Tässä tulee ikiliikkuja eteen kun yksityiset alkavat järjestää hoitoja, lakimme oikeuttaa yksityisvastaanottojen Kela-korvauksiin, joka nostaa kokonaisvaltaisesti terveydenhuoltokuluja. Ruotsissa Försäkringskassan on paljon tiukempi korvausasioissa ja siellä korvausten sijaan panostetaan mieluimmin kunnallisiin hoitoihin, josta seurauksena on että hyvät lääkäripalvelut saa siellä ihan vaan terveyskeskuksista! Terveydenhoito ja sen keskittyminen siellä on selkeästi paremmalla tasolla kuin Suomessa ja eipä ollut ihmekään, että Ruotsin yliopistollinen Karoliinan tutkimuskeskus rankattiin seitsemänneksi maailman yliopistojen listalla.
      Hienoa kuitenkin että nimenomaan Suomessa aloitetaan tämän taudin tutkimus ja hoito. On tärkeää että Suomi valtiona nousee terveydenhuollon kärkimaihin.

    • Nettisuom. (-fenno)

      Taitaa olla idiootin tekemä typerä avaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      32
      11230
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8923
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3594
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      59
      2665
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2373
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      32
      1887
    Aihe