Koira sisäsiistiksi?

Meillä on täälllä kohta 9 kuukauden ikäinen narttukoiral jonka kanssa on ollut aika haastavaa mitä tulee sisäsiistiksi oppimisessa. Tuntuu että koira ei millään tajua ulkonakäynnin merkitystä vaikka säännöllisin väliajoin siellä rampataankin. Olen myös lukenut että pienillä koirilla ja narttukoirilla tuo
sisäsiistiksi oppiminen olisi vaikeampaa..... Juoksua ei ole vielä näkynyt eikä kuulunut. Olisiko teillä mitään vinkkejä tämän asian tiimoilta??
6216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miten olet kouluttanut koiraasi sisäsiistiksi?

Äänestä

Jos tiedät milloin koirallasi tulee tarve mennä niin vie se ulos ja pyöri sen kanssa siellä niin kauan että se tekee jotain. Kehu sitten pentua ja anna sille vaikka makupala jos semmoista satut kantamaan mukana. Oma narttu koirani oppi pentuna sisäsiistiksi aika nopeasti tällä taktiikalla. Tulihan siinä parit vahingot sisälle mutta niitä sattuu :)

Äänestä

ulos, ulos ulos, vikkelästi sittenkin, kun herätään, kun on syöty, ku n on leikitty jonkun aikaa riehakkaasti. Ja jos huomaat merkkiä tarpeenteosta, kiehnää ympyrää, hakeutuu johonin kohtaan, niin ulos, vaikka sukkasilla, kunhan ehtisi pihapuolelle ennen lirua/ läjää tai vaikka edes ouolet asiasta ulos.
Meidän poika on nyt 5 kk, ja 95% sisäsiisti ja ne lirut jota on tulleet oven eteen onvat omaa syytä kun en ole huomannut ulos pyyntöä. Millähän sen pojan saisi haukkumalla tai edes vinkaisten esittämään asiansa. Muuten kyllä ääntä lähtee, niin sisällä kuin varsinkin ulkona tarhassa joka talitintille.

Äänestä
  • Mykkä piski jutun kirjoittaja on muuten oikeassa paitsi, että koira kiehnää ympyrää myöskin makuupaikalle asettautuessaan, jos silloinkin joutuu ulos, niin... ?
    Vanhan kansan opettamana konstina on hieroa kevyesti koiran kirsiä (nenää) ulosteeseen, jos se on kiinteää ja samalla moitiskellen lempeästi (hyh-hyh-hyh-hyh), mutta ripulitilanteessahan se tulee sellaisella paineella, ettei ehdi ulos.

    Äänestä

Ota pissapatja mukaan ja kehu kun tekee siihen. Käyttäisin myös ell jos ei 12kk ikään mennessä ole sisäsiisteydestä tietoakaan ettei ole kirvelevää tulehdustilaa päällä. Leikitä ja kehu = tee ulkoilusta mukavaa. Joillakin kääpiöillä on toki vaikeuksia oppia sisäsiistiksi vilkkaan aineen vaihdunnan takia vaan näitä ei pitäisi enää käyttää jalostukseen.

Äänestä

Koirilla jotka ovat ns. pentutehdasoloista, on mennyt jo alku mönkään niin että ulos/paperille teon sijaan ne ovat opetelleet laskemaan pikku häkissä ihan viereen. Eihän pentu opi siistiksi jos sillä ei siihen ole ollut mitään mahdollisuutta. Jos esim 3-kuisena pentu tuodaan ahtaista likaisista häkkioloista asuntoon, se joko oppii siistiksi tai sitten ei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätoivoinen kirjoitti:

Meillä on täälllä kohta 9 kuukauden ikäinen narttukoiral jonka kanssa on ollut aika haastavaa mitä tulee sisäsiistiksi oppimisessa. Tuntuu että koira ei millään tajua ulkonakäynnin merkitystä vaikka säännöllisin väliajoin siellä rampataankin. Olen myös lukenut että pienillä koirilla ja narttukoirilla tuo
sisäsiistiksi oppiminen olisi vaikeampaa..... Juoksua ei ole vielä näkynyt eikä kuulunut. Olisiko teillä mitään vinkkejä tämän asian tiimoilta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu