Koira sisäsiistiksi?

Epätoivoinen

Meillä on täälllä kohta 9 kuukauden ikäinen narttukoiral jonka kanssa on ollut aika haastavaa mitä tulee sisäsiistiksi oppimisessa. Tuntuu että koira ei millään tajua ulkonakäynnin merkitystä vaikka säännöllisin väliajoin siellä rampataankin. Olen myös lukenut että pienillä koirilla ja narttukoirilla tuo
sisäsiistiksi oppiminen olisi vaikeampaa..... Juoksua ei ole vielä näkynyt eikä kuulunut. Olisiko teillä mitään vinkkejä tämän asian tiimoilta??

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerro vielä

      Miten olet kouluttanut koiraasi sisäsiistiksi?

    • Voisi toimia

      Jos tiedät milloin koirallasi tulee tarve mennä niin vie se ulos ja pyöri sen kanssa siellä niin kauan että se tekee jotain. Kehu sitten pentua ja anna sille vaikka makupala jos semmoista satut kantamaan mukana. Oma narttu koirani oppi pentuna sisäsiistiksi aika nopeasti tällä taktiikalla. Tulihan siinä parit vahingot sisälle mutta niitä sattuu :)

    • mykkä piski

      ulos, ulos ulos, vikkelästi sittenkin, kun herätään, kun on syöty, ku n on leikitty jonkun aikaa riehakkaasti. Ja jos huomaat merkkiä tarpeenteosta, kiehnää ympyrää, hakeutuu johonin kohtaan, niin ulos, vaikka sukkasilla, kunhan ehtisi pihapuolelle ennen lirua/ läjää tai vaikka edes ouolet asiasta ulos.
      Meidän poika on nyt 5 kk, ja 95% sisäsiisti ja ne lirut jota on tulleet oven eteen onvat omaa syytä kun en ole huomannut ulos pyyntöä. Millähän sen pojan saisi haukkumalla tai edes vinkaisten esittämään asiansa. Muuten kyllä ääntä lähtee, niin sisällä kuin varsinkin ulkona tarhassa joka talitintille.

      • kokemustietoa

        Mykkä piski jutun kirjoittaja on muuten oikeassa paitsi, että koira kiehnää ympyrää myöskin makuupaikalle asettautuessaan, jos silloinkin joutuu ulos, niin... ?
        Vanhan kansan opettamana konstina on hieroa kevyesti koiran kirsiä (nenää) ulosteeseen, jos se on kiinteää ja samalla moitiskellen lempeästi (hyh-hyh-hyh-hyh), mutta ripulitilanteessahan se tulee sellaisella paineella, ettei ehdi ulos.


    • Konsultoi ellikkä?

      Ota pissapatja mukaan ja kehu kun tekee siihen. Käyttäisin myös ell jos ei 12kk ikään mennessä ole sisäsiisteydestä tietoakaan ettei ole kirvelevää tulehdustilaa päällä. Leikitä ja kehu = tee ulkoilusta mukavaa. Joillakin kääpiöillä on toki vaikeuksia oppia sisäsiistiksi vilkkaan aineen vaihdunnan takia vaan näitä ei pitäisi enää käyttää jalostukseen.

    • 10 +19

      Koirilla jotka ovat ns. pentutehdasoloista, on mennyt jo alku mönkään niin että ulos/paperille teon sijaan ne ovat opetelleet laskemaan pikku häkissä ihan viereen. Eihän pentu opi siistiksi jos sillä ei siihen ole ollut mitään mahdollisuutta. Jos esim 3-kuisena pentu tuodaan ahtaista likaisista häkkioloista asuntoon, se joko oppii siistiksi tai sitten ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      378
      12521
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      266
      5478
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      222
      3999
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      245
      2883
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      19
      2040
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1874
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      166
      934
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      915
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      812
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe