onko hyvä?

ei ole tietoa

7

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole

      -nt-

    • kyllä ja ei

      Hyvää on paha suositella, jos ei ole tietoa minkälaiseen käyttöön jalusta tulee.

      • samsung wb100

        Jalusta tulis videoiden kuvaamiseen kamera on samsung wb100


      • Canonisti minäkin
        samsung wb100 kirjoitti:

        Jalusta tulis videoiden kuvaamiseen kamera on samsung wb100

        Ei ole hyvä. Tuolla hinnalla ei ole edes teoriassa mahdolista tehdä toimivaa jalustaa, saati sellaista jossa olisi toimiva videopää.

        Jalustan pitää olla rakenteeltaan sellainen, että se oikaesti kestää päällä olevan kuorman ja videopään pitää olla sellainen, että panoroinnit onnistuvat. Olen nähnyt, miten 100€:n jalusta pettää lylmässä ja 2000€:n kamera kierii sen seurauksena kalliolla. Opin onneksi sillä kertaa kaverin virheestä.

        Hyvät videojalustat maksavat Suomessa 1000€:n tietämillä. Halvemmallakin saa toimivia. Esimerkiksi Rojulalla on halpaa Benroa, joka lienee tyydyttävä:

        http://www.rajalacamera.fi/benro-kh25-videojalusta.html

        Toinen vaihtoehto on ostaa monopodi. Se ei ole tietystikään sama asia, mutta usein riittävä. Kohtuulisia monopodeja saa alle 100€:n. Jos päädyt monopodiin, osta riittävän pitkä!

        Kolmas vaihtoehto on jokin video rigi. Halvimmat toimivat, mitä olen nähnyt Suomessa, ovat satasen hujakoilla. Esimerkiksi tuo vaikutti kelvolliselta, kun kävin kokeilemassa.

        http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55770/dfgqj/Sevenoak-Shoulder-Support-Rig-videokuvaustuki


    • hjklliygxh

      Mulla on vastaava parin kympin rimpula ja ollut omiin tarpeisiin ihan käypä peli. Vaikka enpä tuota paljoa jalustalla kuvaa, mitä nyt joskus kuuta ja jotain muuta.

    • 920

      Itse jouduin ostamaan kiireellä Italiasta rimpulajalustan, kyllä kuvat saatiin otettua, mutta vaikeuksia oli, assari kerkes pelastaa kaatuvan jalustan ennenkö Antiikkiviitonen kohtasi linnan kivilattian.
      Jos saa valita, niin mitään rimpuloita ei kannattaisi rahdata vinkuintiasta tänne pohjolaan. Rimpuloiden valmistus on luonnonvarojen tuhlausta.

    • Dreyfuss

      Hyvästä jalustasta saa maksaa useampia satasia mutta toisaalta hyvää jalustaa ei juuri viitsi raahata ympäriinsä.

      Itselläni on raskastekoinen Manfrotto #144 muutaman vuosikymmenen takaa sekä siihen kuula-´ja kinopäät. Ammattilainen pitäisi sitäkin vain korkeintaan tyydyttävänä jalustana: tukevuutta ja painoa ei ole tarpeeksi. Ikä sinänsä ei jalustaa paina; tämän päivän jalustat eivät ole juuri kummoisempia. Pyörää ei ole tarvinnut keksiä uudelleen.

      Koska en viitsi tuota Manfrottoa isommalti kuljetella, tyydyn ottamaan reissuille pieneen tilaan pakkautuvan Sirui T-005X:n. Matkajalustaksi juuri ja juuri kelvollinen, maksaa vähän toistasataa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      103
      4079
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1426
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      334
      1237
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1235
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      15
      1203
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe